reklama

Začátek léta s sebou, kromě jiného, přináší záplavu třešní. Ale co s nimi? Jednou z lákavých možností je připravit z nich dort.

Třešně jsou cenným zdrojem vitamínů a minerálů, některé látky v nich obsažené působí jako antioxidanty. Třešně také pomáhají pročistit organismus. Proto je nejlepší konzumovat je pokud možno nezpracované - třeba právě v jednoduchém dortu, který snadno připravíte i bez trouby:

Piškoty (klidně obyčejné, ale lépe cukrářské) vyskládáte na dno nádoby, pokladete na ně třešně a přidáte ušlehanou smetanu (nejlépe 30% - 40%) smíchanou s cukrem, popřípadě skořicí či vanilkou - fantazii se meze nekladou. Podle výšky nádoby můžete stejně vytvořit i další vrstvy a dort pak uložit do lednice - dokud neztuhne.

Máte-li přesto chuť péct, můžete zkusit následující recept na koláč, který snadno proměníte na dort:

Rozehřejte troubu na 180°C. Vyložte formu na dort pečícím papírem. Pomocí elektrického šlehače ušlehejte moučkový cukr s necelou polovinou kostky másla - v poměru asi jedna ku jedné - dokud nevznikne krémová směs. Rozšlehejte v ní asi čtyři větší vejce, přidejte nadrcené mandle, třešně (obojí podle Vaší chuti), šťávu a kůru z chemicky neošetřených citronů. Směs poté vlijte do pečící formy a v předehřáté troubě pečte asi 40 minut.

Koláč můžete vylepšit tím, že do něho - ještě za tepla - uděláte malé dírky. Do nich pak vlijete směs citrónové šťávy a rozpuštěného cukru. Když koláč vychladne, můžete ho v polovině rozříznout a přidat šlehačku nebo náplň dle Vaší chuti, vršek pak můžete dozdobit zbylými třešněmi a popřípadě i dalším ovocem, eventuálně také šlehačkou - a dort je na světě!

Související články

reklama
reklama
reklama