reklama

Jak vyřešit osvětlení? Realizace od koupelny po ložnici

Dlouhé podzimní večery si žádají kvalitní osvětlení. Jak ho vyřešit? Podívejte se na realizace od koupelny až po ložnici! Zeptali jsme se odborníků!

Foto: Žena

S podzimním obdobím, kdy velkou většinu dní provází šero a tma, hraje svoji důležitou roli osvětlení. Jde o významný prvek každého interiéru, ve kterém trávíme čas, a proto by mělo být nejen trendy a hezké na pohled, ale mělo by především plnit svou funkci.

V interiéru se dají dělat zázraky. Tentýž prostor může mít desítky nálad podle toho, jaká světla jsou pro něj zvolena a jak jsou rozmístěna. Nabídka je dnes opravdu široká a je nesnadné se v ní zorientovat. Zeptali jsme se odborníků, jaké typy se nejlépe hodí pro jaký prostor, jak na montáž, regulaci a podle čeho vybrat nejvhodnější světelné zdroje.

Jak vybrat to správné svítidlo?

Všímejte si technických parametrů, jako jsou účinnost, vyzařovací charakteristika, životnost, potřebný zdroj a také typ. Prostory s vysokými stropy si žádají odlišný přístup než stropy nižší. 

„Svítidla mají především sloužit svému účelu - tedy zajistit vhodné a dostatečné osvětlení různých typů prostorů. Většina lidí si při zařizování bytů nebo domů vybírá v první řadě podle ceny a designu. Je ale velký rozdíl mezi tím, jak světlo vypadá někde v předváděcí místnosti, a jak bude vypadat - a především sloužit - u vás doma. Rozhodně neuděláte chybu, když vyhledáte odborníka, technika, a poradíte se s ním. Pomůže vám vybrat nejvhodnější typ pro ten který prostor a zároveň spočítá, jaký typ a výkon světelného zdroje je zapotřebí k tomu, aby soustava dosáhla kýžených parametrů," radí světelný technik Metroluxu, Ing. Tomáš Sousedík.

Náš tip: Jak se zbavit podzimní deprese a únavy? Kupte si slunce

Neméně důležité je spektrální složení světla - sledujeme podíl modré složky, odpovídající charakteru prostoru (pracovní x relaxační). Důležitý je proto při výběru zdroje Index podání barev, který se značí Ra. Dosahuje hodnot 0 - 100 a říká nám, jak věrně se nám v daném světle zobrazují barvy. Nejvyšší hodnotu 100 nám mimo denního světla nabízí žárovky. Bohužel v dnešní době propagované zářivky a zdroje LED mají tuto hodnotu vždy nižší.

Jak na montáž svítidel a regulaci osvětlení?

Dokonalý výsledek realizace ovlivňuje vedle volby svítidel také jejich montáž. Důležité je, vybrat si podle účelu prostoru i jeho dispozic (nástěnná, závěsná atd.). Umístění bychom vždy měli věnovat náležitou pozornost. Vhodné rozmístění nám zajistí dostatečnou osvětlenost tam, kde je to potřeba (například pracovní deska kuchyňské linky, psací stůl v pracovně, místo pro čtení  v obývacím pokoji, jídelní stůl). Do větších prostor osadíme větší počet zdrojů, abychom dosáhli potřebné rovnoměrnosti.

Při realizaci obytných místností se stále častěji setkáváme s požadavkem na regulaci. Pokud se rozhodnete pro stmívání, musíte si v první řadě vybrat světlo a zjistit, zda je tato funkce vůbec u zvoleného tipu možná.

Jak pracovat s prostorem?

Každý prostor v bytě či domě potřebuje odlišné osvětlení, vyžaduje tak jiný typ zdroje. Design je samozřejmě podstatný pro celkový dojem, nezapomínejme však především na jeho funkčnost. Tu u výběru řešte jako první. Že lustr v pokoji dobře vypadá, neznamená, že také postačí kvalitativně. Myslete na to, k čemu místnost nebo její část užíváme a jak dlouhou dobu zde trávíme. Řešte každý prostor zcela individuálně.

Čtěte také: Jak vyčistit odpad? Zapáchá a ucpává se? Poradíme!

„Některé prostory vyžadují, abychom potřebné parametry osvětlení nadřadili nad všechny ostatní aspekty - jde například o pracovnu nebo kuchyň. Tady jsou osvětlenost, rovnoměrnost, možnost reálného rozeznání barev a podobné parametry zcela zásadní," dodává Ing. Petr Gavlák. 

Osvětlení má velký vliv na kvalitu života!

Očima přijímáme přibližně 80 % vědomých informací. Zrak synchronizuje rytmus střídání dne a noci, a proto je i kvalitní interiérové osvětlení důležité. Je jedním ze základních faktorů našeho životního prostředí a do značné míry ovlivňuje fyzické i psychické rozpoložení člověka, náš pracovní výkon i schopnost regenerace organismu. Pokud je některá z těchto funkcí dlouhodobě omezována, může dojít k přechodnému i trvalému poškození zdraví.

Řešíte ve svém interiéru osvětlení? Přizvali jste si na pomoc odborníky nebo jste vybrali jen podle toho, zda se vám ten či onen kousek líbil? Napište nám v diskuzi pod článkem. 

zdroj: svetelnyradce.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zachumlejte se: Nejkrásnější deky a polštáře na letošní zimu

Jak se starat o vánoční hvězdu, abychom jí neublížili!

Loni to nevyšlo: Brazilka znovu prodává své panenství


Město duchů na Urale. Žilo tu 30 tisíc lidí, teď si ho příroda bere zpátky | Video: Rádio Svobodná Evropa
reklama
reklama
reklama