reklama

Jak vypočítat správnou velikost postele podle postavy?

Celou třetinu svého života prospíme. Jak vybrat správný typ a velikost postele, abychom si neničili zdraví?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Není žádným tajemstvím, že člověk průměrně prospí třetinu svého života, proto by nikdo neměl nákup své postele podcenit a vybírat pouze podle vzhledu a nízké ceny. Jakou tedy zvolit, abychom si neničili zdraví?

To, na čem spíte, ovlivňuje jak kvalitu spánku, tak i množství energie, kterou máte po probuzení. Proto jsme pro vás připravili několik užitečných rad, které vám pomohou při správném výběru.

Jaké jsou vaše požadavky?

Vezměte si tužku a papír a sepište si pár základních údajů, které se vám budou hodit. Chcete postel pro příležitostné návštěvy, která bude umístěna v pracovně a zároveň bude sloužit jako sezení? Tak upřednostněte spíše rozkládací pohovku, nebo válendu.

Má-li však postel sloužit k dennímu užívání, tak se musí jednat o kvalitní postel. Ta by měla mít v záhlaví čelo, které nejen slouží jako zarážka polštáře, ale zároveň chrání před průvanem. I postele samozřejmě podléhají módě. "Aktuálním trendem jsou postele typu box-spring, které v zahraničí zažívají boom. Základním prvkem postele je spodní pružinová matrace, která slouží jako ventilační a ortopedický podklad horní matrace. Díky dvěma matracím je postel vysoká a snadno se z ní vstává. Box-springy jsou navíc i originálními designovými solitéry v interiéru. Češi mají však svá specifika, kdy se snaží co nejefektivněji využít prostor pod postelí," říká Alena Jindráková ze společnosti Blanář nábytek.

Na velikosti záleží

Délka a šířka postele kopírují tělesné rozměry a hmotnost. Robustní muži musí mít odpovídající odpočinkový prostor a nosnost matrace. Šířka lůžka by se měla odvíjet od šířky ramen při poloze na zádech. Standardní rozměry jednolůžka jsou 90x200 centimetrů, dvojlůžka 140/160/180x200/210/220 centimetrů.

Minimální délka lůžka se vypočítá tak, že k výšce člověka připočtete takzvaný patní prostor, což odpovídá délce nataženého chodidla, tedy přibližně 25 centimetrům. Při výběru rozměrů postele byste neměli opomenout ani její výšku. A to nejen kvůli pohodlnému vstávání, ale hlavním důvodem je odvětrávání spodní části lehací plochy.

Doporučujeme: Kam s polštářem: Povídejte se na polohy, které ve spánku škodí zdraví

"Postel musí umět dýchat, provětrávání je základní a nezbytný požadavek na správné fungování každé postele. Hygienické minimum je 25 centimetrů nad podlahou, proto byste měli volit alespoň 30 centimetrů. Dobrý standard je 40 až 50 centimetrů, pro starší a méně pohyblivé osoby až 60 centimetrů," upřesňuje Jindráková.

Důležitá je i tloušťka jednotlivých dílů (bočnic, stranic a čel), která by měla být minimálně 25 milimetrů. Stabilitu a pevnost postele ovlivňuje i počet dílů, ze kterých se postel skládá. Vyhněte se proto "stavebnicovým" postelím.

Stoupněte si na váhu

Rošt postele bychom měli vybírat s ohledem na nosnost a prodyšnost. Z hlediska vzdušnosti jsou nejvhodnější lamelové rošty.

Aby nás nebolela záda, zvolte takový, u kterého je možné nastavovat tuhost lamel podle váhy člověka. Dále by měl být kompatibilní s matrací. Ideálně volte pro každé lůžko svůj samostatný rošt i matraci, vyhnete se tak takzvanému trampolínovému efektu. Napevno očalouněný rošt s matrací není vhodný. Matrace se poté nedá otáčet a rychleji se proleží.

Nejdůležitější částí postele je matrace. Zaměřte se na složení, nosnost a odvětrávání. "Matrace musí podepírat tělo, aby člověk při obracení ve spánku vydával minimum energie, prodyšná a na povrchu měkká, v ideálním případě se snímatelným potahem a letní a zimní stranou. Pro delší životnost matrace je vhodné čas od času při výměně povlečení matraci otočit, aby se snížilo její proležení," doplňuje Jindráková.

Mimochodem, v průměru se člověk za jedinou noc na matraci otočí asi osmdesátkrát.

Měkká vs. tvrdá 

Když je lehací plocha tvrdá a rovná, páteř se na ní otlačuje. V opačném případě, kdy je příliš měkká, se člověk podvědomě napíná, neuvolní se a spánek je nehodnotný. Na vhodné posteli bude při poloze na boku osa páteře rovná, při ležení na zádech pak ve svém fyziologickém zakřiveném tvaru.

Náš tip: 10 rad do ložnice. Mějte dokonalý spánek

"Kvalitní postel může vydržet až 25 let, ale neočekávejte, že ji seženete za pár tisícovek. Průměrné kvalitní dvojlůžko pořídíte i s matrací a roštem okolo 20 tisíc korun. Jiné je to s životností u matrace. Přestože investujete do matrace vysokou částku a koupíte odolnou, měli byste ji po deseti letech vyměnit. Člověk za noc totiž vyprodukuje až litr potu. Ten kvalitní matrace sice odvedou, ale odpadní látky potu jako soli, tuky, dusík se spolu s odlupující kůží stanou živnou půdou pro mikroorganismy," uzavírá Alena Jindráková.

Jak velkou postel musíte mít vy, abyste se dobře vyspali? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 neobvyklých čističů skvrn. Mléko, dětský pudr, lak na vlasy

Proč mají ženy masturbovat? Kvůli přechodu a menstruaci

Mléko jen pro děti. Jak a čím jej v dospělosti nahradit?






reklama
reklama
reklama