reklama

Jak sušit prádlo v sušičce, aby se nezničilo?

Sušička prádla nahradí žehličku. Jen je třeba vědět, jak na to a ulehčíte si práci. Přinášíme pár rad a tipu, jak sušit prádlo v sušičce, aby se nezničilo

Foto: ISIFA/Thinkstock

Sušička, nejlepší přítel každé ženy. Dokáže nahradit žehličku, zbaví vás zvířecích chlupů, vypraného papírového kapesníku i prachu z oblečení. Jak ale sušit prádlo, abychom jej nezničili?

Ti, co už okusili luxus sušení, si bez ní domácnost nedokážou představit. Když přijdou podzimní dny a vám se nechce z pokojů dělat sušárnu, je fantastickým pomocníkem právě sušička. Přinášíme pár základních pravidel, které ochrání vaše nejoblíbenější kousky z šatníků.

Nakupujte chytře

V dnešní době už se nemusíte bát, že by vám tento elektrospotřebič zdvojnásobilo zálohy za elektřinu, pořídíte jej v kategorii A. Za každé znaménko + navíc, máte jistotu, že je ještě o 10 % úspornější.

Doporučujeme: Jak pečovat o pračku a sušičky, aby dlouho vydržely?

Na výběr máte dva typy, kondenzační a ventilační. První z nich mění páru na tekutinu, kterou shromažďuje v zásobníku. Ten je nutné jednou za čas vylít. Ventilační sušičky odvádí páru pryč.

K dispozici jsou různé inteligentní spotřebiče, které si umí prádlo zvážit, rozpoznají materiál či potřebnou délku k sušení. I když si zvolíte dvouhodinový program, zastaví se třeba po 45 minutách a ohlásí, že je obsah suchý. Šetří váš čas i peníze.

Čtěte štítky na oblečení

Pro vás je důležitý symbol čtverce s kruhem uprostřed. Pokud jej na štítku najdete a není přeškrtnutý, klidně prádlo dejte do bubnu a sušičku zapněte.

Někdy se ještě v symbolu kruhu objevují tečky. Jedna znamená, že je prádlo třeba dát na šetrný program s nízkou teplotou. Čím více teček, tím je jedno, na jakou teplotu oblečení zapnete.

Je-li symbol přeškrtnutý, teoreticky byste oblečení do sušičky dávat neměli vůbec, ale ze zkušeností víme, že jej klidně prosušte, jen použijte šetrný program s nejnižší teplotou a maximálně na 50 minut. Následně je třeba prádlo rozvěsit na ramínko či sušák. I tak vám hodně pomohou, protože do půl hodiny můžete věci poskládat do skříně.

Co většinou do sušičky nesmí:

  • vlna
  • hedvábí
  • krajka
  • plastový zip: Po čase se bude lámat.
  • nažehlovací obrázky: Nesvědčí jim vysoké teploty a mohou se slepit k sobě.

Dobře rozmyslete program

Každé oblečení má cedulku, podle těch si roztřiďte prádlo na několik skupin, možné dosušit, dosušit na nižší teploty nebo jen předsušit. Tak se vyhnete následným problémům. Modernější přístroje vysuší i při 50 °C, trvá to déle, ale program je mnohem šetrnější.

Náš tip: 9 důvodů, proč si koupit sušičku

Novější typy jsou vybavené speciálními programy na hedvábné prádlo, vlnu, outdoorvé oblečení, povlečení, deky, boty, snadné žehlení, syntetiku či bavlnu. Pokud si nejste jistí, že je symbol přesný, podívejte se na složení. Je-li prádlo z 60 % bavlna a zbytek syntetika, je na vás, zda se přikloníte k tomu materiálu, který jen trochu převládá, či vyzkoušíte program na syntetiku.

Dobře si přečtěte návod, abyste nebyli překvapení, když zvolíte program vlna, většinou vyndáte ještě mokré svetry, ale jsou krásně načechrané a zbavené žmolků. Prostě se ujistěte, co který knoflík znamená, tak vás nic nezaskočí.

Buďte chytří

Existuje dalších pár tipů, které pomohou, aby se vaše prádlo nezničilo. Tady jsou:

  • Věci sušte otočené naruby, tak ochráníte potisky před popraskáním a barvu před zblednutím.
  • Všechny zipy a knoflíky zapněte, aby neničily buben pračky.
  • Vyndejte z kapes kovové předměty, jinak odřou vnitřek, který následně bude poškozovat vlákna oblečení.
  • Podprsenky či hedvábí sušte ve speciálních koších, které zaručí, že se jim nic nestane a vysunuté kostice se vám tak nezaseknou do bubnu.

  • Do sušičky můžete vložit osvěžovače, které prádlo ještě více provoní. Prodávají se ve formě ubrousků či nádob s tekutinou.
  • Chcete-li se zbavit chlupů, stačí použít program refresh, který prádlo jen vyfouká, nepoužívá k tomu vysokou teplotu.
  • Abyste prádlo nemuseli žehlit, sušičku zbytečně nepřeplňujte. Kupte si takovou, která pozná, když se tak stane a včas vám ohlásí, že je třeba množství ubrat. Navíc půl hodiny před dokončením zapípá, abyste prádlo vyndali, těch zbylých 30 minut s ním ještě točí, aby se nezmačkalo.
  • Před sušením prádlo pořádně vyždímejte v pračce.
  • Pravidelně čistěte filtry, které zachytávají chlupy, prach a žmolky z oblečení.

Máte doma sušičku? Jste s ní spokojení? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Skladujete sýry správně? Poradíme, aby dlouho vydržely

9 důvodů, proč přestat pít kolové nápoje

Některé léky se spolu nesnášejí. Berete je také?






reklama
Doporučené recepty
    reklama