reklama

Některé léky se spolu nesnášejí. Berete je také?

Růžový na bolest, malý zelený na tlak, bílý proti kašli ... Zvykli jsme si polykat prášky - nejen ty "od doktora" na předpis, ale spoustu dalších. Víme ale, jak se léky spolu snášejí?

Foto: Isifa/Thinkstock

Růžový na bolest, malý zelený na tlak, bílý proti kašli ... Zvykli jsme si polykat prášky - nejen ty "od doktora" na předpis, ale spoustu dalších. Víme ale, jak se léky spolu snášejí?    

Něco si "naordinujeme" sami,  něco dostaneme předepsáno od lékaře, a to nejen od praktického, ale i od celé řady specialistů. Může se tak stát, a není to žádná výjimka, že náš lékař nemá úplné informace o tom, jak nás léčí ti ostatní.

Záleží hlavně na pacientovi

"V podstatě závisí na pacientovi, aby vždy všechny nálezy a výsledky zase předal. Sama vím, jak je to náročné a že jsme všichni omylní," připomíná magistra Leona Štěpková z Alphega Lékárny Medea z Hostomic nad Bílinou. Může nám hrozit dvojí nebezpečí: interakce a duplicita.

Doporučujeme: Mohou vás zabít! Jak poznáte padělané léky?

Čas od času se totiž stane, že dostaneme předpisy na léky, které už třeba stejně užíváme - možná pod jiným názvem, nebo s podobným účinkem. Jindy zase obsahují látky, které by se spolu vůbec neměly kombinovat. "Právě duplicita v předepisování nebo interakce léků mohou způsobit různě závažné nežádoucí účinky. Takové riziko se zvyšuje s počtem užívaných medikamentů, množstvím navštěvovaných lékařů a také s přibývajícími chorobami a věkem," varuje Mgr. Štěpková.. 

Pozor si dejte u antibiotik

Interakce je zvýšení, snížení nebo změna účinku léku vlivem kombinace s jiným medikamentem. Některá antibiotika (například ta, která obsahují klaritromycin) velmi výrazně mění vstřebávání ostatních léků, které běžně užíváte. Třeba na snížení hladiny cholesterolu. Dokáží téměř úplně zablokovat jejich účinek. Nesnášejí se s nimi také některé uklidňující léky, antiepileptika nebo léky na snížení imunity. V některých situacích může dojít až k život ohrožujícímu stavu.

Nebezpečná může být také třeba poměrně obvyklá kombinace léků na deprese s prášky na spaní. Také léky s obsahem ibuprofenu mohou výrazně ublížit, pokud zároveň s nimi užíváte přípravky na ředění krve, jako je například warfarin.

Při nachlazení zbystřete

Duplicita (zdvojení), vzniká tehdy, když např. užíváme-li dva léky s jiným názvem, ale se stejnou látkou. Velké množství léků na nachlazení obsahuje paracetamol. Jmenují se ale různě (Paralen, Panadol, Coldrex, Vicks, Ataralgin, Valetol, Acifein, Migralgin, Grippostad apod.) a může se stát, že si je vezmeme naráz a tím nevědomky zdvojnásobíme dávku.

"A aby to bylo ještě složitější, existují i léky na recept, které paracetamol obsahují také, jako je Korylan, Ultracod, Zaldiar, Foxis, Doreta a mnohé další," uvádí lékárnice Leona Štěpková a připomíná:  "Při jakékoliv pochybnosti neváhejte oslovit lékárníka  a zeptat se na kombinace léků, obzvlášť předepsaných různými lékaři."

Ve velké většině lékáren v republice mohou také sledovat Vaši "lékovou historii" a přispět tak ke zvýšení bezpečnosti léčby. Navštěvujete-li tedy stále tutéž lékárnu, můžete se v tomto ohledu cítit bezpečněji. Léková historie je soupis a posloupnost všech užívaných léků za určité časové období.

Pravidlo pěti

Situaci s předepisováním nevhodných kombinací léků před nedávnem ověřovala VZP. Sledovaly  se běžně užívané léky: s protizánětlivým účinkem, léky na cévní a srdeční problémy a lék na ředění krve. Z celkem půl miliónu receptů, kde se našly výše uvedené léky, byly identifikovány závažnější stupně lékových interakcí v 16 000 případech celkem u 10 400 pacientů. 

"Každý, kdo bere pět a více léků, by si měl rozhodně zkontrolovat, zda na sebe nějak negativně nereagují," radí šéf asociace výrobců originálních léků Jakub Dvořáček. Riziko je totiž vysoké. Každý rok totiž 40 tisíc pacientů končí v nemocnici a 900 lidí zbytečně zemře. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

Bylinkářka radí: Jak na choroby podle horoskopu?

6 tipů proti úniku moči. Nestyďte se s tím něco dělat!

 

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama