reklama

Jak pečovat o domácí mazlíčky: Může se kočka koupat?

Péče o mazlíčky nezahrnuje jen krmení a procházky. Je toho daleko víc. Na co nezapomenout?

Foto: Thinkstock

O tom, že základní péčí o mazlíčky je, dát jim najíst, se snad nemusíme zmiňovat. Ale, co vše je ještě povinností nás páníčků?

Dnes si něco povíme o tom, jak se starat o srst, drápky, oči, zuby a uši. Jistě jste se setkali s tvrzením, že kočky nesnáší vodu. Ukážeme si, že to tak úplně pravda není.

Péče o srst je základ

Ať už kočka či pes, oba by si na pravidelné česaní měli zvykat už jako malí. Kartáčování provádějte ve chvíli, kdy je váš mazlíček najezený a unavený. Musí se naučit, že je to součástí mazlení a hry. Vždy na ně mluvte, chvalte je a občas jim na začátku dejte i nějakou odměnu.

Dlouhá srst

Na údržbu je prakticky nejsložitější, protože musí být každodenní. U koček se jedná hlavně o perské. Z pejsků se denní péči nevyhnou tato plemena: Bernský salašnický či Novofundlandský pes.

Budete potřebovat kovový hřeben, štětinový kartáč a jednořadý hřeben. Nejprve pročesávejte chlupy proti směru jejího růstu. Zvláštní pozornost věnujte břichu, slabinám a oblasti za uchem, tam se žmolky tvoří nejčastěji.

POZOR KOČKY: Na dlouhou srst můžete jednou týdně použít pudr, zbavíte ji tak nečistot a mastnoty.

POZOR PSI: Někteří pejskové mají zvláštní strukturu chlupů, jedná se o tzv: antialergická plemena. Ta se musí pročesávat velmi opatrně a pravidelně, protože se snadno zacuchají. (Bišonek, Boloňský psík)

Polodlouhá srst

Je vlastně o dlouhou srst, ale s menší a řidší podsadou. Na tento typ používejte jednou týdně kartáč z pravých štětin. Náprsenku (či límec) a ocas pročešte opatrně hřebenem.

POZOR KOČKY: V době línání, provádějte česání u koček častěji, jinak by při očistě spolykaly mnoho chlupů.

Krátká srst

Tady je zkrášlování velmi jednoduché. Pejsky či kočky stačí jednou týdně vykartáčovat po celém těle, včetně břicha. Ideální je pohyb hřebenu proti směru růstu. K uhlazení a odstranění mrtvých chlupů lze použít gumový kartáč, ale netlačte a používejte jen opatrně.

POZOR KOČKY: Na siamské a orientální kočky si pořiďte jelenici, která chlupům dodá jedinečný lesk. Opatrně u bezsrstých plemen, používejte raději textilní kartáč a jelenici, abyste jim neublížili.

POZOR PSI: Ideální na krátkosrsté psy je rukavice s gumovým kartáčem. Pejsky to nijak nebolí a vyčesávání je poměrně rychlé.

Stříhání drápků

Pokud mají kočky a psi možnost si drápky obrušovat sami, stříhat je nemusíte. V momentě, kdy přerostou, více škrábou nebo se zachytávají za tkaniny, potom je třeba zkracovat.

Doporučujeme: Polidšťování psů: Podřadná zvířata, nebo dobří přátelé?

Doporučujeme investovat do dobrých kleštiček, kterými drápky zkrátíte jen o jejich hrot. Musíte dát velký pozor, abyste nezastřihli do růžového lůžka, které je dobře vidět, když se podíváte proti světlu. Střihnutí je velmi bolestivé a krvácející zranění.

Čištění očí a uší

Oči pravidelně kontrolujte a udržujte v čistotě. Odstraňování ospalku není problém. Suché útvary lehce sundáte. Pokud tak neučiníte, hromadí se a zalepují koutky. Mohou se pak podílen na vzniku zánětů. Existují i přípravky, které čistí a zároveň dezinfikují.

Dbejte na to, aby do očí nezasahovala srst. Pokud se kočka či pejsek vrátí z prašného prostředí, je možné oči vypláchnout borovou vodou.

Z uší pravidelně odstraňujte maz. Můžete použít tamponek vaty nebo vatovou tyčinku. Namočte ji v dětském oleji a na každé ouško použijte čistý. Hloubkové čištění přenechte veterináři. Prodávají se i speciální vodičky, které do ucha kápnete a veškerá špína vyšumí a vyteče. Problém s ouškem nastane, když zapáchá a je zarudlé, pak vyhledejte odbornou pomoc.

Čtěte také: Koupíme si axolotla! Nejbláznivější domácí mazlíčci

POZOR PSI: U některých plemen musíte ještě vytrhávat chloupky rostoucí ve zvukovodu, především u pudlů, kníračů, bišonků, maltézáčků, jorkšírů a dalších plemen.

Zuby jako korálky

Při každoročním očkování požádejte veterináře o kontrolu chrupu. Čištění je prevencí proti tvorbě zubního kamene. Zvířata také mohou trpět kazem nebo zánětem krčku. Ideální je dentální hygiena jednou za týden.

K dostání jsou speciální kartáčky a zubní pasty nebo postačí jen slaná voda a kousek hadříku. Pečujte o zuby zepředu při sevřených čelistech. Vzniklý zubní kámen vám odstraní u veterináře.

Speciální péče

U psů je třeba ještě kontrolovat anální žlázky. Pokud si pes snaží olizovat či okusovat zadní část, je třeba se podívat, zda nemá nějaký problém. Pomoci s vymačkáváním může veterinář či zkušenější chovatel.

Koupat či nekoupat

U psů je to jednoduché, určitě je dobré občas vykoupat. Záleží na druhu plemene. Pozor u dlouhosrstých psů, ti by se neměli koupat v létě, aby se jim v horku nezapařila kůže.

Obecně kočka vodu ráda nemá. Šlápne-li do mokrého místa otřepe si packu. Lepší je moc nemáčet, narušujeme tak jejich přirozenou ochranu a mastnotu. Voda pro ně znamená smytí vlastního pachu. Když je to nevyhnutelné, postupujte opatrně. I když není mistrovským plavcem, neutopí se. Naučit ji koupat je složité, ale ne nemožné. Voda by měla mít teplotu okolo 36 °C.

Čtěte také: 18 nejzajímavějších kočičích plemen: Vyberete si?

Dáme ji do umyvadla nebo vany. Voda nesmí téct proudem, zbytečně ji to stresuje. Oplachujeme ji pomocí dlaní. Během koupání na kočku mluvíme a dáme ji za její statečnost dobrotu.

Pro psy i kočky platí, že používáme speciální šampony, které dobře smyjeme. Srst vysušíme ručníkem a po proschnutí vykartáčujeme ve směru růstu.

POZOR: Voda se nesmí dostat do uší, jinak by hrozil zánět. Ideální je do oušek zasunout vatové tampony nebo je alespoň po koupání jimi vytřít. Ošetříme dětským olejíčkem.

Co je podle vás v péči o mazlíčky to nejdůležitější? Jak často se o své miláčky staráte vy? Jsou při pravidelné péči hodní nebo je musíte uplácet? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hranice lidské nenávisti aneb Otrávím ti psa!

Jak bojovat s obezitou domácích mazlíčků? Poradíme!

14 jednoduchých tipů, jak dát detox sobě i svému domu


reklama
reklama
reklama