reklama

Polidšťování psů: Podřadná zvířata, nebo dobří přátelé?

Pes může být věrným přítelem, mlčenlivým psychoterapeutem, chybějícím dítětem, převtěleným otcem, ale také módním doplňkem nebo týraným otrokem. Už dávno to není jen podřadné zvíře, není však ani zcela rovnocenný přítel. Bohužel z něj někdy děláme obojí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Pes může být lecčím: věrným přítelem, mlčenlivým psychoterapeutem, chybějícím dítětem, převtěleným otcem, ale také módním doplňkem nebo týraným otrokem.

Na jedné straně neuvěřitelná krutost, na straně druhé nepřiměřená náklonnost. V takovém rozpětí kolísá náš vztah k živočišnému druhu canis lupus, který nás doprovází už více než deset tisíc let. Pes už dávno není jen podřadné zvíře, není však ani zcela rovnocenný přítel. Bohužel z něj někdy děláme obojí.

Pes není člověk!

Pokud přistupujeme ke psu jako k rovnocennému partnerovi, škodíme jemu i sobě. Někdy se tomu ovšem těžko brání. Podle posledních průzkumů to totiž vypadá, že psí inteligence je daleko vyšší, než se původně předpokládalo. Mentální schopnosti psů odpovídají úrovni dvouletého batolete: rozumí až 150 slovům, dokážou počítat do čtyř, mají představu o sčítání a odčítání, umí se zorientovat v prostoru. Emoční inteligenci by jim mohli závidět mnozí muži. A jejich bezpodmínečná láska k člověku je tak lichotivá...

Doporučujeme: Zabiják pitbull a malé dítě

Psí smýšlení se však od lidského podstatně liší, jde přece o odlišný živočišný druh! Pes je tvor smečkový a k úplné spokojenosti potřebuje mít jasné postavení v pevně stanovené hierarchii. Pokud žije v rodině, stává se ona jeho smečkou. A pes, jakkoli milovaný, by měl mít místo až na nejnižší příčce pomyslného žebříčku.

Alfa, beta, gama, delta... pes

Alfa - vůdce je dominantní osobnost rodiny a pes to instinktivně vycítí. K přirozeně autoritativnímu, důslednému, ale laskavému a spravedlivému člověku vzhlíží s respektem a bezpodmínečnou láskou, přímo se tetelí se blahem, když ho pohladí nebo pochválí.

Čtěte také: Patří pes do postele?

Není-li člověk alfa právě po ruce, ženou instinkty psa k tomu, aby nastoupil na místo člověka beta. Totéž hrozí, když si psa rozmazlíte nebo polidštíte: při absenci vůdce se sám postaví do jeho role. Právě proto musí pes vědět, že jeho místo je až na poslední příčce hierarchie, po lidské betě, gamě, deltě... Jinak si zakládáte na problém. A čím větší pes, tím větší je i ten problém.

Jak se stát vůdcem smečky

Nejste zrovna dominantní alfa, ale přece chcete mít vychovaného pejska? Musíte se naučit, jak být vůdcem. Dá se to zjednodušit na osvědčené pořekadlo Nejdřív pán, a potom pes. Takto by to mělo vypadat v praxi:

  • Vůdce smečky jí první. Potravní chování má pes hluboce zakódované: množství, kvalita a způsob dělení potravy určují pořadí na domácím žebříčku dominance. Pes vůbec nepatří do kuchyně ani k jídelnímu stolu. A žebrat u něj? Vyloučeno!
  • Vůdce smečky může kdykoliv cokoliv: vzít psovi jídlo z misky, tu nejoblíbenější hračku z pelíšku. Položit mu ruku na hlavu i za krk, obrátit ho na záda, vykapat mu oči, vyčistit zuby, ostříhat drápy. Není třeba psa trápit, pokud je dobře vychovaný, submisivita spojená s pochvalou a mazlením ho bude těšit - péče o oči, zuby a drápy už méně, ale snese ji bez protestů.
  • Vůdce smečky vchází do domu první. Psovi se zásadně nevyhýbá ani ho nepřekračuje, je to pes, který musí uhnout.
  • Vůdce smečky usedá první na pohovku. Je na něm, jestli psa k sobě pozve - ale bez pozvání tam pes nesmí. Postel? O té si pes může nechat jen zdát! Ano, víme, tady bude často kámen úrazu...
  • Vůdce smečky rozhoduje o hře i mazlení, on určuje trasu i tempo vycházky. Dáma vlající na vodítku za psem zcela jistě alfou není.

Vše výše řečené samozřejmě funguje nejlépe, pokud výchovu doprovází láska. Pozitivně motivovaný pes se obvykle přetrhne, aby pánovi udělal radost. Strach doprovázený ranami není cestou k přátelství ani u psů, ani u lidí.

Začněte s tím hned

Chcete mít dobře vychovaného psa? Začněte s tím hned, jak si štěně přinesete domů. Zásadním obdobím pro socializaci je věk od 5 týdnů zhruba do 3 měsíců. Tehdy si pejsek zvyká na prostředí, začíná chápat hierarchii smečky, učí se komunikovat, získává základní hygienické návyky. Špatná zkušenost v něm může zakořenit trvalý strach, dobré zkušenosti z něj udělají přítulného, chytrého a vyrovnaného společníka.

Nebo snad máte úplně jiné zkušenosti? Je to možné: Každý pes má jinou povahu, liší se inteligencí a velikosti. Mezi plemeny existují obrovské rozdíly, od kilogramové čivavy po bernardýna s hmotností přesahují metrák, od zubatého pitbulla, přes paličatého jezevčíka až z neposednému Jack Russel teriérovi.

Co jsou tedy psi pro vás: Podřadná, bezprávná zvířata? Nenahraditelní společníci, jejichž odlišnost je třeba brát v úvahu? Přátelé rovnocenní lidem? O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Chodíte doma před dětmi nazí?

Buňka, nebo člověk: Odkdy je interrupce vraždou?

Znáte svaly hýždí? A víte, jak je posilovat?

Víte, že...

  • průměrný pes se dokáže naučit 165 slov, nadprůměrně inteligentní  až 250 slov?
  • psi dokážou počítat do čtyř nebo pěti a registrují chybu při sčítání?
  • psi mají horší adaptivní inteligenci (schopnost samostatně řešit problémy) než vlci? Očekávají totiž pomoc od člověka.
  • nejvyšší sociální inteligenci mají border kolie, pudl a německý ovčák? Nejhorší potom buldok, basenji a afgánský chrt
  • psi prožívají emoce jako lidé? Cítí radost, zlost i smutek.
  • psi jsou schopni během hry vědomě klamat ostatní psy, ale i lidi?
  • psi jsou schopni přijít na funkci jednoduchých mechanismů, třeba zámků?

--------------------------------------------------------------------------------

Jak na výcvik psů?
 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama