reklama

Jak bojovat s obezitou domácích mazlíčků? Poradíme!

Jak bojovat s nadváhou psů a koček? Užitečné rady a zajímavé tipy, jak zachránit našeho obézního mazlíčka.

Foto: ISIFA/Thinkstock

O hubnutí a redukčních dietách se mluví všude kolem nás. Ale jak to vyřešit, když doma máte obézního psa nebo kočku? Rozhodně jejich problém nepřehlížejte!

Věděli jste, že až 80 % koček žijících doma trpí nadváhou. U psů je to bohužel podobné. Jak zjistit, zda váš čtyřnohý kamarád má ideální váhu, jak postupovat při obezitě a kterou potravu zvolit? Na vše se vám pokusíme v článku zodpovědět!

Obézní pejsek za to nemůže

Obezita či nadváha u psů je jedním z nejčastějších nutričních problémů. A tak jak je tomu u lidí, i zvířata mají větší riziko onemocnění diabetes, záněty kloubů, slinivky břišní a s tím spojené i kožní choroby.

Rasy, které mají předpoklady k nadváze:

  • Labradorský retrívr
  • Skotský teriér
  • Kokršpaněl
  • Knírač
  • Bígl

Jestli je pes tlustý, nezáleží ani tak na váze, jako na vrstvě tuku na žebrech, v slabinách či na hřbetu. U psa s normální hmotností by měla být žebra dobře hmatatelná. Nenechte se oklamat hustou podsadou. Samozřejmě berte i ohled na postavu psa. Anglický buldok s ideální hmotností bude vypadat mnohem zavalitější než štíhlý italský chrt.

Náš tip: Test: Poznáte psí plemena podle fotek?

V případě, že domácí mazlíček překročí svůj ideální počet kilogramů o 15 %, jedná se zpravidla o nadváhu. Je načase nasadit "odtučňovací kůru". Mějte na paměti, že psa s kilogramy navíc, čeká až o 4 roky kratší život.

Jak postupovat při snižování váhy u psa

Při snižování hmotnosti platí stejná pravidla jako u lidí. Na hladovku zapomeňte. Musí se pomalu a jistě. Týdně byste měli dosáhnout úbytku na váze v maximální výši 1,5 %. Váží-li čtyřnohý kamarád 20 kg a měl by mít 15 kg, optimální váhy byste měli docílit za 4 měsíce. Pokud si nejste jistí, před začátkem diety, navštivte svého veterináře a poraďte se o dalším postupu.

Když se rozhodnete redukovat váhu mazlíčka sami, zjistěte si nejprve ideální váhu vaší rasy. Vyberte příslušné krmivo se sníženým obsahem energie, které bývá označeno Light, Diet nebo Special. Pečlivě zkontrolujte dávkování krmiva a zbytečně psa necpěte. Váží-li mazlíček 30 kg a měl by mít ideálně 25 kg, dávkujte, jako pro psa s 25 kg.

Čtěte také: 9 potravin, které mohou vašeho psa i zabít!

Granule nasypte do misky a pokud pes o jídlo nejeví zájem, odneste ho. Krmivo rozhodně nenechávejte volně přístupné po celý den. Dietní strava by měla zvýšit pocit nasycení, redukovat tuk a kalorie, zmírňuje nadýmání a podráždění žaludku a střev. Krmnou dávku rozdělte do třech malých porcí.

Také se zaměřte na množství podaných pamlsků a různých dobrot. Piškoty a jiné laskominy nahraďte raději kousky vařeného kuřecího masa.

V neposlední řadě je důležitý pravidelný pohyb. Prodlužujte procházky, házejte míček nebo létající talíř. V létě je ideální pokud váš chlupáč miluje vodu, plavání je úžasné pro kondici i redukci hmotnosti. Opět berte ohled na trénovanost. Psa, který s vámi do dnes chodil na 10 minut ven, nenuťte běhat hned vedle kola.

Jak na obezitu koček

Kočky od přírody sklon k obezitě nemají. Většinou jde o případ, kdy je chováme doma a mají neustálý příjem kvalitního krmiva a nepotřebují vynaložit žádné úsilí, aby se najedly. Nadváha samozřejmě vzniká, když je příjem energie větší než výdej.

Nepřehlédněte: Jakou kočku máte doma vy? Kočky, které stojí i tisíce

Obezita není jen estetickou vadou. Kočky jsou lenivější, tím pádem nepodporují činnost střev a zhoršuje se jim zažívání. A jak už to tak bývá, pokud se nemohou dobře hýbat, nemají šanci na dokonalou hygienu. Výsledkem je vypadávání srsti a kožní problémy. Kromě těchto banálních problémů jsou tu ještě onemocnění srdce, cév, problémy s dýcháním, záněty kloubů a také cukrovka.

Hubněte odhodlaně

Nabírání hmotnosti hned tak neodhalíme. Opět platí, že u normální postavy nahmatáme žebra, kyčle a zřetelně vidíme linii pasu. Na rozdíl od psů, se vrací na normální váhu velmi špatně.

Dietní krmivo pro kočky obsahuje o 25 % tuku méně oproti běžným značkám. Díky vysokému podílu proteinů je ideální pro snížení a udržení hmotnosti.

Zamezte kočce neustálý přístup k jídlu a krmte ji 3x denně. Aktivitu zvýšíte tím, že jí stravu naservírujete pokaždé někam jinam.

Čtěte také: Kočka nebo pes v bytě: Zásady bezproblémového soužití

Vynechte veškeré pamlsky a pokuste se jí dopřát více pohybu. Podněcujte ji ke hře, kdy je nutné chytat provázek nebo jiné zajímavé "utíkající" hračky. Ve chvíli, kdy se kočce podaří zhubnout, je nutné dodržovat dietní opatření a nepřehánět to s krmivem.

zdroj: purina-one.cz

A co si myslíte o obezitě domácích mazlíčků? Řešili jste někdy podobný problém a podařilo se vám u vašeho psa nebo kočky zredukovat hmotnost? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Poznáte kočičí plemena podle fotek?

Speciální tipy pro muže na zvýšení plodnosti

Vůně, světlo, tapety: Co všechno způsobí migrénu?

 

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama