Domácí hranolky ze zeleniny. Překvapí vás chuť
Milujete hranolky? Pak zkuste recepty na ty zeleninové. Překvapí vás!
Domácí hranolky jsou hračka, není důvod na ně běžet do fast foodu. A pokud je máte opravdu rádi, zkuste tentokrát recepty na zeleninové hranolky. Jsou zdravé a překvapí vás, jak moc vám zachutnají.
Je pravda, že toto jídlo by mohlo lámat rekordy v oblíbenosti. Pokud chcete, aby dítě vymetlo talíř, naservírujte mu hranolky. Smutné, že? Ale věřte, že pokud jsou děti zvyklé na domácí zdravější hranolky z brambor, nejspíš si nevšimnou, že jste je jednou vyměnila za zeleninové.
Čerstvé versus pečené
Ano, rozdíl je tu velký. Je pravda, že čerstvou zeleninou, která bude do tvaru hranolek, se vám rodinu "oblbnout" nejspíš nepodaří, ale jinak jsou skvělou a zdravější variací na jednohubky či chlebíčky. Když k nim zvolíte zajímavé dipy, máte vyhráno.
Avokádový dip
Budete potřebovat:
- 2 avokáda
- 2 stroužky česneku
- 1 rajče nakrájené na malé kostičky
- 1 menší šalotku
- sůl, mletý pepř
- 20 lístků koriandru
- trochu chilli papričky
Doporučujeme: 10 zdravých receptů z avokáda
POSTUP:
Oloupané a vypeckované avokádo rozmačkáme vidličkou. Následují všechny ingredience (kromě rajčat), které nakrájíte na malé kousíčky a opět rozmačkáte vidličkou tak, aby vznikla jemná pasta. Přimíchejte opatrně rajčata a nechte vychladit. Podávejte tak, že do malé skleničky dáte porci dipu a zapíchnete několik druhů zeleninových hranolek.
A teď k těm pečeným. Určitě byste mohli zeleninu strčit do fritézy, ale tak byste vytvořili na vitaminové bombě nezdravý obal. Lepší je použít troubu, kde bude potřeba jen minimum oleje. Úplně nejlepší je použít na plech pečící papír, nezašpiníte si nádobí a snížíte ještě množství tuku.
Jaká zelenina se na hranolky hodí?
Vlastně všechna, která je v syrovém stavu pevná, křupavá a neobsahuje žádnou dužinu. Ta by při pečení hodně změkla a pustila šťávu. Jakou tedy zvolit?
- celer
- petržel
- mrkev
- kedlubnu
- červenou řepu
- velkou ředkev
- batáty
- pastiňák
Nezapomeňte každý kousek dobře oloupat a omýt. Před pečením zeleninu ještě osušte. Při takové úpravě je přebytečná voda nežádoucí. Papírový ubrousek vás tekutiny zbaví, a pak už můžete s dobrotou rovnou na plech.
Někdo rád hranolky předem marinuje, my doporučujeme použít čerstvé bylinky a koření, kterými zeleninu před pečením posypete. Je jen na vás, jakou chuť preferujete a máte rádi.
Krájíme hranolky
Jednotlivé kousky se dají nakrájet klasicky nožem, ale pokud čekáte velkou návštěvu, bude to příliš zdlouhavé. A kdo má rad preciznost, nakrájet jeden kousek jako druhý, trvá věčnost.
Existuje mnoho typů kráječů na domácí hranolky, mechanických nebo robotické. Pokud máte doma nějaký robot, zcela jistě se na něj vyrábí přídavné struhadlo na hranolky, tak jako bývá v základní sadě na plátky nebo na jemné strouhání. Finančně vás to nijak nezruinuje, cena za nástavec se pohybuje okolo 300 Kč.
Další možností jsou ruční kráječe, kdy pomocí páky protlačíte zeleninu přes připevněnou mřížku. K dispozici bývají dvě různé tloušťky hranolek.
Tři skvělé recepty na zeleninové mlsání
Celerové hranolky se sušenými rajčaty
Budete potřebovat:
- celer
- olivový olej
- sůl
- lžičku uzené papriky
- sušená rajčata
- bazalku
- pepř
- špetku cukru
Náš tip: Speciality z krůtího masa podle Zdeňka Pohlreicha
POSTUP:
Zeleninu si nakrájejte na tenké hranolky. Dejte je do mísy, dochuťte paprikou, solí a trochou oleje (1 lžička). Vše pořádně promíchejte, dejte na pekáč vyložený pečícím papírem a pečte v troubě asi 30 minut na 200 °C. Občas se na ně podívejte a promíchejte.
Sušená rajčata rozmixujte, dochuťte solí, bazalkou, pepřem a trochou cukru (může být i med) a podávejte jako náhradu za kečup.
Zeleninová příloha
Budete potřebovat:
- polovinu celeru
- 2 větší mrkve
- 1 střední batát
- 2 lžíce olivového oleje
- sůl, pepř
- rozmarýn, tymián, oregano (nejlépe čerstvé)
POSTUP:
Nakrájené hranolky promíchejte s kořením a olejem. Pečte v předehřáté troubě na 220 °C asi 20-25 minut. Kontrolujte a občas promíchejte.
Řepno-celerové hranolky
Budete potřebovat:
- 1 velkou řepu
- 1 velký celer
- lžičku uzené papriky
- lžičku hořčičné mouky
- lžičku himálajské soli
- olej
POSTUP:
Zeleninu nakrájejte na tenké proužky a nechte chvíli v marinádě, kterou si připravíte z oleje, mouky, soli a papriky. Ideální je marinovat v nálevu asi 12 hodin. Následně kousky nechte okapat a pečte je asi 45 minut na 190 °C. Nezapomeňte je během té doby obracet. Když zůstanou v marinádě 24 hodin, můžete je jíst už syrové.
Máte nějaké zajímavé recepty na zeleninové hranolky? Napište nám je v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Domácí přípravky proti vosám, klíšťatům a mouchám
Co vám říká vaše intuice a proč ji poslouchat?
Jak moc jste namyšlení? Ukáže to váš byt