reklama
 

Co vám říká vaše intuice a proč ji poslouchat?

Co je intuice a proč bychom se ji měli naučit poslouchat?

Věděli jste, že intuice dokáže zlepšit váš život? Často nasloucháme radám našich rodičů, přátel a partnerů, ale proč jednou nedůvěřovat vlastní intuici?

Intuice v současném užití obvykle označuje náhlé poznání, chápání či odhad nebo rozhodnutí, které není zprostředkováno vědomým uvažováním a ačkoli bývá provázeno pocitem jasnosti a jistoty, není podloženo zřetelnými důvody, tak přesně definuje tento pojem Wikipedia. Ale, co to znamená v praxi?

Chybovat je lidské, ale...

Mnohokrát jsme za svůj život chybovali a zpětně si vyčítali, proč jsme jen neposlechli náš vnitřní hlas. Někdy je hodně těžké své pocity jasněji interpretovat a pochopit, co se nám vlastně naše tělo a hlava snaží říct. Psycholog Jan Benda ve své práci "Jak rozumět řeči intuice?" jasně vysvětluje, proč je tak těžké svůj vnitřní hlas naslouchat. "Máme-li hlavu plnou myšlenek, není ve vědomí prostor k uvědomění si signálů intuice."

Doporučujeme: Umíte naslouchat? Pomůže to doma i v práci

Dále radí, jak toto vnímání zlepšit. "Abychom byli schopni intuici zachytit, musíme zastavit onen neutuchající vnitřní monolog či dialog a spočinout v přítomnu. Tady a teď. Vnímat podněty přicházející z jednotlivých smyslů, tělesné pocity, stavy mysli i obsahy, které se v hlavě vynoří, když se na čas vzdáme vědomé kontroly a staneme se pouhým pozorovatelem."

Nepodceňujte sílu intuice, zde jsou některé z nejdůležitějších věcí, které se vám vaše podvědomí snaží říci.

Žít v přítomnosti

Přemýšlet nad tím, co bylo včera, může být užitečné, ale je třeba vědět, kdy s probíráním minulosti přestat. Poučte se ze svých chyb, ale jděte dál. Stejně tak nevíme, co se stane zítra. Plánujte, ale přestaňte se obávat. Naslouchejte svému tělu a mysli. Pokud máte pocit, že z nějakého důvodu ztrácíte čas, měli byste s tím něco udělat.

Zbavte se hněvu

Často se vymlouváme na hněv, kvůli kterému se nedokážeme pohnout dál. Nenávist, závist, žárlivost, zkuste se zeptat sami sebe, zda vám intuice náhodou neradí, abyste své negativní pocity a myšlenky vyhnali pryč. Je těžké něco měnit, když jsme nazlobení, ale zastavte se a popřemýšlejte, zda už vám i tělesné signály neradí, přinést do života trochu pozitivní energie.

Následujte své sny

Toužíte odejít z práce, naučit se něco nového, stát se dobrovolníkem nebo neustále mluvíte o nějakém místě, kam chcete vyrazit za dobrodružstvím? Pak se rozhoupejte a některý ze svých snů uskutečněte. To, že o těchto věcech opakovaně uvažujete, je dostatečným signálem, že potřebujete změnu, která uspokojí vaše touhy.

Opatrnost se vyplácí

Máte-li pocit, že z nějakého důvodu máte dnes zůstat doma, neberte to na lehkou váhu. Raději svou cestu odložte, věřte, že mnoho lidí tato "předtucha" zachránila před nebezpečnou situací.

Zbytečně se netrapte

Nejste se svým partnerem šťastní? Pak zapomeňte na to, co vám říkají rodiče o udržení vztahu, a nenechte se přemlouvat od kamarádů, že se věci zlepší časem. Pokud máte pocit, že jste v nějakém začarovaném kruhu nebo nemáte sílu už něco rovnat, pak raději běžte. Všímejte si signálů, které k vám denně přichází a jednou je zkuste poslechnout.

Buďte upřímní k sobě i k ostatním

Lhaním ničeho nedosáhnete. Jen si sobě způsobíte zbytečný stres. Pokud vnitřní hlas velí, abyste byli upřímní, nelžete jen z milosti k tomu druhému. Možná si v tu chvíli zaděláte na nějaké problémy, ale i tak vám bude lehčeji na duši, než kdybyste drželi nějaké tajemství.

Jak poznat, že k nám promlouvá intuice?

Každý máme různé signály. Někdo zaslechne vnitřní hlas, někdo má jakousi "vizi" nebo předtuchu, někomu se sevře žaludek. Podívejte se, jak tyto signály rozděluje psycholog Jan Benda:

Náš tip: 9 tipů pro úspěch a jasnou mysl

  • Tělesné pocity: Mrazení v zádech, tíha, která na vás padne, kámen v žaludku a další "divné" pocity a vnitřní diskomfort mohou být skvělým vnitřním kompasem a kanálem, jímž promlouvá intuice.
  • Vnitřní hlas: Neobvyklá myšlenka, vnitřní hlas. Může to být nepříjemná nutkavá myšlenka, která nám nejde z hlavy, přestože se uklidňujeme a vysvětlujeme si, že ona myšlenka odporuje rozumu a je nesmyslná.
  • Vize, sny, obrazy: K mnoha lidem intuice spontánně přichází ve formě "vizí", nenadálých představ, obrazů, někdy zcela konkrétních a realistických, jindy mají skrytý význam.
  • Znamení: Někdy k nám promlouvají nějaké detaily a dávají nám náhodný a individuální smysl či význam.

Pomohla vám někdy intuice? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jsi hnusná máma, nenávidím tě, napsala devítiletá dcera

Domácí porod očima tatínků. Jak ho prožívali?

Sport škodí. Může vás zabít, stejně jako gaučingKim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama