reklama

Domácí přípravky proti klíšťatům, vosám a mouchám

Co odpuzuje vosy, klíšťata a komáry? Domácí přípravky bez chemie.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Krásné jarní dny s sebou přináší i trochu více starostí. Teplé počasí vylákalo komáry, mouchy i klíšťata. Poradíme, jak se škůdci zatočit pomocí domácích přípravků. Vyzkoušejte některé léty prověřené tipy našich babiček.

Jak si vychutnat slunečné jaro bez nepříjemného hmyzu? Pomohou vám bylinky, koření, vonné esence. Připravili jsme pro vás pár zajímavých receptů a rad.

Klíšťata zažene vlaštovičník

Máte strach, že chytíte infikované klíště? Samozřejmě že je tu možnost očkování, ale vhodná je i prevence. Vlaštovičník známe spíše v boji proti bradavicím, ale zabere i jako repelent. Tady je recept:

Celý vlaštovičník promyjte. Nastříhejte jej na malé kousky a vložte do zavařovací sklenice. Vše zalijte jedlým olejem a v uzavřené sklenici, kterou postavíte na okno, nechte na slunci asi 10 dní. Následně olej přeceďte do skleniček a dobře uzavřete. Před procházkou si potřete ruce, nohy až po kolena a krk.

Doporučujeme: Klíšťata měla hostinu. Co dělat, abychom nic nechytli?

Skvěle funguje i repelent z rozmarýnu. Jeden sáček nechte vylouhovat v litru vody a přidejte lžíci bílého vinného octa. Přelijte jej do rozprašovače a používejte jako prevenci na oděv i kůži.

Než vyrazíte do lesa, zkuste své tělo ovonět česnekem. Na snídani si udělejte suchou topinku a potřete ji jedním stroužkem. Ti, co mají citlivější žlučník, by měli volit spíše první zmiňovaný způsob, repelent.

Nálety much

Jednoduchý recept. Mouchy odpuzuje hřebíčková voda. Připravíte ji z 15 kousků hřebíčku, které zalijete vodou a necháte louhovat. Misky s touto vodou položte do blízkosti otevřených oken a dveří. Mějte na paměti, že hřebíček musí být stále ponořený, proto vodu pravidelně dolévejte. Tento tip zabere i proti vosám.

Našli jsme i poněkud zvláštní tip. Vhodná je prý i klasická muchomůrka, kterou známe s červeným kloboukem a puntíky. Nakrájejte ji na talířek, posypte solí a nechte ji rozvonět po interiéru. Pozor, je jedovatá. Když máte doma děti nebo zvířecí mazlíčky, tento tip raději vynechejte.

Před vstupem do domu jim také zabrání truhlík s muškáty, který pronikavě voní a těmto "poletuchám" zrovna moc dobře nedělá. Stejné blokovací účinky získáte, když při mytí oken přidáte do vody ocet.

Pijí nám krev

Podle odborníků komáry vábí hlavně tělesný pach, proto je jasné, že silnější pocení je pro ně jako omamná vůně. Jak předejít nepříjemnému svědění, nebo dokonce alergické reakci?

Pokud se vám nechce vyrábět domácí repelent, vybírejte alespoň ten přírodní. Obvykle v nich najdete levanduli, mátu, meduňku, hřebíček či jalovec. Věděli jste, že proti tomuto otravnému hmyzu funguje nejlépe vitamin B? Ten je rozpustný ve vodě a z těla se vylučuje potem a močí, což komárům vůbec nevoní.

Babské rady:

  • Hřebíčková tinktura - 30 kusů hřebíčku naložte do lahvičky Alpy a nechte 2 dny louhovat. Roztokem potírejte kůži podle potřeby.
  • Repelent z rozmarýnu - Do jednoho litru vroucí vody vhoďte sáček rozmarýnu a dál nevařte. Když vše zchladne, sceďte a přidejte lžičku vinného octa. Vše dobře zavřete a uložte do ledničky. S tímto zázračným roztokem si potírejte kůži.
  • Hřebíčkový odvar -  Povařte hrst hřebíčků v jednom litru vody, tuto tekutinu nechte u otevřeného okna. Funguje stejně proti jinému létajícímu hmyzu.

Náš tip: Na hmyzí bodnutí pomáhá moč, říkaly babičky! Co ještě?

Výborné jsou i éterické oleje. Najdete je v obchodech označené jako vhodné proti komárům. Ty se používají v klasických aromalampách nebo se jimi pokape oděv či pokožka. Jsou k dostání i v bio kvalitě. Zajímavostí jsou náplasti proti komárům, které se lepí na pokožku nebo oblečení. Ty odpuzují dotěrný hmyz.

Vosí a včelí žihadlo

Setkání s žihadlem není nikdy příjemné. Místo svědí, pálí a dost často i oteče. Ideálně místo vpichu potřete čerstvě rozkrojenou cibulí. Ta příjemně kůži ochladí a zabrání tvorbě otoku.

Jak bojujete s otravným hmyzem vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zelený dům: Fasádu tvoří 150 stromů, kámen a dřevo

Domácí porod očima tatínku. Jak jej prožívali?

Chcete být oblíbení? Dodržujte tato pravidla



reklama
reklama
reklama
reklama
reklama