reklama

8 tipů, jak seznámit psa s novým miminkem v rodině

Čekáte miminko a nevíte, jak jej po porodu seznámíte s pejskem, který už je s vámi několik let? Tady je 8 užitečných rad, které vám pomohou.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Čekáte nový přírůstek do rodiny a máte obavy, jak jej přijmou vaši domácí mazlíčci? Je důležité, abyste jim miminko představili, jinak by mohli začít žárlit. Tady je 8 tipů, jak je nejlépe seznámit.

I když své miminko zbožňujete, musíte si uvědomit, že první byl v domácnosti pes. Věnovali jste mu pozornost, péči a vlastně vás měl jen pro sebe. Připravte ho na tuto změnu trpělivě a bez zbytečného stresu. Jak na to?

Krok č. 1: Pozvěte přátele

Pes není běžně zvyklý na děti, ale zvířata mají zvláštní dar poznat malé bezbranné mládě, i když jde o dítě. Pomalu je na novinku začněte připravovat. Před porodem k sobě pozvěte přátele, kteří už malé potomky mají. Požádejte je o spolupráci. Když se s nimi pejsek setká častěji, naučí se na různé zvuky, pohyby a jiné činnosti, které jsou pro děti běžné.

Doporučujeme: 3 nechlupatí mazlíčci pro vaše alergické dítě

Pokud neseženete "dobrovolníky", klidně si kupte panenku ve velikosti novorozeněte, zabalte ji do zavinovačky a noste tak, jako by to již bylo vaše miminko. Z tabletu, počítače či telefonu pouštějte různé dětské zvuky, pláč, smích, vrnění. A co ještě pomůže? Psi mají velmi dobrý čich, proto je u miminka zaráží hlavně neobvyklé vůně. Před porodem nechte doma pár dní otevřené dětské přípravky, pudr, olejíček, vlhčené ubrousky a na zem položte plínku.

Krok č. 2: Dodatečný trénink

Mnoho profesionálních kynologů vám pomůže s výchovou psa. Dokonce se dělají i kurzy, kde si váš čtyřnohý kamarád na děti zvykne. Pokud v takovém okolí žádný nenajdete, trénujte pejska alespoň vy. Když bude lépe zvládat povely, zůstaň, sedni, čekej, snáz se naučí, že jsou občas situace, kdy musí trpělivě vyčkat.

Krok č. 3: Návštěva veterináře

Je nám jasné, že chodíte na pravidelné přeočkování, ale před příchodem miminka byste měli požádat veterináře, aby psa vyšetřil a ujistil vás, že nemá žádné parazity či jiné zdravotní problémy.

Někteří specialisté doporučují kastraci, protože je zvíře lépe zvládnutelné, nemá tendenci kousat a neprojevuje tolik agresivity. Pokud mu věnujete před příchodem potomka více pozornosti a dostatečný výcvik, není třeba jej trápit zbytečnou operací.

Krok č. 4: Vymezení prostoru

Pokud patříte k těm rodičům, kteří se rozhodnou, že do dětského pokoje by pes chodit neměl, musíte ho to naučit před tím, než bude miminko doma. Takto to bude brát jako povel, později už by si mohl zákaz spojit s miminkem a začít žárlit.

Krok č. 5: Drsnější mazlení

Děti v kontaktu se zvířaty bývají trochu drsnější. Tahají za uši, chytají čumák, ocas nebo při hře občas nechtěně kopnou. Samozřejmě že je od začátku učíme, aby se chovaly k psovi něžně, ale chvilku jim to potrvá.

Pokud plánujete rodinu, můžete psa zvykat na jiné doteky předem. Pomůže drsnější mazlení. Občas ho jemně popotáhněte za ocas, naučte ho, aby vydržel, když se mu sáhne na čumák nebo se jej dotýkejte v uších a kolem nich. Vše provádějte formou hry.

Náš tip: Ten pes je rozmazlený. K dítěti nepatří! Ani do postele!

POZOR: Stále však mějte na paměti, že psa a dítě nemůžete nikdy nechat o samotě. I když byste za svého mazlíka dali ruce do ohně, nikdy nevíte, co může dítě udělat a jak zvíře na podnět zareaguje!

Krok č. 6: Když se dítě narodí

Před tím, než domů přijedete i s miminkem, měli bystě svého psa trochu unavit. Poproste rodinu či manžela, aby s ním šel na procházku a pohrál si s ním.

Když přijdete domů, přivítejte se nejprve se psem. Následně položte miminko na zem na deku a dopřejte psovi, aby si zvykl na nový pach. Můžete jej mít pod kontrolou na vodítku, ale nijak ho netahejte. Jen v případě, že si nepřejete přímý kontakt, můžete lehce cuknout. Nechte mu dost času, aby si na novou skutečnost zvykl.

Krok č. 7: Společné soužití

Následující dny svého chlupáče nevynechávejte z činností, které souvisí s péčí o dítě. Klidně ho nechte, aby se přišel podívat, jak mimčo koupete, krmíte nebo přebalujete.  Pes musí cítit, že jde o nového kamaráda, nikoliv problém, který mu odvádí pozornost páníčka.

Když jej budete okřikovat, zavírat do klece nebo jiné místnosti, způsobíte mu jen trauma a zbytečně začne na dítě žárlit.

Krok č. 8: Nezapomínejte na psa

Je jasné, že máte kolem miminka plno starostí, ale i přesto by pes neměl pocítit, že došlo k nějaké nepříjemné změně. Choďte s ním dál na procházky, mazlete se s ním, mluvte na něj, jako by se pro něj nic nezměnilo. Když si přítomnost dítěte bude spojovat s příjemnými zážitky jako společná procházka, vztah k dítěti tak bude pozitivní a pevný. A kdo ví, třeba získáte parťáka, který vám před obchodem pohlídá kočárek.

Jaké byly společné začátky vašeho dítěte se psem? Necháte psa očuchat vaše dítě, či zamezujete kontaktu? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč děti lžou a co s tím dělat?

Rodina Bowserových: Otec porodil, matka dala spermie

Recept na kuřecí křidélka Buffalo








reklama
Doporučené recepty
    reklama