reklama

3 (ne)chlupatí mazlíčci pro vaše alergické děti!

Touží vaše děti po psovi nebo kočce, ale jsou alergičtí na srst? Představujeme vám 3 (ne)chlupaté mazlíky!

Foto: Profimedia

Přemýšleli jste, jak svým dětem udělat radost? Touží po chlupatém kamarádovi, ale jsou alergičtí na srst? Záleží na tom, jak silně na alergeny reagují.

Pokud trpíte vy nebo vaše děti jen alergií na srst či chlupy a nechcete si kupovat želvu, rybičky nebo hada, mohou být řešením "nahatí" domácí mazlíčci nebo ti, kteří patří do kategorie "antialergenní". Pojďte se s námi na některé podívat.

Mami, já chci kočku

Chcete-li alergikům pořídit kočku, která je nebude nutit smrkat 30x za den a nezpůsobí astmatický záchvat? Můžete domů přivést podivné stvoření, které se jmenuje Sfinx. Tyto kočky v někom vzbuzují odpor, pro jiné budou vhodnou alternativou k těm obyčejným, tedy chlupatým. Jediný náznak srsti je na obličeji, uších a tlapkách.

Čtěte také: Jakou kočku máte doma vy? Kočky, které stojí i tisíce

Snadno vychovatelný mazlík je přítulný, zvědavý a velmi přátelský (někdy až moc). Jejich kůže je hodně citlivá, stejně jako u člověka, proto nesmíte zanedbat pravidelné koupání a ochranu proti slunci. Díky holé kůži je vhodným přírůstkem do domácnosti alergika nebo tam, kde neradi vysávají chlupy. Cena koček Sfinx se pohybuje v řádu tisíců i desetitisíců, záleží na odchovu, zemi i papírech.

Další plemena koček vhodná pro alergiky:

Sibiřská kočka:

Pokud se nechcete mazlit s "nahatou" kočkou, zkuste právě ji. Pochází z Ukrajiny a Ruska. Její srst má samočistící schopnost. Neměla by se vůbec koupat, aby se funkce čištění nepoškodila. A právě proto ji někteří alergici dobře snášejí, nepelichá a čistí se pouhým vyčesáváním.

Vyzkoušejte: Test: Poznáte kočičí plemena podle fotek?

Pořiďte si "nahatého" psa

Jak už jste si mohli všimnou, když je bez chlupů kočka, najde se adept i mezi psíky. Konkrétně máme na mysli Peruánského naháče. Ušlechtilý, hrdý pes, který je naprosto oddaný svému pánovi. K cizím lidem se může chovat ostražitě, ale jinak patří mezi velmi inteligentní plemena.

Náš tip: Test: Poznáte psí plemena podle fotek?

I o jeho holou a citlivou kůži se musíte starat. Díky své mrštnosti je ideální adept na cvičení současných psích sportů a každého překvapí, jak je příjemné se s ním večer, když přijdete z práce, pomazlit.

Další psí plemena pro alergiky:

Mexický naháč:

Klidný a nebojácný pes tiché povahy, který respektuje ostatní zvířata a skvěle pohlídá váš byt.

Čínský chocholatý pes:

Ideální přítel do rodiny s dětmi. Psík je holý a srst má pouze na hlavě, nohách a ocase. Minimálně pouští chlupy a jeho produkce lupů (velkých alergenů) je téměř na nule. Vyrazíte-li ven, nezapomeňte doma krém s UV ochranou, jinak se kůže rychle spálí a to i v zimě.

Pudl: Chytrý psík, který je oddaný svému pánovi a rychle se učí nové věci. Jejich srst nepelichá, avšak produkce lupů, může těžkým alergikům způsobit drobné problémy.

Irský vodní španěl: Huňatý obr vypadá, že alergiky odrovná úplně, ale opak je pravdou. Tento nadšený plavec má hustou srst, která vypadává jen při česání.

Psi, kteří nelínají:

 • Lvíček
 • Australský silky teriér
 • Český teriér
 • Flanderdský bouwier
 • Wheaten
 • Portugalský vodní pes
 • Havanský psík
 • Boloňský a barevný boloňský psík
 • Coton de tuléar
 • Bedlington
 • Bišonek
 • Maltézský pinč
 • Jorkširský teriér

Nahatí hlodavci jsou oblíbení

Těžko si představíme králíka nebo morče bez chlupů, ale opravdu se dají takoví fešáci sehnat. Už jste si někdy hladili morče Skinny, které je hned od narození kopií svých holých rodičů? Snadno si ho ochočíte, rádo se mazlí a mezi alergiky je velmi rozšířené.

Náš tip: Koupíme si axolotla! Nejbláznivější domácí mazlíčci

O příjemné dotyky nebudete ochuzení, protože jsou heboučká jako ten nejjemnější semiš. V Kanadě bylo vyšlechtěno už v sedmdesátých letech jako laboratorní zvíře vhodné pro testování kosmetických přípravků. Právě odtud se chov rozšířil po celém světě a dnes už není problém jej sehnat.

Další hlodavci vhodní pro alergiky

Myš nunu: Tento druh byl standardizován šlechtěním v laboratořích. Hodně se používají pro výzkum rakoviny, ale jejich heboučká kůže uchvátila nejednoho chovatele. Jsou vhodné jako domácí mazlíček, ale musíte dávat pozor, aby se jejich kůže neporanila, zůstávají na ní viditelné jizvy. Rodí se jako holátka, kterým srst naroste a do 3 týdnů definitivně opadá. Původně se vyskytovaly hlavně v bílé barvě, dnes je možné sehnat tmavooké a barevné.

Činčila: Hlodavec, který je trochu podobný veverce. Dožívá se 10-19 let. Měří něco kolem 20-35 cm + ocásek. Jejich činnost začíná až za soumraku kolem páté hodiny, proto se nemusíte bát, co vám doma provedou, když jste v práci nebo ve škole. Můžete je chovat v párů, samotné nebo ve skupině. V kleci nesmí chybět vanička se speciálním pískem, ve kterém se koupe. Právě tento písek tlumí všechny alergeny.

Závěrem

Skinny morče, kočka Sfinx a ostatní mazlíčci, které jsme doporučili pro alergiky, jsou vyšlechtěné druhy, které srst buď nemají nebo jim alespoň nepelichá. Je třeba si uvědomit, že záleží na tom, zda vám alergii způsobují chlupy nebo sliny či kůže zvířat. V prvním případě bude vaše soužití bez problémů. Pokud vám vadí jiné alergeny, než jsou na srsti, je třeba vyzkoušet předem, jakou reakci tito nahatí krasavci způsobí, než si je pořídíte domů.

Máte alergii na zvířata? Jak s ní bojujete?

Pořídili jste si domů zvíře i přesto, že máte nějaké zdravotní problémy s jejich soužitím? Zastáváte podobný názor, jako někteří odborníci, že kontakt s alergeny může posílit imunitní systém, a tím si vytvořit protilátky a z alergie se dokonce vyléčit? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Polidšťování psů: Podřadná zvířata, nebo dobří přátelé?

Manžel mě nutí řídit, šílím strachy

15 nejlépe oblékaných českých mužů: Vyberte nejlepšího

 

 

 

 

Největší přenašeči alergenů

Kromě kočky, která vede v počtu vyvolaných reakcí, dráždí kůže a nosy také kůň, morčata a křečci. S nimi se může připojit i alergie na seno.

Děsuplný Flegr a zlehčující Šmucler. Debatu o covidu je třeba změnit, říká psycholog | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama