reklama

8 důvodů, proč při vaření používat skořici

Skořice ve Starém světě sloužila jako koření i jako lék. Proč ji používat při vaření?

Foto: Thinkstock

Co jste o skořici nevěděli

Skořicovník, který nosí vědecký název Cinnamomum, má více botanických druhů. Velmi známý a také nejkvalitnější je skořicovník cejlonský. Stromy tohoto druhu jsou 6-10 m vysoké se světle zelenými listy. Společně s květy vydávají zvláštní příjemnou vůni. Kůra bývá šedohnědá až žlutošedá.

Na plantážích se pěstuje jako 3 metry vysoký keř, protože kůra je nejlepší jakosti z mladých větviček. První úroda může být sklizená po dvou až třech letech. Skořicovník dobře prospívá v horkém a vlhkém prostředí.

Tradiční vzhled skořice získává při sušení, kdy se sroluje do dvojruličky, kterou si můžete koupit v obchodě. V léčitelství se používá skořicový olej, tinktura i sirup. Využití má zejména při přípravě sladkých pokrmů, do pečiva, čokolády a cukrářských výrobků či při zavařování ovoce. V kuchyni asijské, latinskoamerické, turecké a španělské ji najdete i v masitých pokrmech.

Skořici milujeme pro její jedinečnou a nezapomenutelnou chuť. Málo z nás však tuší, jak je důležitá pro naše zdraví. Tady je 8 důvodů, proč ji používat při vaření.

Je jedním z typických koření Starého světa. Pochází z Asijských tropů, kde sloužila jako oblíbená ingredience při vaření i jako lék. V tradiční čínské medicíně se používá skořice pro prohřátí organizmu jako tzv. teplé koření, což znamená, že ji dostanete naservírovanou v čaji. Dokonce i v kosmetice našla své uplatnění. Na strie, zpevnění kůže a prokrvení neexistuje nic spolehlivějšího, než je krém se skořicí.

Prevence proti trombóze

Mnoho vědeckých studií potvrzuje, že přispívá k ředění krve a zabraňuje tak vzniku krevních sraženin. Lékaři vždy pacienty, kteří užívají léky na ředění krve, varují, aby skořici nekonzumovali, a pokud používají doplňky stravy, nesmí být součástí složení. V některých z nich jsou používány výtažky z tohoto léčivého koření a to by mohlo v kombinaci s léky způsobit značné zdravotní problémy.

Bakterie a viry nemají šanci

Možná znáte jeden starý recept našich babiček, které na bolavý krk používaly skořici smíchanou s medem. Dnes už málokdo ví, že je opravdu účinným bojovníkem proti širokému spektru virů, bakterií a plísní.

Čtěte také:  Půst není pro každého. 7 věcí, které byste měli znát

Bylo prokázáno, že esenciální oleje z tohoto koření, dokážou zastavit mnoho typů bakterií a plísní. Skořicová kůra tak právem patří mezi přírodní antibiotikum.

Profesionální hlídač hladiny cukru

Lze ji zařadit i mezi silné antioxidanty. Dokáže pečlivě hlídat hladinu cukru v krvi. A jak to dělá? Pokud si po jídle dáte čaj s trochou skořice, pomůže vašemu žaludku rychleji trávit, a tím mu ulehčí od zdlouhavého vstřebávání sacharidů.

Podporuje funkci mozku

Už samotná vůně zvyšuje vaši mozkovou aktivitu. V jednom výzkumu bylo zjištěné, že při konzumaci skořice a vnímání její vůně, se testovaným dobrovolníkům zlepšila paměť a pozornost při práci. Největší pozitivní účinky byly zaznamenané při úkolech, kde bylo třeba použít vizuální paměť.

Pohodlí a luxus pro vaše tlusté střevo

Bezesporu je výborným zdrojem vápníku, vlákniny a různých druhů minerálů. Z těch nejdůležitějších bychom zmínili hlavně mangan. Vápník a vláknina pomáhají z těla vylučovat nadmíru soli a škodlivin. Díky pravidelné stolici tak působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva.

Náš tip: 13 důvodů, proč pít vodu s citronem. Znáte je?

Určitě si na ni vzpomeňte, pokud vás bude trápit plynatost, zácpa nebo průjem. Během několika okamžiků vám odpomůže od problému a vašemu organismu se tak výrazně uleví. Jedině těhotné ženy by skořici měly konzumovat jen velmi málo.

Chrání proti srdečním onemocněním

Díky pozitivním účinkům na tlusté střevo, dokáže odplavit z těla nadbytečné tuky, čímž snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá tak předcházet onemocnění srdce a aterosklerózy.

Zlepšuje hladinu inzulínu při cukrovce

Jak už jste se mohli dozvědět v předešlém odstavci, pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Ve studiích bylo prokázané, že snižuje hladinu glukózy v krvi až o 30 %.  Dokáže správně spouštět inzulín. Pozitivní účinky se prokázaly už při konzumaci 1 gramu denně.  Pokud tedy už jste cukrovkář či hrozí riziko, že byste se jím mohli stát, určitě si nezapomeňte špetku nasypat na ovesné vločky, do rýže či na cappuccino.

Zahřeje vás na duši i po těle

Má neuvěřitelnou schopnost, zahřát celé tělo. Trpíte-li na studené ruce a nohy, neváhejte si trochu přidat do čaje. Rozproudí vám krev v celém těle a vy se budete cítit báječně!

Máte i vy dobré zkušenosti s léčivými vlastnostmi skořice? Jak často ji zařazujete na svůj jídelníček a v jaké podobě? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

Internet vám ničí život: Zbavte se závislosti

Co vznikne z opuštěných stanic metra? Bazén, bar, disko




reklama
reklama
reklama
reklama
reklama