reklama

Co vznikne z opuštěných stanic metra? Bazén, bar, disko

Jak originálně využít staré stanice metra? V Paříži z nich chtějí udělat bazény, divadla, muzea a bary. Podívejte se na návrhy.

Foto: Profimedia.cz

Pod pařížskými ulicemi se ukrývá 133 km tratí metra. Právem tak patří mezi největší dopravní systémy v Evropě. Mezi nimi najdete i 16 opuštěných stanic, kterým se přezdívá "Fantomovy stanice". Některé zůstaly uzavřené po okupaci nacisty a ostatní nebyly pro veřejnost otevřené nikdy.

Nové plány na přestavbu vypadají velmi elegantně. Ze starých stanic mají vzniknout bazény, noční kluby, divadla, kulturní centra, galerie a restaurace. S tímto nápadem nepřišli ve Francii jako první, v Londýně se například tato opuštěná místa proměnila ve skleníky a farmy. V Paříži chtějí dát přednost společenskému prostoru, který bude sloužit všem.

Starosta chce zábavu

Nápad na přestavbu přinesla nová kandidátka na starostku Paříže Nathalie Kosciusko-Morizet. Požádala architekty o vypracování studie, která bude pouhou inspirací pro mladé umělce a designéry. Ty hodlí starostka oslovit v případě, že její myšlenka bude odsouhlasena. Občané Paříže si pak sami vyberou vítězné návrhy a rekonstrukce může začít.

Náš tip: Nejmenší a nejdivnější domy světa: Budete zírat a závidět!

Aby si mohli její voliči udělat představu už nyní, vzniklo několik zajímavých návrhů stanice Arsenal, která je uzavřená už od roku 1939. Zda se projekt podařil, můžete vidět v následujícím videu...

V rozhovoru pro Smithsonianmag.com architekt Rachdi řekl: "Tento projekt si klade za cíl, přivést zpět k životu opuštěné stanice a vtisknout jim nový smysl a využití. Plavat v metru se zdá jako bláznivý sen, ale možná se již brzy stane skutečností. Proč by Paříž nemohla využít potenciál opuštěných stanic a dát jim novou funkci, která bude pro všechny velmi prospěšná."

Sami za redakci doufáme, že ať už její nápad projde či nikoliv, chopí se ho více měst, protože jde o skvělou myšlenku. Rozšíření podzemních prostor znamená pro velká města více místa, zábavu a vlastně i dobrodružství.

Líbila by se vám podobná myšlenka i v Praze? Který z nápadů je podle vás zajímavý natolik, že byste ho chtěli i u nás? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Iva Hüttnerová: Jak bydlí herečka ze seriálu Ordinace?

Kupte si dům, který si sloužíte úplně sami: Stojí 215 00 Kč

Karolína Kurková: Když nemáš, co chceš, pracuj víc


Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama