5 podzimních potravin, které by neměly chybět v kuchyni
5 sezónních surovin, které byste měli konzumovat v podzimních měsících.
Podzim nepřináší jen mlhy a sychravé počasí. Na zahrádkách dozrávají fantastické dobroty a čekají na zpracování. Přinášíme 5 podzimních potravin, které nesmí chybět v žádné kuchyni.
Vařit ze sezónních surovin je nejen trendy, ale ušetříte peníze. Proč v září shánět jahod, když můžete připravit fantastické recepty z dýně, ořechů, zelí, hub a řepy.
Když používáte v kuchyni sezónní potraviny, pak věřte, že jíte ingredience, které jsou v té nejlepší kondici. Nejde jen o zralost a chuť, důležité je největší množství vitaminů a minerálů. Odborníci na výživu se shodují v tom, že tělo lépe přijímá lokální a sezónní dobroty.
Houbové kreace
Oblíbená lahůdka z lesa je bohatá na vitaminy a minerály. Hlavní důvod, proč by se houby měly objevit na talíři je ten, že nemají téměř žádné kalorie, skvěle pokrm ochutí a posunou jej do jiné dimenze. Hřiby a lišky mají málo sodíku, proto nezatěžují ledviny a nemusí se jich stranit lidé s nemocným srdcem a vysokým tlakem.
Nepřehlédněte: 18 zajímavostí, které o houbách nejspíš (ne)víte
V houbách se nachází hlavně riboflavin a niacin, látky, které snižují hladinu cholesterolu. Vitamin E zbavuje tělo škodlivých kyslíkových radikálů. Houby podporují imunitu a fungují jako prevence proti rakovině.
Houbová sekaná
Budete potřebovat:
- 4 lžíce sádla
- 2 menší cibule
- 250 ml mléka
- 800 g hub
- 1 vejce
- 1 bílek
- sůl, mletý pepř
- nasekaná petrželka
- strouhanka
- 10 housek
POSTUP:
Houby a cibuli nakrájíme na malé kousky. Cibulku zpěníme na sádle a přidáme houby. Postupně přiléváme trochu vody, okořeníme a dusíme doměkka, dokud se nevypaří voda. Směs necháme trochu vychladnout.
Housky namočíme do mléka na pár minut a nasekáme petrželku. Pečivo vyždímáme a přidáme k houbám a zbytku ingrediencí. Dokořeníme, promícháme a případně zahustíme strouhankou. Z těsta vytvarujeme sekanou, vložíme do pekáčku, který je vytřený lžící sádla a potřeme bílkem. Pečeme v předehřáté troubě na 190 °C asi 30 minut dozlatova.
Oranžové dýně jsou v kurzu
Dýně se dá připravovat na slaný i sladký způsob. Její jemnou oříškovou chuť si zamilujete. I dýně je vhodná při redukční dietě. Vysoký obsah vitaminu A se postará o zdraví očí. Antioxidanty podpoří imunitní systém. Vitamin C pomáhá při výrobě kolagenu a zajistí lesk a pružnost kůže.
Vláknina dokonale pročistí tělo a pokožka získá přirozeně oranžový - opálený odstín. Vysoký podíl zinku usnadňuje ženám početí a mužům pomáhá s potencí.
Dýňové hranolky
Budete potřebovat:
- dýni
- olej
- rozmarýn
- kmín
- sůl, pepř
- olivový olej
Náš tip: Foto recept na dýňovou krémovou polévku
POSTUP:
Dýni oloupeme (některé druhy není třeba), vydlabeme a nakrájíme na hranolky. Kousky položíme na pečicí papír, okořeníme, pokapeme olejem a dáme na 225 °C do trouby na 10 minut. Následně přesuneme pod gril. Hranolky je třeba několikrát otáčet.
Zelí vás zbaví chřipky
Nejlepší pro náš organismus je kysané zelí, které je přímo nacpané vitaminem C, čistí střeva, posiluje imunitu a pro tělo je dobře stravitelné. Ale ani čerstvou hlávku nepodceňujte. Najdete v ní vitamin C, E, K a B1. Největším přínosem je látka, která urychluje hojení žaludečních vředů.
Nepřehlédněte: Zázračný lék proti chřipce i rakovině: Dejte si zelí!
Pozor na velké množství šťávy ze zelí, které by znemožnilo vstřebávání železa do těla. Kvůli udržení vitaminů jej konzumujte v co nejčerstvější podobě.
Salát Coleslaw
Budete potřebovat:
- 1 menší hlávku zelí
- 1 menší cibule
- 2 mrkve
- 2 lžíce cukru
- ocet
- citronovou šťávu
- drcený pepř, sůl
- 1 majonézu
- 1 smetanu
POSTUP:
Očistíme zeleninu a nakrájíme na robotu či struhadle na zelí. Přidáme dvě lžičky cukru, pepř, sůl a na závěr okyselíme dle vlastní chuti. Nejlepší poměr jsou dvě lžíce octa a lžíce šťávy z citronu. K takto ochucenému základu přidáme majonézu a smetanu v poměru 2:1 ve prospěch majonézy. Množství podle toho, jak šťavnatý chcete salát mít.
Ořechové pochoutky
Mezi nejvděčnější patří vlašské a lískové ořechy. Denní doporučená dávka je okolo 30 g denně. Pomůžete kardiovaskulárnímu systému. Dodržují pružnost cévní soustavy. Cholesterol snižuje kyselina linolová a alfa-linolenová.
Karamelový "Griláž"
Budete potřebovat:
- 11 dkg másla
- 15 dkg mletých vlašských ořechů
- 1 plechovku Salka
- 30 dkg cukru krupice
- 12 dkg sekaných vlašských ořechů
- dortové oplatky
POSTUP:
Ořechy si nasekáme a druhou část nameleme. Na pánvi nechte rozehřát cukru, až bude karamelizovat, přidáme máslo, mléko Salko, ořechy a pořádně promícháme. Ještě horkou směs nalijeme na oplatku a přikryjeme druhou oplatkou. Vše zatížíme a necháme vychladnout do druhého dne.
Řepa podporuje krvetvorbu
Velmi podceňovaná surovina, která je tělu prospěšná a v kuchyni s ní lze velmi dobře čarovat. Určitě je čerstvá lepší, můžete ji v podobě šťávy kombinovat s jablečným džusem. Konzumace řepy pomáhá s překyselením žaludku a pálením žáhy.
Červený poklad snižuje krevní tlak už v řádu hodin. Oxid dusnatý, který najdete v řepě, rozšiřuje cévy a zlepšuje průtok krve. Dále skvěle bojuje se záněty, stresem a dodá energii při cvičení. Řepa je bohatá na vlákninu, podporuje detoxikaci organismu a funguje jako prevence proti rakovině.
Pomazánka z řepy
Budete potřebovat:
- 250 g pečené řepy
- 50 g nasekaných vlašských ořechů
- 3 stroužky česneku
- 2 lžíce majonézy
- 50 g bílého jogurtu
- sůl, pepř
POSTUP:
Řepu si nastrouháme a smícháme s ořechy, prolisovaným česnekem, jogurtem a majonézou. Dobře osolíme a opepříme. Pomazánku necháme uležet do druhého dne v ledničce.
Co na podzim ještě nevynechat?
- zvěřinu
- tuříny
- kukuřici
- švestky
- hrušky
- brusinky
- fazole
- jablka
- brambory
- kořenová zelenina
Jakou podzimní surovinu používáte nejčastěji vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Péče o krby v topné sezóně je důležitá: Co nezapomenout
Krásná versus ošklivá: Jaký osud je horší?
Připravte se na módní šok: Trvalá se vrací