reklama

Péče o krby v topné sezóně je důležitá: Co nezapomenout

Pečujte správně o krby, odmění se. Na co nezapomenout?

Foto: Thinkstock

Péče o krby v topné sezóně je velmi důležitá. Na co byste neměli zapomenout a co je ze zákona povinné absolvovat, aby vám pojišťovna případně uhradila škody?

Nejde jen o správně zvolenou krbovou vložku, čištění skla, ale také je třeba kontrolovat komín či případně dobře sušit dřevo. Chcete-li užívat krb co nejdéle, pak vás čeká několik povinností.

Revize komínu

Podle zákona je nutné provádět revizi všech palivových cest. Teoreticky se tedy jedná i o digestoře u plynových kamen. Můžete si říct, že vám se nic špatného nestane a kontrolu nezařídit, ale v případě požáru, který vznikl od krbu, se připravte na velké problémy s pojišťovnou či případnou pokutu.

Pro revizi je důležitá velikost spotřebiče. Pokud je do 50kW, revize se provádí jednou ročně. U spotřebiče na tuhá paliva nad 50 kW pak dvakrát ročně. Kontrolu musí provádět kominík, který získal akreditaci u Hospodářské komory ČR. V případě krbu a krbových kamen v rodinném domě se musí komín čistit dvakrát ročně, když je zařízení v provozu šest měsíců ročně. Pokud krb používáte celoročně, měla by být kontrola i třikrát do roka.

Doporučujeme: Jak vyčistit troubu a mikrovlnku? Nasypte do nich sůl

Cena za kontrolu komínu se pohybuje od 500-1000 Kč. Někteří kominíci si účtují zvláštní příplatky v případě, že nemáte bezpečný přístup na střechu a oni musí použít lana či jiná zařízení k tomu, aby se ke komínu dostali. V každém případě si nechte vystavit potvrzení, že proběhla revize. Doklady si důkladně uložte kvůli případnému požáru, který by vám však při správné údržbě hrozit neměl.

Dřevo je základ

Kvalita paliva ovlivňuje i čištění. Dřevo by mělo být dostatečně proschlé. Volte měkké dřevo na roztápění a následně přikládejte polínka z tvrdého dřeva. Pomaleji a důkladně prohoří. V žádném případě nemá cenu krbovou vložku plnit k prasknutí. Akorát tak udusíte oheň a dým vám zaneřádí sklo.

Opatrně používejte i podpalovače. Některé dokážou hodně kouřit, což zjistíte ve chvíli, kdy budete čistit přední sklo krbu. Navíc nepříjemně zapáchají. Volte raději třísky z měkkého dřeva nebo podpalovače na přírodní bázi.

Čistěte krb jednou za čtyři dny

Vše se odvíjí od velikosti popelníku či krbové vložky. Při správném hoření však postačí jednou za čtyři dny. Nechte vše vychladnout a vybraný popel ukládejte do kovového kbelíku či použijte speciální vysavač s nehořlavou nádobou. Kam s popelem? Klidně ho vyneste do popelnice, ale v případě, že je plastová, vyčkejte ještě několik dní, až popel skutečně vychladne. Někdo jej dokonce dává do kompostu.

Pevné nervy se sklem

Skvěle na sklo fungují staré noviny, které jej zbaví sazí a mastnoty. Pokud se vám podařilo dvířka pořádně zašpinit, poohlédněte se po speciálních čističích. Prodávají se na gelové bázi či jako rozprašovač s pěnou. Dle zkušeností fungují nejlépe gely, které ze skla neztékají. Někdo používá stejné přípravky na čištění trouby.

Náš tip: Čím topit v krbu a v kamnech?

V každém případě si musíte vzít rukavice, protože speciální gely jsou hodně agresivní. Máte-li kolem krbu mramor či jiný kámen, zakryjte jej igelitem. Přípravek nechte na skle působit alespoň 10 minut a opláchněte horkou vodou. Dobře pomáhá přisypat do oplachu i trochu jedlé sody, která uvolní poslední zbytky nečistot.

TIP čtenářky Martiny: "Já používám na špinavé krbové sklo kašičku z jemného popela, jedlé sody a trochu horké vody. Směs nanesu na novinový papír a krouživými pohyby otírám povrch. Doleštím ubrousky."

A co zbytek?

Samozřejmě leštěním skla údržba nekončí. Máte-li nerezový obklad, pak mu věnujte dostatek pozornosti, protože jde o první věc, která je vidět. Pečujte pomocí oleje i o pojezdy dvířek, dotahujte rukojeti, čistěte nářadí a průduchy zbavujte pravidelně prachu, aby celá krbová vložka mohla dostatečně větrat.

Jak často pečujete o krb vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Poradíme vám, jak proměnit terasu na čtyři různé způsoby

Jak přestat kouřit v deseti krocích

Největší chyba, kterou dělají snad všichni rodiče



"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama