reklama

14 snadných tipů pro váš zdravý domov. Stačí tak málo!

Jak dát detox sobě i vašemu domu? Tady je 14 jednoduchých tipů. Zkuste změnit svůj přístup!

Foto: Thinkstock, Isifa/Thinkstock

Kolem nás se nachází přes 100 000 syntetických chemických látek. Používají se do šamponů, čisticích prostředků, na výrobu hraček, nábytku či koberců a oblečení. Mezi nimi se ukrývá řada alergenů a karcinogenů.

Přibližně jeden s pěti výrobků obsahuje karcinogeny a téměř jeden ze dvou produktů obsahuje látky, které jsou škodlivé pro náš organismus. Naštěstí existuje pár jednoduchých věcí, které můžete udělat, abyste dali detox sobě i svému domu.

1. Chce to pokojové rostliny

V každé místnosti mějte alespoň jednu pokojovou rostlinu. Jsou úžasnými přírodními filtry vzduchu. Zbavují nás nejen oxidu uhličitého, ale také zachytí těkavé organické sloučeniny, jakou je například formaldehyd.

2. Nechte své boty za dveřmi

V žádném případě se po domě neproducírujte v botách, které jsou na ven. Na podrážkách si snadno přinesete prach, zbytky olova či pesticidů. Těchto toxinů se venku povaluje víc než dost. Proč si je ještě nosit do svého domu?

3. Voňavý domov

Přestaňte používat osvěžovače vzduchu na chemické bázi a jiné syntetické vůně. Zkuste si nasušit citrusovou kůru, kupte si vanilku nebo se poohlédněte po přírodních výrobcích.

4. Včelí vosk

Ani se svíčkami to není tak jednoduché. Přidává se do nich umělé barvivo a všeobecně se vyrábějí z ropy. Při zapálení se z nich uvolňují zdraví škodlivé látky, jakými jsou například benzen, toluen či ketony. Ani výrobky z palmového či sojového oleje nejsou zcela bezpečné. Raději zvolte čisté přírodní svíčky z včelího vosku.

5. Čisticí prostředky

Zkuste se vyhnout předraženým čističům s chemickým základem. Poohlédněte se po vlastní spíži, kde najdete jedlou sodu, ocet, citronovou šťávu či kypřící prášek.

Náš tip: Foto návod: Domácí citrusový čistič. Silný a přírodní!

6. Vhodná dezinfekce

Potřebujete-li účinnou dezinfekci, zapomeňte na antibakteriální produkty, které většinou obsahují formaldehyd či triclosan. Vyzkoušejte přírodní sílu skořice nebo tea tree olejíčku.

7. Kvalitní bělení

Chcete svému bílému prádlu navrátit jeho původní a svěží barvu? Klasická bělidla mohou při styku s jinými chemickými látkami vytvářet toxický plyn, který je škodlivý pro kůži a oči. A jak doporučují na webu mindbodygreen.com: Na bělení používejte hřebíčkový olej.

8. Bedlivě čtěte štítky na potravinách

Vyhněte se umělým dochucovadlům a barvivům. Studie prokazují, že tyto potravinářské umělé ingredience ovlivňují zdraví až u 60 % lidí, jen si to bohužel neuvědomují.

9. Ovoce a zelenina

Zkuste nakupovat ovoce a zeleninu, u které víte, že nejsou stříkané pesticidy. Zvykněte si, že nemáte dokonalé jablko bez kazu, ale o to zdravější jídlo konzumujete.

10. Všímejte si označení plastů

Nekupujte výrobky v  plastových obalech, na kterých je napsané číslo druhu plastu 1 a 6. Zbytečně byste své tělo vystavovali nepříznivým vlivům ftalátů a styrenu.

11. Pravidelně si myjte ruce

Určitě si pravidelně oplachujte ruce, jen opět zvolte vhodná mýdla a dezinfekční prostředky. Dobře si přečtěte složení, aby neobsahovaly toxiny.

12. Čtěte pečlivě složení kosmetiky

Při výběru kosmetiky se vyhněte uhelnému dehtu a formaldehydu. Produkty by neměly obsahovat ani octan olovnatý, ropu, fenylendiamin ani oxid křemičitý.

13. Zamyslete se nad filtrem

Máte-li doma klimatizaci či jinou vzduchotechniku, využívejte HEPA filtry a pravidelně je čistěte či vyměňujte. Zabráníte tak vniknutí chemikálií do vašeho domu.

14. Vlastní přípravky

Nechcete-li své tělo vystavovat zbytečným škodlivinám, vrhněte se na výrobu vlastních výrobků. Vybírejte přírodní suroviny, jakými jsou například včelí vosk, bambucké máslo, mandlový olej, bylinky či med.

Doporučujeme: Krém proti celulitidě: Připravíte ho za 5 minut doma

Tyto jednoduché tipy pomohou snížit kontakt vás i vašeho domu s pesticidy a jinými toxickými látkami. Je-li na vás 15 změn hodně, pusťte se třeba jen do dvou nebo pěti. Každý krok ke zdravějšímu životu se počítá.

Máte i vy nějaké zajímavé rady a tipy, jak se vyhnout zbytečnému kontaktu s chemikáliemi a toxickými látkami? Co děláte pro vaše zdraví? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

8 důvodů, proč při vaření používat skořici

Co vznikne z opuštěných stanic metra? Bazén, bar, disco

11 způsobů, jak z domu vyhnat rakovinu


reklama
Doporučené recepty
    reklama