reklama

Kongresmanka Ocasio-Cortezová promluvila: "Byla jsem obětí sexuálního násilí"

Jednatřicetiletá politička a jedna z nejprogresivnějších politických tváří USA Alexandria Ocasio-Cortezová se v pondělí ve svém videu vyjádřila k útoku na Kapitol a sdělila, že byla v minulosti obětí sexuálního násilí.

Byla jsem obětí sexuálního násilí, přiznala kongresmanka Ocasio-Cortezová | Video: Reuters

Americká politička a aktivistka Alexandria Ocasio-Cortezová, která je již dva roky kongresmankou ve Sněmovně reprezentantů, při popisu útoku na Kapitol promluvila také o tom, že byla v minulosti obětí sexuálního násilí

Jednatřicetiletá politička zveřejnila v pondělí na svém Instagramu emotivní video, ve kterém popisuje svůj zážitek z útoku na sídlo amerického Kongresu. V něm také prozradila, že její vnímání silně ovlivnila zkušenost z minulosti, kdy se stala obětí sexuálního násilí. 

Když Cortezová v den útoku 6. ledna slyšela rány do zdi a muže, který křičel: "Kde je? Kde je?", schovala v koupelně ve své kanceláři.  "Myslela jsem si, že umřu. V hlavě se mi honilo několik myšlenek a přemýšlela jsem, jestli je tohle plán, který byl pro mě zamýšlen."

Ve videu Ocasio-Cortezová následně mluví o frustraci, když jí bylo po útoku řečeno, ať se posune dál. Tento přístup přirovnala k rétorice, se kterou se setkává mnoho obětí sexuálního násilí. "Lidé, kteří nám říkají, že bychom měli jít dál, že to není až takový problém, že bychom měli zapomenout nebo že bychom se dokonce měli omluvit - tito lidé používají stejné taktiky jako útočníci."

A následně pokračovala: "Přežila jsem sexuální napadení. Toto jsem ve svém životě mnoha lidem neřekla. Ale když si procházíme nějakým traumatem, sloučí se s těmi minulými traumaty."

Když se politička schovala v koupelně, okamžitě si uvědomila, že se měla raději schovat ve skříni. "Pak jsem slyšela, že se někdo dostal do mé kanceláře a uvědomila jsem si, že už je příliš pozdě. Uslyšela jsem křik, a to byl ten moment, kdy jsem si myslela, že je konec. Škvírou ve dveřích jsem uviděla bílého muže v černé čepici, nikdy v životě jsem nebyla takto tichá," popisuje Ocasio-Cortezová, kterou nakonec vysvobodil pracovník Kongresu a policie. 

Americká politička se narodila v Bronxu portoricko-americkému páru a ve svých 31 letech je považována za jednu z nejprogresivnějších politických tváří USA. V listopadu minulého roku se objevila na obálce Vanity Fair a v rozhovoru pro americký zpravodajský web CNN přiznala, že jí chodí výhrůžky smrti. Někdo dokonce zveřejnil na internetu přesnou adresu bydliště této nejmladší kongresmanky v historii. (V době zvolení jí bylo 28 let.)

"Byly doby, kdy jsem se ráno probouzela a dostávala jsem stoh fotek od sněmovní policie nebo FBI s tím, že tito lidé na fotkách mě chtějí dneska zabít," přiznala. "Prvních šest měsíců jsem si častokrát říkala, že nebudu schopná jít do voleb znovu. Byly doby, kdy množství výhrůžek narostlo tolik, že jsem si nebyla jistá, jestli se vůbec dožiju svého dalšího období," citovala mladou političku CNN.

Ocasio-Cortezová po studiích na Bostonské univerzitě chvíli pracovala jako barmanka, aby pomohla matce zaplatit dům po smrti jejího otce. Pracovala také jako vychovatelka v neziskovém Národním institutu pro Hispánce a založila firmu Brook Avenue Press za účelem přiblížit literaturu nejen dětem z Bronxu.

Při studiích působila jako stážistka senátora Teda Kennedyho a organizovala také prezidentskou kampaň Bernieho Sanderse. V roce 2018 překvapivě vyhrála v primárkách k volbám do Sněmovny reprezentantů v newyorském 14. volebním okrsku a tuto pozici si drží dodnes.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama