reklama

Krátkozrakost z obyčejného zánětu spojivek? Ano!

Obrýlený je kdekdo. Ti, kteří mají brýle na očích stále, jsou většinou krátkozrací. Jen málokoho by ale asi napadlo, že to může být následkem prodělaného zánětu spojivek.

Obrýlený je kdekdo. Ti, kteří mají brýle na očích stále, jsou většinou krátkozrací. Jen málokoho by ale asi napadlo, že to může být následkem prodělaného zánětu spojivek.

Alergická onemocnění oka postihují spojivku i rohovku. Vyskytují se většinou současně s alergickým postižením nosní sliznice - alergickou rýmou - a také dalšími alergickými onemocněními, jako jsou atopický ekzém, astma nebo potravinová alergie.

Co (také) může za krátkozrakost

Alergeny se nacházejí jak v domácím, tak ve venkovním prostředí. K nečastějším zdrojům alergenů domácího prostředí patří roztoči a domácí zvířata, z venkovních alergenů jsou nejčastější pyly a plísně. K prvnímu kontaktu s alergenem dochází na kůži, sliznicích a oční spojivce. Na těchto místech také vidíme projevy alergie - otok, zarudnutí, svědění, zvýšenou tvorbu hlenu.

Vztah očních projevů alergie a očních vad není dosud příliš jasný. Při nejtěžším alergickém postižení oka může být poškozena i rohovka a to potom vede ke změně jejího tvaru a zhoršení zraku.

Roztoči útočí na oči

Souvislost nejčastějšího a nejméně závažného projevu oční alergie - alergického zánětu spojivek - s poruchou zraku zkoumali japonští oční lékaři.

Vyšetřili 60 pacientů s alergickým zánětem spojivek a 60 zdravých jedinců. Všem vyšetřili zrak a v krvi stanovili alergické protilátky - jak celkové, tak specifické - proti 12 inhalačním alergenům. Prokázali, že pacienti s vyššími hladinami alergických protilátek proti roztočům trpí častěji krátkozrakostí.

Od roztočů dále

U těch, kdo měli vyšší protilátky proti venkovním alergenům, významný rozdíl ve výskytu očních vad nebyl, pokud byli porovnáni s jedinci,u kterých alergické protilátky nebyly nalezeny. Alergie na roztoče a krátkozrakost však spolu nějakým způsobem souvisí.

Zda mají krátkozrací lidé vyšší riziko citlivosti na roztoče nebo zda alergie na roztoče vede ke krátkozrakosti, to jasné není.

Jedno je však jisté: krátkozrací pacienti s alergickým zánětem spojivek by měli být na možnou alergii na roztoče vyšetřeni a měli by se roztočům co nejvíce vyhýbat.

více na www.ulekare.cz

Autorka knihy Zbořeno: Některé demolice v Praze byly bolestné, Transgas byl zjevení | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama