reklama

Jak vyléčit krátkozrakost - BEZ OPERACE!

Operace nebo brýle nejsou jedinou moností, když se vám zkazí oči. Ostrý zrak vám může vrátit i jóga!

Stoupenec ANC na předvolebním mítinku
Stoupenec ANC na předvolebním mítinku | Foto: Reuters

Operace nebo brýle nejsou jedinou moností, když se vám zkazí oči. Ostrý zrak vám může vrátit i jóga!

Problémy s viděním totiž nemusí být způsobeny trvalou změnou v zakřivení oka, ale také "funkčními obtížemi". Tedy těmi, které mají původ v nedostatečném posilování očních svalů nebo nedostatečném odpočinku.

Zahodit brýle!

"Mnohé z těchto příčin se proto dají zmírnit nebo odstranit pravidelným praktikováním tělesných, dýchacích a mentálních jógových technik a vhodnou životosprávou. S trochou trpělivosti je skutečně možné vylepšit svůj zrak i o celou dioptrii," potvrzuje své dlouholeté zkušenosti ing.Ondráš Soukup z Centra Jógy.

"Ze zkušenosti cvičitele jógy znám osobně řadu lidí, kterým se to povedlo. Někdo dokonce odloží brýle natrvalo. Za nejzásadnější považuji nácvik adaptace a zaostření na delší a kratší vzdálenost. Oční jóga se dá navíc cvičit kdekoliv, třeba i v tramvaji, a její pozitivní účinky v podobě snížení únavy a bolesti pocítíte už během prvních týdnů," dodává cvičitel.

Nechte oči odpočinout

V moderním světě je náš zrak soustavně přetěžován televizí, umělým osvětlením či počítači.

Zrak je soustavně namáhán bez možnosti zrelaxovat pohledem do dálky. Proto by zejména lidé, kteří většinu svého pracovního dne tráví u computeru, měli v pravidelných, cca hodinových intervalech uvolňovat oči některými z následných technik:

Dlaněmi: V sedu za stolem se opřete lokty o stůl, z dlaní vytvořte misky a přitlačte jejich okraje okolo očí tak, aby se dotýkaly očních oblouků po celé délce. Stimulují se tak akupresurní body prospívající očím. Dýchejte pomalu a zhluboka a při vydechnutí uvolněte šíji i celou tvář. Po chvíli otevřete oči a vnímejte tmavý prostor dlaní. Pomalu sundejte ruce z obličeje. Pomocí akupresurních bodů: Sevřete dlaně do pěstí, lokty se opřete o stůl a hlavu opřete nadočnicovými oblouky o pěsti tak, že klouby ukazováku a prostředníku tlačí na akupresurní body u kořene nosu těsně nad vnitřními okraji oblouků. Zhluboka dýchejte a dovolte svému podvědomí vytvořit jakékoliv obrazy, které vás napadnou.

Mrkáním: Vhodné zejména při čtení. Mrkněte třikrát za deset sekund, nebo si dělejte mrkací přestávky. Vašim očím to velmi prospěje.

Studenou vodou: Tato metoda spočívá v nenásilném stříkání chladné vody na zavřené oči. Osvěžující účinek má také střídání chladné a teplé vody, které však zakončete vždy vodou studenou.

Uvolněte šíji

Chyby zraku mohou vzniknout i jako důsledek svalové zatuhlosti v oblasti krční páteře. Tím se snižuje proudění krve, míšní kapaliny a výživných látek do hlavy. Tyto problémy lze zmírnit cvičením krku - praktikujte ho nejlépe vsedě, třeba za vaším pracovním stolem.

Kývání hlavy: S výdechem pomalu spusťte hlavu vlastní vahou do předklonu, s nádechem ji uvolněně vzpřimujte a veďte do záklonu.

Otáčení hlavy: Hlavu otáčejte pomalu s nádechem doleva a výdechem vpravo bez ohýbání krční páteře

Kroužení: Hlavu spusťte volně na prsa a s nádechem bez námahy začněte pomalu opisovat kruh přes pravé rameno. Přední oblouk opisujte s výdechem a naopak. Vhodné je i kroužení rameny

Procvičování očních svalů

Z následujících očních cviků si vyberte ty, které vám nejlépe vyhovují, a cvičte je pozitivně naladěni. Při problémech jednou až dvakrát denně, preventivně jednou až dvakrát týdně.

  • S nádechem soustřeďte pohled na kořen nosu, s výdechem na jeho špičku. Bez otáčení hlavy vytočte pohled s nádechem maximálně doleva a s výdechem doprava.

  • Kružte očima tak, že s nádechem jsou vaše oči maximálně nahoře a s výdechem začnete opisovat kružnici doprava a dolů.

  • Pohledem opisujte velká tiskací písmena H,K,a A. Tento cvik můžete provádět i se zavřenýma očima.

Všechny cviky opakujte alespoň šestkrát po sobě.

Adaptace

Pohled zaostřete na špičku ukazováku pravé ruky, který je ve vzdálenosti asi dvaceti cm před tváří, a chvíli poté na předmět asi pět metrů daleko. Opakujte desetkrát, pak zavřete a uvolněte své oči. Celý postup opakujte třikrát.

Pohled zaostřete podle pokynů v předcházejícím cvičení a pak, s očima upřenýma na ukazováček, natahujte ruku vpřed a pomalu otáčejte do krajní polohy vpravo i vlevo. Hlava zůstává nehybná. Celý postup opět opakujte třikrát.

Centrální fixace

Zvolte si slovo uprostřed řádku tištěného textu a na deset až patnáct sekund na něj soustřeďte pohled. Potom zavřete oči a dané slovo si vybavujte výrazněji než ostatní text. Postup opakujte několikrát po dobu asi pěti minut

Strava

Špatné trávení má negativní vliv na všechny procesy v lidském těle, tedy i na oči. V důsledku nevhodné výživy se krevní vlásečnice ucpávají odpadem a svaly se stávají strnulými. Vhodná úprava stravy v duchu jógových principů přináší zvýšené vyplavování nahromaděných škodlivin z organizmu, a tedy i z cév sítnice, a může účinně pomoci i při léčbě zrakových problémů. Proto se doporučuje konzumovat přirozenou stravu složenou hlavně z čerstvé zeleniny, ovoce, celozrnných obilnin a semen, s co možná největším podílem stravy syrové.

Diaby: Nesla jsem si domů nože a řešila, jak to skončit. Bylo úlevné to pojmenovat | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama