reklama

"Je to sexistické." Keňané kritizují přemrštěné ceny v taxi řízených ženami

V Keni se množí stížnosti na nepřiměřeně vysoké ceny za taxi řízené ženami a určené ženám. Ve srovnání s běžnými tarify jsou ceny vyšší. Taxislužby "poněkud vyšší" ceny připouští. Nový typ služeb ale vznikl na základě zvyšujících se případů násilí a obtěžování pasažérek v prostředcích veřejné dopravy.

Foto: iStock

Uživatelé sociálních sítí začali podle stanice BBC poukazovat na výrazné cenové rozdíly mezi taxislužbami, které nabízí muži-řidiči a ženy-řidičky. Službu zavedla například společnost Bolt. Služba Lite například žádá za běžnou čtyřminutovou jízdu s řidičem 730 keňských šilinků (142 korun), Bolt za jízdu, při které je za volantem žena, chce 970 šilinků. Zájemkyně o svezení mohou požadovat vůz výhradně s řidičkou. 

"Požadavek nechat si víc zaplatit za stejně dlouhou jízdu je zpoplatňování strachu žen, protože nejsou (taxislužby) schopné zajistit bezpečnost jízdy, když řídí muži," napsal jeden uživatel twitteru. Jiný takovou službu označil za "strašnou a sexistickou".

Firma Bolt přiznává, že ženské jízdy stojí "poněkud" víc, ale odpovídá to prý její cenové politice. "Zvyšujeme ceny v případech, kdy máme víc zákazníků, než stačí naši řidiči obsloužit," sdělila firma.

Taxi pro ženy vznikla jako následek případů násilí a obtěžování pasažérek v prostředcích veřejné dopravy. Nedávno vznesla jedna řidička stížnost za napadení řidičem-mužem.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama