reklama
 

Za kila navíc může i vaše myšlení: Jak ho změnit a konečně zhubnout?

Hubnutí není jen o tom, kolik toho za den sníme. Začíná totiž v hlavě. Naše myšlenky nám můžou se shazováním kil navíc pomoci, nebo naopak. Přečtěte si, jak si při hubnutí udržet čistou hlavu.

Foto: iStock

Plavky a apely na dokonalou postavu. Možná je to proto, že nejste sami se sebou. A přitom byste chtěli být. Přečtěte si, jak zhubnout nějaké to kilo, ale neztratit přitom dobrou náladu.

Prvním klíčem k úspěchu je uvědomit si, že hubnutí je taky ve vaší hlavě, ne jen na talíři.

Porozumět sami sobě

Když jde o hlavu, zeptali jsme se tedy psychologa. "Hned na začátku je potřeba si uvědomit, že vás vždycky bude něco svádět. Jednou je to lenošení, jindy dobrý film v televizi nebo narozeninová party. Nejlepší motivací pak bude odvaha odhalit, proč si vlastně chceme dát jednotlivá předsevzetí a co se za nimi skutečně skrývá," říká psycholog Boris Štepanovič. Se svým předsevzetím či touhou po změně se můžete také svěřit svému partnerovi, rodině, přátelům. "Neočekávejte však od nich, že ponesou odpovědnost za vaše případné pochybnosti či neúspěchy. Změnu jste chtěli vy sami, a nikdo kromě vás za ni nezodpovídá. Bylo by užitečnější na začátku s nejbližšími probrat cíle a pohnutky, které vás ke změnám vedou. Můžete se dozvědět zajímavou zpětnou vazbu, získat nové impulzy a přehodnotit vlastní nápady. Se svými nejbližšími slavte úspěchy, zároveň by měli být  i vašimi fanoušky ve chvílích zaváhání nebo neúspěchu," radí psycholog.

Na diety zapomeňte

Dalším doporučením je vyvarovat se negativním pocitům, o které se může postarat už jen pojem "dieta". Co vás napadne jako první? Utrpení, hladovění, strava bez chuti a že tohle přesně nechcete. Psychika má sílu zablokovat celý proces hubnutí, pokud je založené na postupech, které jsou vám nepříjemné. Pak nezhubnete, i kdybyste měsíc pili jen vodu. Jděte na to opačně, lépe a pozitivně. Přemýšlejte nad úbytkem váhy jako o nové přínosné cestě, osvobození, cestě za lepším a krásnějším "já". Najděte takový model, který vás netrýzní, buďte na sebe pyšní a udržujte duševní pohodu, ale i tělesnou aktivitu.

Zkuste to pomalu

Bez pohybu se hubne špatně. Ale proč si hned kupovat permanentku do fitka? "Chůze je mnou nejdoporučovanější formou pohybové aktivity - je bezpečná, dostupná, levná a účinná," říká odbornice na zdravý životní styl Hana Borkovcová. I když je chůze nejpřirozenějším pohybem, i u ní lidé často dělají chyby. Dbejte na to, abyste nezakláněli hlavu, dívejte se přirozeně před sebe, ne do země. Ramena nechte uvolněná. Snažte se relaxovat i smysly, proto si vyberte takový terén, který potěší i oko. Pokud máte sedavou práci, snažte se vyjít alespoň o obědové přestávce ven. Neusnadňujte si život autem, hromadnou dopravou a výtahy. Zkuste zapojit chůzi, kde jen to jde.

Kdy uvidíte první výsledky?

Velmi individuální dotaz, ale pro přislíbení alespoň částečné motivační vidiny se nelze neptat. Lukáš Vrána, výživový poradce programu Cambridge Weight Plan, vyvrací mýtus, že na pozitivní výsledky hubnutí musíte dlouho čekat, ale i to, že rychlé úbytky váhy jsou nebezpečné a krátkodobé. Osobně uvádí celý přístup na správnou míru: "Při pozvolném hubnutí lidé často ztrácejí motivaci. Rozumná rychlost je tedy jedním z faktorů úspěšné úpravy hmotnosti. Cambridge Weight Plan respektuje i tuto podmínku, standardní rychlost redukce je přibližně šest až osm kilo za měsíc, u mužů i více. První výsledky by tak měly být vidět již po týdnu." A když říká vidět, má to svůj význam. Důležitější je totiž pozorovat obvod pasu a úbytek tukové tkáně než hodnoty na váze. Snížení hmotnosti je sice radostné znamení, nicméně někdy také velmi zavádějící, protože při tomto procesu dochází také k jisté ztrátě tekutin.

Dívejte se na to jinak

Pokud se sebou začnete pracovat, změníte stravovací i tělesný režim, změny k lepšímu se rozhodně dostaví. Úspěch vám pomůže získat vlastní uznání a drobné odchylky od vysněného ideálu už vám nebudou připadat tak podstatné. Jde o změnu úhlu pohledu. Užívejte si pozitivní změny a buďte především sví, protože některé geneticky dané proporce prostě nevyřeší ani chirurgická metoda. Pamatujte, že vnitřní krása a pohoda je navenek opravdu vidět, a tu vám nevyčarují ani na té nejlepší klinice.

Pomsta odhozené manželky. Dianne se po rozvodu kvůli mladší milence náramně baví | Video: Instagram/Dianne Laurance
reklama
reklama
reklama