reklama

Krvácíte po sexuálním styku? Nezahrávejte si, může to mít vážnou příčinu

Krvácení po sexuálním styku není dobré podceňovat. Příčinou nemusí být jen obyčejná infekce nebo drsnější pohlavní styk.

Foto: iStock

Krvácení po sexuálním styku není nikdy dobře a nemělo by se podceňovat. Příčina nemusí být nijak vážná, ale může být. Proto byste měla i při mírném krvácení neprodleně navštívit gynekologa, který nejlépe dokáže definovat váš problém.

Ke krvácení po sexu, nepočítáme-li vůbec první sexuální styk v životě, většinou dochází při povrchovém poškození tkáně nebo zvýšené citlivosti povrchu dělohy. Je taky častý pár měsíců po porodu. Pro jistotu určitě navštivte gynekologa, a to i přes to, že váš problém vypadá jako naprostá banalita. Krvácení po sexu totiž může znamenat i mnohem vážnější problémy.

Sklony ke krvácení

Obecně jsou ke krvácení po sexu náchylnější ženy během menopauzy nebo po ní, dále ženy, které zrovna porodily nebo kojí, i ty, které mají několik sexuálních partnerů, se kterými nepoužívají kondom. Rizikovou skupinou jsou ženy s anémií, které mohou zažívat nadměrné krvácení při své periodě i mimo ni. Objevit se může také u těch, které zanedbávají intimní hygienu.

Krvácení při menopauze

Ženy, které prochází menopauzou, mohou trápit i jiné příčiny krvácení, a to nejen z dělohy nebo děložního čípku, ale také z močové trubice nebo stydkých pysků. Důvodů může být několik - záněty močových cest, drsnější pohlavní styk nebo opět různé infekce. V důsledku menopauzy se totiž snižuje elasticita celé vagíny a její stěny se ztenčují, proto je náchylnější k poškození.

Příčinou může být infekce

Krvácení po sexuálním styku může být příznakem poševní infekce. Bakterie napadají tkáň uvnitř dělohy, která je o to citlivější, a proto dochází ke krvácení. Tento problém nemusí být až tak závažný a lékař vám na něj předepíše protizánětlivé léky. V případě vážnějších zánětů se ale pravděpodobně bude muset léčit i váš partner, proto ho na tuto skutečnost připravte. Na infekci může upozornit kromě krvácení i mnoho jiných faktorů jako jsou silné bolesti v podbřišku mimo vaši periodu, řezavé pálení v pochvě nebo nadměrný či neobvykle zabarvený výtok.

Špatná diagnóza? Nezoufejte

Nejhorší diagnóza při krvácení po sexu může být přednádorové stádium či samotná rakovina děložního čípku. Pokud se u vás toto onemocnění po cytologickém vyšetření nebo HPV DNA testu potvrdí, nepanikařte. Dnešní medicína si často umí poradit i s horší prognózou. Záleží na tom, v jakém stádiu se vaše onemocnění projeví. Samozřejmě čím dříve, tím větší máte šanci na rychlé uzdravení. I díky pravidelným preventivním prohlídkám se většina těchto problémů odhalí už v přednádorovém stádiu, při kterém můžete v nemocnici podstoupit drobný chirurgický zákrok, takzvanou konizaci. Té se ale není třeba bát. Pokud nenastanou problémy, můžete ještě ten samý den odejít domů.

Pokud se potýkáte s podstatně závažnější diagnózou a bojíte se následků po léčbě, opět se pokuste zachovat klid. V horších stádiích už se rakovina děložního hrdla nemusí léčit pouze chemoterapií nebo radioterapií, které jsou známé zdravotními komplikacemi. Současným trendem je také méně invazívní, a přitom účinná, biologická léčba.

Prevence je základ

Abyste předešla podobným problémům, je zásadní především prevence. "Primární prevence onemocnění spočívá v očkování proti lidským papillomavirům. Sekundární prevencí je včasný záchyt onemocnění během gynekologického vyšetření. Moderním trendem je ale náhrada cytologického vyšetření testem HPV DNA, který stoprocentně odhalí, zda je na děložním čípku přítomná riziková HPV infekce, a to ještě dříve, než dojde k rozvoji přednádorových změn. Až 30 procent žen s HPV infekcí má normální cytologický nález," upozorňuje profesor David Cibula z Gynekologicko porodnické kliniky. Vůbec nejdůležitější je tedy pravidelně navštěvovat gynekologa. Na prohlídku u něj máte ze zákona nárok minimálně jednou ročně, proto tuto možnost využívejte.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama