reklama

Je obézní aneb Jak blízkému říct, že by měl zhubnout

Máte kamarádku, která je poněkud těžkotonážnější. Vadí to jejímu okolí a vadí to především jí samotné. Nikdo jí ale doteď nedokázal pomoct. Zvládnete to vy?

Foto: iStock

Představte si, že máte problém, ale není s kým ho sdílet. Máte partnera, rodiče a pár blízkých lidí, ale stejně jste se svým problémem zakletí sami v sobě a neumíte vyjít ven z vlastního začarovaného kruhu. Někdy člověk vyloženě potřebuje někoho, kdo s citem šlápne do vosího hnízda. A takových lidí bohužel není mnoho.

Tlustá, ale aspoň pobaví

Teď si představte, že nemáte míry modelky. A jste jedna z těch, které to vadí, ale neumí problém vyřešit a možná ani pojmenovat. Navíc trpíte tlakem okolního světa. Dneska by přece každý měl mít dokonalé míry. Jenže pak máte jít mezi lidi, do skutečné každodennosti…

Stydíte se. Buď svůj stud přebíjíte přehnanou otevřeností vůči druhým a humorem, abyste aspoň pobavila, když už jste jinak k ničemu, anebo se stáhnete do sebe. A mlčíte. Máte spoustu blízkých lidí, ale stejně o své tloušťce nedokážete s nikým promluvit. Budete ráda, když se najde nějaká hrdinka a vaše téma naťukne, nebo z hrdinky uděláte nepřítele, který se vám nevyžádaně noří do života?

Cesta ke změně je v hlavě

"Pokud máte kamarádku, co se váhou trápí, co se spíše schovává, mezi lidi raději nejde, sebevědomí na bodě nula, tak je opravdu dobré jí do říci. S úctou. To, že lidé okolo se dívají, pomlouvají, to je jejich cesta a jejich nedovednost říkat věci narovinu. Ale vy jako kamarádka buďte opravdová, upřímná a nebojte se říci, že to trápení vidíte, ale že tím, že se bude schovávat a ještě více bolest zajídat, opravdu nic nevyřeší.

Cesta ke změně je především v hlavě. Je potřeba si udělat generální úklid uvnitř sebe. Můžete říci kamarádce, že ji máte ráda takovou, jaká je. Zároveň se jí ale zeptejte - chce ona tohle tělo? Je jí dobře v tom, jak a co žije? Pokud ne, tak ji na její cestě zkuste motivovat. Je možné, že kamarádka to zpočátku nevezme, že bude tvrdit opak. Pravděpodobně řekne, že jí pohledy nevadí. Ale věřte, že se brzy může mnohé změnit. Už jenom to, že má vedle sebe opravdovou přítelkyni," radí psychoterapeutka pro děti a dospělé Lucie Mucalová.

Pravda a láska zvítězí nad zavíráním očí

A teď se nabízí otázka: Jak? Jakou formu sdělení zvolit? Odborníci se shodují: jedině pravdivě. Popište to, co na kamarádce vnímáte. Řekněte jí, že už nebudete mlčet jako ostatní z jejího okolí. Záleží vám přece na ní. A rozhodně si nemyslíte, že je všem dnům konec a že už je dost schovávání a trápení se nad tím, jak vypadá. "Když pracuji v terapii se ženami, co se kvůli váze trápí, pracujeme s ženskostí, aby si ji dovolily i s kily, které teď mají. Aby si šly udělat radost a koupily si něco hezkého i teď. Nečekaly celý život, že až jednou budou vypadat tak či onak, tak si koupí to či ono. Tohle je přesně program, který blokuje a váze nedovolí klesat. Život je tady a teď. Teď na sobě pracujte, teď měňte to, co nefunguje, ale bez urputnosti a extrémností," doporučuje Lucie Mucalová.

Kam s ní?

Pokud je kamarádka kavárenský povaleč, těžko ji budete motivovat permanentkou do fitka nebo přihláškou na maratón. Začnete tudíž dlouhými procházkami, jarními víkendovými výlety, případně tancem. Výběr všemožných pohybově zaměřených kurzů je dnes nespočet. Do fitness centra ji moc netahejte, dokonale vyrýsovaná mužská i ženská těla, pohledy a "zabijácká" výkonnost druhých, jí sebevědomí na bodě nula neznásobí.

Naopak. Jelikož už ale dnes existují i fitness centra jenom pro ženy, mohla by se časem jevit tahle možnost reálně a přístupně. "Je dobré, když budete kamarádku malinko držet na uzdě, aby se do nového života nepustila přímo extrémně, to pak do toho brzy spadne. Stejně je to se stravou. Změnit během týdne celý jídelníček není zdravé a funkční. Krůček po krůčku, měnit krok za krokem, ať to nespadne do nebezpečného extrému ve formě anorexie a bulimie," vysvětluje Lucie Mucalová.

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama