reklama

Jak se vyznat v dietách a najít tu správnou právě pro vás

Flexitariánská dieta

Tato v zásadě benevolentní dieta kombinuje to nejlepší z vegetariánství s možností dopřát si občas bez výčitek libové maso. Většinu času je ale nutné živiny obsažené v mase nahradit rostlinnou formou - tuto roli v jídelníčku zastávají ryze vegetariánské potraviny jako tofu, vejce, fazole a čočka doplněné semeny, celozrnnými cereáliemi a samozřejmě ovocem a zeleninou.

Nedostatek masa ve stravě s sebou nicméně nese rizika - tím nejvýznamnějším je deficit vitaminu B12, který by vegetariáni i flexitariáni měli doplňovat například v podobě špenátu, brokolice či zelí a ideálně i doplňku stravy.

U flexitariánského (i vegetariánského) stravování je celkově nutné dbát na správné složení jídelníčku tak, aby obsahoval všechny důležité živiny ve vyváženém poměru. V takovém případě přináší vegetariánství samá pozitiva. Pozor ale na líné vegetariánství - budete-li dlouhodobě nahrazovat maso nevhodnými potravinami (pečivem, sladkostmi, tučnými sýry), můžete si přivodit až obezitu nebo cukrovku II. typu.

Další zajímavé články

reklama
Doporučené recepty
    reklama