reklama

Milovaná Miriam z Ulice i hysterická matka ze Samotářů. Maciuchová by oslavila 78 let

Česká herečka a pedagožka by 29. listopadu oslavila 78 let. Vystudovala pražskou DAMU a od konce 60. let byla členkou Divadla za branou, od roku 1971 hrála v Divadle na Vinohradech. Ve filmu si poprvé zahrála v roce 1964. Účinkovala také v řadě českých seriálů, například Nemocnici na kraji města nebo Ulici. Byla držitelkou mnoha ocenění.

Prohlédnout grafiku
Foto: ČTK

K divadlu Hanu Maciuchovou přivedli rodiče. Otec jí ve 14 letech nabídl roli družičky v Jiráskově Lucerně, kterou zkoušel olomoucký divadelní spolek Mrštík. Budoucí slavná česká herečka po studiu na olomouckém gymnáziu odešla do Prahy na DAMU, které absolvovala v roce 1968.

Během studií začala účinkovat v Divadle za branou, které sídlilo v prostorách Paláce Adria v Praze. Do stálého angažmá zde nastoupila v roce 1969. Již dva roky nato však přešla do Divadla na Vinohradech.

Zde se představila v celé řadě představení jako Zločin a trest, Obchodník s deštěm, Cyrano z Bergeracu, Mistr a Markétka, Zdravý nemocný, Kdo se bojí Virginie Woolfové, Mezi úterým a pátkem či Ideální manžel.

Kromě divadla, kterému se věnovala do konce života, se proslavila také řadou filmových a televizních rolí. Objevila se například ve filmech Lucie, postrach ulice (1983), Člověk proti zkáze (1989), Samotáři (2000) či Tátova volha (2018). 

Byla také známá svými rolemi v televizních seriálech Krkonošské pohádky, Žena za pultem, Nemocnice na kraji města, Chalupáři a Ulice. 

Často pracovala také pro dabing, již v 80. letech ji diváci mohli slyšet jako Mariannu v seriálu Sandokan. Jejím hlasem promlouvaly také herečky Shirley McLaineová, Diane Keatonová nebo Ingrid Bergmanová. 

V letech 2008 a 2009 získala cenu TýTý pro nejlepší herečku a v letech 1998, 2005 a 2010 ocenění (Ne)viditelný herec za nejpopulárnější herecký výkon na vlnách Českého rozhlasu. Před 12 lety jí byla udělena prezidentská medaile Za zásluhy v oblasti kultury. 

Hana Maciuchová dvacet let žila s hercem Jiřím Adamírou, jenž v roce 1993 zemřel. Sblížili se při natáčení televizní inscenace v roce 1971 a on se kvůli Haně Maciuchové rozvedl. Po dlouhé, těžké nemoci zemřela loni v lednu v Olomouci.

Připomeňte si její slavné role a životní milníky.  

reklama
reklama
reklama