reklama

Nedaří se vám zhubnout? Zkuste rozhýbat metabolismus a vsadit na bílkoviny

Často držíte různé diety a hladovky a ne a ne zhubnout? Na vině je pravděpodobně zpomalený metabolismus. Jak ho zase dostat do normálu?

Foto: iStock

V cestě za dokonalou postavou jsme ochotni uchýlit se k všelijakým extrémům. Hladovění je jedním z těch nejčastějších. Prázdné břicho splaskne a zhubneme i nějaké to kilo.

Vypadá to jako ideální cesta za štíhlou postavou. Ve skutečnosti si však zaděláváme na zpomalení metabolismu i na několik let dopředu.

Jaké jsou příčiny zpomaleného metabolismu?

Zpomalený metabolismus znamená, že naše tělo dlouho tráví zkonzumované jídlo, a tak nespaluje již v těle uložené tuky tak, jak má. Projevuje se to obtížným hubnutím, ale i výkyvy nálad, únavou nebo chutěmi.

"Lidé si často myslí, že když ze dne na den přestanou jíst, půjdou kila dolů. Zpočátku může dojít k poklesu váhy, především vody. Při hladovění bere tělo energii ze svalů a tuky přichází na řadu až poslední. Jenže právě svalová hmota spaluje více kalorií z okolních tukových tkání. Proto svaly hrají klíčovou roli v redukci tuků. Během hladovky vám budou ubývat svaly a tuky zůstanou. Přesný opak toho, co chcete," říká Martina Dvořáková, dietní koučka z KetoDiet.

Hladovka ale není jediný důvod zpomaleného metabolismu. Může to být i nedostatek přijatých kalorií pro bazální metabolismus. Tím se rozumí minimální počet kalorií, které tělo potřebuje, aby i v klidu bylo schopné zajistit normální chod všech funkcí. Pohybuje se okolo 1000-1500 kcal na den bez zahrnutých aktivit. Mezi další příčiny patří malá pohybová aktivita, sedavý způsob života, špatný spánek a nedostatek bílkovin ve stravě. Ty jsou důležité pro výživu svalů. Opět se tím dostáváme k problému - málo svalů, neefektivní spalování tuků a kalorií.

Za zpomalený metabolismus můžou i hormony

Určitě jste slyšeli o tom, nebo sami na sobě poznali, že stárnutím se hubnutí zpomaluje. Můžou za ty hormony a jejich hladina. Jak stárneme, náš metabolismus se zpomaluje. Optimistická není ani menopauza, kdy se hladina estrogenu snižuje. Estrogen nám přitom pomáhá spalovat kalorie, stejně funguje i testosteron u mužů. Hormonální nerovnováhu může způsobit i snížená funkce štítné žlázy. Kortizol je dalším hormonem ovlivňující hubnutí. Pokud ho máme příliš, obvykle ve stresových situacích a při nedostatku spánku, má to opět negativní vliv na redukci váhy. V neposlední řadě to jsou i některé léky, např. kortikosteroidy nebo antidepresiva. Samostatnou kapitolou je i metabolismus diabetiků kvůli vysoké hladině inzulinu.

Jak metabolismus zase zrychlit?

Dobrý metabolismus je základem ke štíhlé postavě a optimálnímu zdraví. Nejdříve začněte určováním příčiny obtíží. Nehubnete kvůli tomu, že jíte málo, málo se hýbete nebo máte zdravotní potíže? Pokud je problémem deficit kalorií, pak doporučuji postupně navyšovat jejich příjem tak, abyste se dostali na svůj bazální metabolismus. Jestliže se dostatečně hýbete, přidejte kalorie navíc. Když chcete zhubnout, měl by být počet přijatých kalorií o něco menší než součet bazálního metabolismu a kalorií spálených aktivitami. Ne všichni jsou však ochotni počítat kalorie a zapisovat je do tabulek. V tu chvíli přichází na řadu výživový poradce a jídelníček na míru.

Důležitý je spánek a dostatek bílkovin

Pokud držíte zrovna dietu, jsou tyto dva body naprosto stěžejní - dobrý spánek a příjem bílkovin. Vaše tělo se ve spánku regeneruje, abyste mohli další den být zase aktivní a svěží. Ideální je spát sedm nebo osm hodit. Několik studií prokázalo, že čtyři až pět hodin spánku opravdu nestačí. Doporučuji i zkontrolovat závěsy, světlo z pouličních lamp může nepříjemně narušit kvalitu spánku, aniž bychom si toho všimli. Minimálně dvě hodiny před spánkem nejezte, necvičte a nedívejte se na televizi ani do mobilu.

"Zařaďte bílkoviny ke každému chodu, i když zrovna dietu nedržíte, abyste předešli právě zpomalení metabolismu. Další výhodou stravy bohaté na bílkoviny je jejich vlastnost zasytit nás na delší dobu oproti sacharidům," radí dietní koučka Martina Dvořáková.

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama