reklama
 

6 mýtů o hubnutí, kterým mnozí stále věří

Svět hubnutí a zdravého životního stylu je opředený mnoha mýty. Co je a není pravda?

Foto: iStock

Vědci neustále přicházejí s novými výzkumy v oblasti zdravého životního stylu a mnoho věcí, které jsme dřív považovali za jasné, už neplatí. Pořád je ale máme zaryté pod kůží a ne a ne se těchto mýtů zbavit.

Navíc se okolo hubnutí, cvičení a zdravého životního stylu točí spousta peněz. To většinou znamená i spoustu tvrzení, která nejsou až tak pravdivá. O jaká tvrzení jde a co musíme vymazat z naší hlavy jednou provždy?

1) Váha je nejlepší měřítko "úspěchu"

Váha je dobrý nástroj na měření změn, kterými vaše tělo prochází, ale nemělo by se k ní přistupovat jako k nejlepší a už vůbec ne jediné metodě měření toho, jak vám hubnutí jde. To, že svaly a tuk neváží stejně, už určitě víte, k vaší váze ale taky přispívá mnoho dalších faktorů. Zadržování vody před menstruací, to, jak spíte a jestli nejste nemocní - to vše vyvolává procesy, které vaši váhu ovlivňují. Váha proto rozhodně není sázka na jistotu.

2) Abyste zhubli, musíte jíst méně

Dost často se stane, že s menšími porcemi si náš organismus začne držet více tuku, protože neví, jak dlouho tohle omezení kalorií potrvá. Proto držení diet a jiné výrazné omezení kalorií nefunguje. Klíčem k úspěchu je jíst vyvážená jídla a jíst konzistentně, pít hodně vody, hýbat se a dostatečně spát.

3) Můžete zhubnout jen ve vybrané oblasti

Jak shodit tuk na břiše nebo mít menší zadek - všichni ty články známe a všichni je jednou za čas vyhledáváme. Nenechte se ale napálit, tuk jen z jedné oblasti přírodně neodstraníte. Vaše tělo si vybere, kde začne nejdříve hubnout a kde s vámi nehne ani o gram. To, že budete dělat 150 sklapovaček denně, vám vaše břicho nezmenší, pouze vám zesílí břišní svalstvo pod vaší tukovou vrstvou. 

4) Proteinový nápoj je náhražka jídla

Značek s proteinovými prášky je na trhu hodně a mnoho z nich se ohání tím, že je můžete pít i jako náhražku jídla. Pravdou ale je, že vyvážené jídlo opravdu žádný prášek (a je jedno, jak výjimečný a nutriční je) nenahradí. Berte to pouze jako doplněk ke svému vyváženému jídelnímu plánu (dodatečný zdroj bílkovin) a místo jídla ho pijte, co nejméně to jde.

5) Sacharidy jsou váš nepřítel

S příchodem stravovacích stylů typu paleo a jemu podobných přišla na řadu i naprostá démonizace sacharidů a lepku. Sacharidy jsou ale pro aktivního člověka naprosto nezbytná součást a zdroj energie. Neznamená to, že si čas od času nemůžete pohrát s nízkosacharidovou nebo bezlepkovou dietou (v krátkodobém měřítku mohou být i úspěšné), ale vždy byste se měli vrátit zase zpátky ke své klasické stravě a nezůstávat v tomto stavu dlouhodobě. Pokud samozřejmě netrpíte alergií na lepek nebo celiakií a lepek tak musíte vysadit na celý život.

6) Kardio je nejlepší způsob, jak zhubnout

Když lidé míří do posilovny za účelem hubnutí, většinou hned skočí na běžecký pás. Výzkumy ale ukazují, že běh a jiné kardio sporty nejsou co se týče hubnutí ty nejefektivnější. Nejlépe si vede vysoce intenzivní silový trénink, který trvá sice krátkou dobu, ale zato jedete na maximum a vaše tělo tak tuky spaluje ještě dlouho poté, co se svým tréninkem skončíte. Navíc budujete svaly a více svalů znamená více pálení tuků na každodenní bázi, i když ležíte u televize. A to zní dobře, ne?

Pokud jste ale jedni z těch, které běh baví a skvěle si při něm vyčistíte hlavu, určitě nepřestávejte. Jen nezapomeňte přidat i silový trénink, pokud chcete dlouhodobé výsledky.

Související

reklama

Komerční tip

reklama