reklama

Zubní implantáty nemůže mít každý, říká stomatolog

Neléčené kazy jsou v přímém spojení se zvýšeným rizikem infarktu! Potvrdil to MUDr. Bořek Slezáček.

Foto: Isifa/Thinkstock

K největším problémům českých zubů patří parodontóza. Tak to alespoň vyplývá z otázek, které jste poslali do dnešního on-line rozhovoru se stomatologem.

Potvrzuje se tak skutečnost, že Češi stále ještě hodně zaostávají v ústní hygieně. "Na čistém zubu nevznikne ani zubní kaz ani parodentóza (tedy zánět). Nehledě na to, že zánět se dá úspěšně a dokonale vyléčit. Všechny přípravky jsou jen berličky, které nahrazují důslednou péči," připomněl náš host, stomatolog MUDr. Bořek Slezáček  v jedné ze svých odpovědí.

Nový zub jen do zdravé dásně

Za  parodontózu i  za kazy v zubech  můžeme sami, pokud nedodržujeme zásady správné dentální hygieny. Nepomohou ani   výmluvy na genetiku. Velký zájem vzbudilo také téma zubních implantátů. Doktor Slezáček opět potvrdil, že o vhodnosti implantátu nerozhoduje jen stav dásní, ale ještě daleko víc stav kosti. A právě kvůli tomu je potřeba léčit parodontózu v co nejrannějším stádiu.

Doporučujeme: Bolestivý zánět dásní: Čistit, nebo ne?

Lidé se však stále ještě zubaře bojí a návštěvu odkládají. Obavy byste však měli zahodit: dnešní ošetření chrupu může být zcela bezbolestné. Pokud o tom váš doktor ještě neslyšel. vyberte si jiného. Domluvit se lze i na narkóze, ale podle MUDr. Sedláčka je lepší analgosedace - teda mírnější "přispání".

Osmičky: nechat nebo vytrhnout?

Zadní zuby také způsobují mnoho trápení. Proč tomu tak je?  "Kolem částečně prořezaných zubů moudrosti obvykle probíhá chronický zánět, protože mezi dásní a zubem je infikovaný prostor, z toho důvodu může jednak vzniknout na zubu kaz, ale závažnější komplikací je akutní vzplanutí chronického zánětu, někdy i s fatálními důsledky. Proto doporučuji tyto zuby extrahovat," míní MUDr. Slezáček. Vytrhnutí doporučuje také, pokud osmičky brání správnému postavení zubů v ústech.

Zároveň také upozornil, že po ukončení léčby rovnátky by se měly dál nosit tzv. retenční aparáty, ať už snímací (na noc), nebo pevné  (retainer). Jinak se vady skusu často vrací.

Všechny odpovědi známého stomatologa na otázky našich čtenářů si můžete najít v on-line rozhovoru dole pod tímto článkem.

Náš odborník

MUDr. Bořek Slezáček

Specializuje se na parodontologii, onemocnění sliznice dutiny ústní a dentoalveolární chirurgii. Dr. Slezáček působí na klinice Dental office H33.   

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 kroků, jak nemít kazy v zubech. Překvapí vás

9 známek blížící se demence: Bez ohledu na věk

Vlastní plazma už může léčit i zuby

reklama
Doporučené recepty
    reklama