reklama

Vlastní plazma už může léčit i zuby

Po kloubech pomáhá krevní plazma i s novými zuby.

Foto: Isifa/Thinkstock

Nejlepším lékařem je člověk sám sobě. Obohacená vlastní krevní plazma (tzv. PRP) pomáhá při bolestech kloubů, poranění kostí, problémech se šlachami nebo svaly i při operacích. Teď ji můžete využít i u zubaře.

V chirurgii nebo v ortopedii se PRP používá už nějaký čas,  poměrně čerstvou záležitostí je její využití při omlazovacích procesech. Naprostou novinkou je její využití ve stomatologii.

Pomůže při implantátech zubů

Využití obohacené krevní plazmy ve stomatologii je revolučním přínosem zejména ve stomatochirurgii a při léčbě parodontu. To je veškerá tkáň, která obklopuje a fixuje zub v jeho pozici, která také slouží jako bariéra proti vstupu bakterií a nečistot.

Doporučujeme: U zubaře v narkóze? Větší riziko, než si myslíte

Růstové faktory v našich vlastních krevních destičkách dosahují vynikajících výsledků při buněčné regeneraci a stimulaci poškozené tkáně, čímž mimo jiné podporují přirozené hojení. Ve stomatologii se tak plazma s jejich vysokou koncentrací nejlépe uplatňuje ve stomatochirurgii, a to zejména při implantacích. PRP zde pomáhá nejen při obnově měkké tkáně, ale příznivě ovlivňuje také kost.

Dokáže doplnit i kost

Zubní implantáty jsou umělé náhrady chybějících zubů, které jsou upevněné - podobně jako skutečné zuby - přímo v čelisti. Na to je však potřeba, aby v ní byl dostatek kosti.  Často se však stane, že čelist je po ztrátě zubů natolik zmenšená, že zákrok nelze provést a vy nový zub tak nasadit nelze. To může terapie plazmou vyřešit.

"Kromě toho, že výrazně redukuje krvácení a rapidně zkracuje celkovou dobu hojení, PRP také navyšuje úspěšnost a dlouhotrvající efekt doplnění kosti neboli sinus-liftingu, který je v některých případech nutný - nejčastěji u pacientů s onemocněním parodontu," říká MUDr. Vadym Sherman, implantolog kliniky Mediestetik.  

Široké uplatnění PRP v regenerativní medicíně potvrdila i nedávná konference Biobridge v Benátkách. Za Českou republiku se jí zúčastnili lékaři z kliniky Mediestetik, kde přednosti krevní plazmy ve stomatologii nabídnou pacientům jako první.

Zastavené stárnutí

Obdobně pozoruhodných výsledků dosahuje PRP i v estetické dermatologii. Stárnutí nemaskuje. Jako většina jiných procedur, ale ve skutečnosti jej zastavuje, a to už na buněčné úrovni. "Náš obor už dávno netvoří jen botox či dermální výplně," upozorňuje dermatoložka kliniky MUDr. Helena Reisingerová. "Naopak největší důraz se v dnešní době klade na co nejpřirozenější metody omlazování, mezi nimiž hraje jednoznačný prim PRP RegenPlazma." 

V ní se daří zachovat až dvakrát více krevních destiček než u klasické plazmy, s níž se v dermatologii dosud pracovalo. Neobsahuje přitom nic přidaného, pouze pacientův vlastní biologický materiál. PRP tak nemůže způsobit žádnou alergii.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kvalitní zubní péči pojišťovny nehradí, říká zubař

Jak být plodnou Superženou: Když mozek zruší blok

6 nejhorších věcí pro vaše uši: Tyčinky a bazén

  

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama