reklama

Znáte tuto ženu? Jde o život!

Je jí něco přes čtyřicet. Po dětech jí zůstalo pár kilo navíc. V práci je pořád pod velkým tlakem a kvůli péči o rodinu si neodpočine ani doma. Nemá čas cvičit a často ani jíst, stres řeší cigaretou nebo sladkostmi a bere hormonální antikoncepci.

Foto: Profimedia.cz

Je jí něco přes čtyřicet. Po dětech jí zůstalo pár kilo navíc. V práci je pořád pod velkým tlakem a kvůli péči o rodinu si neodpočine ani doma.

Nemá čas cvičit a často ani jíst, stres řeší cigaretou nebo sladkostmi a bere hormonální antikoncepci. Netuší, že se v její rodině objevila špatná srážlivost krve, vysoký krevní tlak nebo cukrovka.

Stále mladší ročníky

Kombinace všech těchto faktorů přitom může u žen zvyšovat riziko cévní mozkové příhody, onemocnění, které je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice.

Cévní mozková příhoda každoročně postihne 30 až 50 tisíc lidí. Již dlouho se netýká pouze starších osob, výjimkou dnes nejsou ani pacienti mezi 30 a 40 lety.

Vznik cévní mozkové příhody často souvisí s nezdravým životním stylem, který je charakteristický špatným stravováním, nedostatkem pohybu, kouřením i konzumací alkoholu. Zároveň může souviset i s genetickými dispozicemi k určitým onemocněním, jako např. cukrovka, vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol.

Slabé místo žen

Méně si lidé uvědomují, že vliv může mít také antikoncepce obsahující estrogeny, která v kombinaci s rizikovými faktory (kouření, hypertenze, cukrovka, poruchy srážlivosti krve apod.) zvyšuje nebezpečí cévní mozkové příhody.

„Ženy by neměly zapomínat na své zdraví a prevenci. Cévní mozková příhoda je jedním z onemocnění, kterému lze z velké míry předcházet dodržováním preventivních opatření, jež zahrnují celkové zlepšení životního stylu, omezení kouření a alkoholu, dostatek pohybu a zdravou stravu. Důležité jsou také pravidelné preventivní prohlídky," vysvětluje MUDr. Robert Mikulík, Ph.D., vedoucí Cerebrovaskulárního centra I. neurologické kliniky FN u sv. Anny v Brně.

Z výsledků ankety provedené mezi více než třemi tisícovkami dotázaných vyplynulo, že ženy jsou si rizika cévní mozkové příhody vědomy. Více než 85 % z nich považuje zdravý životní styl za nejlepší prevenci cévní mozkové příhody.

Co dělat a co ne?

Relativně nenáročná a snadno dosažitelná opatření, jako je pravidelný pohyb a konzumace množství ovoce a zeleniny, dokážou riziko mozkové mrtvice významně snížit.

Ti, kteří nekouřili, pravidelně cvičili, pili alkoholické nápoje pouze střídmě (1 až 4 drinky týdně) a konzumovali hodně ovoce a zeleniny, měli nejnižší riziko mrtvice. Ti, kteří nedodržovali ani jedno z těchto opatření, měli nejvyšší riziko, a to dvojnásobné.

Tyto poznatky jsou jedním z výsledků britské studie na 20 tisících mužích a ženách, kteří na začátku studie netrpěli srdečním onemocněním ani neměli mrtvici.

 

CO SE DĚJE PŘI MRTVICI

Cévní mozkové příhody vznikají většinou na podkladě uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou (trombem).  Ta může vzniknout přímo v tepně zásobující mozek, nebo je zanesena odjinud, většinou ze srdce (embolizace). Kromě uzávěru mozkové tepny trombem (tzv. ischemické CMP) mohou mozkové příhody vznikat také na podkladě krvácení do mozku (krvácivé CMP).
  


 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama