reklama

Žloutenka zničí celé tělo. Vyhněte se jí!

Žloutenku v létě chytíte raz dva. Následky můžete mít na celý život. A někdy ani nemusí být dlouhý....

Foto: Žena

Žloutenka je mezi narkomany běžnou záležitostí. V létě, kdy se víc cestuje, jezdí na výlety a festivaly a lidé se chodí víc bavit, se zvyšuje pravděpodobnost, že se dostanete doslova na dosah od této problematické komunity.

Hepatitida C je virové onemocnění, které primárně postihuje játra. Může však ovlivnit i ostatní části lidského těla. Bohužel velmi často dochází k přehlédnutí spojení mezi onemocněním jater a dalšími zdravotními komplikacemi.

Následujících sedm oblastí organismu (kromě jater) bývá při infekci virem hepatitidy C postiženo nejčastěji

1. Mozek

Játra postižená hepatitidou ztrácejí svoji detoxikační schopnost. Následkem toho se v krvi hromadí toxiny, které vedou k postižení centrálního nervového systému - vzniká tzv. jaterní encefalopatie. Tento stav se projevuje například zmateností, špatnou koncentrací, třesem, nervozitou, dezorientací, poruchou řeči a v nejhorším případě kómatem.

2. Oči

V souvislosti s "céčkem" bylo pozorováno zánětlivé onemocnění postihující slinné a slzné žlázy. Projevuje se suchostí v ústech a očích, která je přirovnávána k pocitu "písku v očích". Obecně bývá zrak při žloutence typu C náchylnější ke všem možným nemocem.

Doporučujeme: Téma Žloutenka a prevence

3. Štítná žláza

Jde o endokrinní žlázu uvolňující hormony do krevního oběhu. Hepatitida může aktivovat imunitní systém takovým způsobem, že začne štítnou žlázu napadat - to pak vede buď k její snížené, nebo zvýšené funkci. Při sníženém rytmu se mohou objevit příznaky jako malá výkonnost, unavenost, pocit chladu, v opačném případě hrozí naopak nervozita, nesoustředěnost, zrychlený tep či pocení.

4. Klouby a svaly

Při postižení svalů a kloubů mluvíme obecně o revmatických onemocněních. Tyto komplikace hepatitidy C se mohou objevit, když se imunitní systém snaží bojovat proti viru. Velmi často pak dojde k rozvoji autoimunitního onemocnění (revmatoidní artritidy), které je doprovázeno výraznou bolestivostí při zánětlivém onemocnění kloubů.

5. Gastrointestinální trakt

Velmi často mají pacienti s "céčkem" sníženou chuť k jídlu, trpí nevolnostmi a mohou i zvracet. Vše souvisí s postižením jater, která mají velký význam při trávení potravy. Proto mezi další příznaky patří bolesti břicha, nadýmání či průjmy.

6. Vysoká hladina cukru

Zdravá játra ukládají cukr ve speciální formě k pozdějšímu využití. Vysoká hladina cukru v krvi velmi často vede k inzulinové rezistenci nebo diabetu 2. typu. Soubor příznaků - vysoká glykémie, obezita, vysoký krevní tlak, hyperlipidémie, jaterní steatóza - je souhrnně nazýván metabolický syndrom a u pacientů s hepatitidou C se nachází ve vyšší míře než u ostatních.

7. Ruce a nohy

Dalším doprovodným onemocněním při žloutence typu C je tzv. kryoglobulinémie. Při ní dochází ke shlukování speciálních proteinů (často imunoglobulinů) v částech krevního oběhu, které jsou nejvíce vystaveny chladu - zejména na prstech na rukou a nohou. Tento stav bývá u některých lidí doprovázen Raynaudovým fenoménem, při kterém se drobné krevní cévy při vystavení chladu stahují. To se typicky projeví výrazným a ohraničeným zblednutím některých prstů. Jako prevence je nejlepší nekouřit, pravidelně cvičit a udržovat končetiny v teple.

Hepatitida C může mít vliv opravdu na téměř kteroukoliv oblast lidského těla. Výše uvedený výčet sedmi příznaků není zdaleka kompletní, ale představuje asi nejčastější projevy této nemoci. Proto by při terapii pacientů se žloutenkou typu C neměla být játra jediným léčebným cílem.

(cabi)

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pohlavní choroby: Žloutenka

7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič! 

Jak uzdravit vlasy a pleť, radí lékárník i bylinkářka 

reklama
Doporučené recepty
    reklama