reklama

Zkontrolujte si kůži. Přichází rakovina

Je po létě a na naší kůži je to často znát. Je to čas, kdy si všímáme nastalých změn a zároveň nejlepší doba k jejich odstranění. Největší obavy vzbuzují samozřejmě zrádná znaménka.

Foto: Isifa/Thinkstock

Je po létě a na naší kůži je to často znát. Je to čas, kdy si všímáme nastalých změn a zároveň nejlepší doba k jejich odstranění. Největší obavy vzbuzují samozřejmě zrádná znaménka.

Japonští vědci zjistili, že rakovinou kůže jsou postiženi zejména ti, kteří se při pobytu na slunci spálili častěji a opakovaně. Znamená to tedy, že čím větší počet spálení, tím je riziko vzniku kožního nádoru větší Ne všechny úvary a změny na kůži ale musejí být hned kožními nádory nebo rostoucími znaménky. Na kůži můžeme pozorovat třeba různé typy ekzémů, virové bradavice, rozšiřující se cévní, nervové nebo tukové útvary, cysty nebo různě pigmentované okrsky a stařecké kožní změny. V těchto případech se o nádory nejedná a léčí se nebo odstraňují spíš z důvodů estetických.

Kdy "to" musí pryč?

Na problémy s kůží po létě jsme se zeptali MUDr. Taisira Zakouta z Kliniky plastické chirurgie Ostrava

Která místa na těle nejčastěji opravujete? Obličeje, dekolty, šíje?

Ošetřeny a pozorovány by měly být všechny útvary, které se nacházejí na místech vystavených slunci, tedy na obličeji a končetinách. Rizikové jsou i útvary, kterou jsou vystaveny chronickému mechanickému dráždění, nečastěji  na trupu nebo v místech holení.

Jaké postupy většinou volíte?

Existují dva způsoby odstranění kožních útvarů, chirurgický a laserový. K chirurgickému způsobu patří vyříznutí, seškrábnutí (exkochleace), odstranění pomocí elektrické sondy (elektrokoagulace), nebo vypalování dusíkem (kryokoagulace). Každý způsob má své indikace, výhody a nevýhody. Podle charakteru útvaru, jeho velikosti a lokality a po konzultaci s pacientem se rozhodujeme pro nejvhodnější postup.

Slunce dělá vrásky

Po letním opalování také "vyplavou" na povrch vrásky. Co s tím, co poradíte?

Vrásky mohou vznikat z mnoha příčin. Samozřejmě, hlavní příčinou je nezastavitelný proces stárnutí. Další příčinou může být nedostatečná regenerace pleti. Vrásky v obličeji vznikají i mimikou (mračení, smích).  Tvorbu vrásek dále ovlivňuje i životní styl, který vedeme, nebo třeba genetické sklony, které ke tvorbě vrásek máme. Nejčastějšími místy, kde se vrásky tvoří, jsou zevní koutky očí, oblast mezi obočím, čelo a oblast kolem úst a nosu.

Existuje mnoho způsobů vyhlazení vrásek a vypnutí pokožky. Patří k nim chirurgické vypnutí (facelift), miniinvazivní vypnutí pomocí speciálních nití s háčky (Aptos,happylift), injekční metody ( botox, výplňové materiály), chemický peeling nebo laserové ošetření. Podle charakteru a lokality vrásek doporučujeme nejvhodnější způsob řešení.

Kdy stačí kosmetika a kdy už je potřeba zajít za lékařem z estetické medicíny?

Všechny výše uvedené metody ošetření vrásek by měl provádět lékař z oblasti estetické medicíny. Jiné neinvazivní metody ošetření pleti se mohou provádět v kosmetických salonech.

Nejlepší čas je teď

Pojďme k vážnějším problémům. Jak poznat počínající zhoubný nádor kůže? A může vůbec rozeznat laik pigmentovou skvrnu od začínajícího nádoru?

K alarmujícím příznakům kožních útvarů patří růst do plochy nebo do výšky, změna barvy nebo svědění. Vážnějšími příznaky jsou vředovatění nebo krvácení. Pokud se objeví jakýkoliv z uvedených příznaků, je nutno neodkladně navštívit lékaře, nejlépe kožního lékaře nebo plastického chirurga. Obecně ale platí, že všechny kožní útvary (i když nemají uvedené příznaky) by měly být co nejdříve odstraněny. Platí to zejména pro útvary, které jsou vystaveny slunečnímu záření nebo chronickému mechanickému dráždění, například oděvem.

Kdy je nejlépe kožní útvary, znamínka a výrůstky odstraňovat? 

Chirurgické odstranění lze provést kdykoliv, je třeba ale chránit vzniklé jizvy před sluncem, dokud jsou červené. Pokud se jedná o laserové odstranění útvarů v oblasti obličeje, tak je vhodnější provést je mimo léto, aby zbytečně nedošlo k pigmentaci.

Nůž, laser nebo zmražení?

Jaké jsou nejčastější postupy jejich odstraňování?

K odstraňování kožních útvarů existuje několik způsobů, které se většinou provádí v místním umrtvení.

  • Excize -klasické vyříznutí skalpelem a následné sešití vzniklé rány. Nápadnost vzniklé jizvy záleží na velikosti a lokalizaci odstraněného útvaru. Charakter jizev je v každém případě individuální. Hojení rány trvá 7-14 dnů. Tento způsob je nutný u útvarů, které je zapotřebí odeslat na histologické vyšetření k vyloučení nádorového onemocnění.
  • Excochleace - seškrábnutí chirurgickou lžičkou bez nutnosti šití. Je vhodné například pro keratózy a virové bradavice.
  • Elektrokoagulace - odstranění pomocí elektrického proudu. Je vhodné pro drobné cévní útvary.
  • Odstranění laserem - existuje několik druhů laserů k odstranění kožních útvarů. Nejčastěji se jedná o odpařování kožních útvarů pomocí tzv. CO2 laseru. Další možností je tzv. selektivní barvivový laser, který působí na příslušné barvivo (melanin, hemoglobin, tetovací barviva). Používají se na odstranění drobných cévních a pigmentových útvarů, vč.tetovacího barviva.
  • Kryodestrukce- jedná se o vypalování útvaru pomocí tekutého dusíku. Tuto metodu lze použít na nepigmentované kožní léze a provádí ji nejčastěji kožní lékař.

Jde o bolestivé zákroky? A jak dlouho se rány pod odstranění útvarů hojí?

Tyto zákroky se provádí většinou v místním umrtvení, ambulantně. Až na vpich lokálního anestetika je samotný zákrok  bez bolestí. Po zákroku je pouze několikahodinová mírná bolestivost, která brzy odezní. Hojení rány dle lokality trvá jeden až dva týdny a po tuto dobu nutno operovanou oblast nezatížit.

Prevence existuje

Na závěr jsme doktora Zakouta požádali o pár rad, jak se vyhnout riziku vzniku kožních nádorů. Myslete na ně při zimní dovolené nebo během příští letní sezóny!

I když část kožních nádorů může být geneticky dána, přesto existují poměrně účinné způsoby prevence jejich vzniku. Nezbytná je ochrana kůže před silným sluněním používáním krémů s vysokými ochrannými faktory. Čím světlejší je kůže, tím vyšší by měl být ochranný faktor.

U starších lidí a dětí je nezbytné se dobře chránit například i nošením vhodného oděvu a pokrývek hlavy. Je vhodné používat krémy s ochranným faktorem nejen u moře či na horách, ale i při běžném fungování ve městě.Návštěvy solárií populární hlavně u mladších lidí také samozřejmě nelze doporučit. Při práci s dráždivými a karcinogenními látkami je nutné chránit kůži používáním vhodných ochranných pomůcek.

Další možností prevence je sledování vlastní kůže a pozorování změn útvarů na ni. Při zaznamenání jakýchkoli změn v barvě, tvaru, velikosti nebo dokonce při přítomnosti krvácení je nutné rychle navštívit kožního lékaře nebo plastického chirurga.

Důležité je kůži pravidelně ošetřovat a udržovat její vláčnost a pružnost používáním vhodných ochranných a regeneračních krémů, radí také MUDr. Zakout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zahnul jsem manželce... s tchyní!

Pozor, většina "čerstvých" ryb je rozmrazených

V nemocnicích číhá smrt: Zákeřné klostridie

reklama
reklama
reklama