Ze kterých jídel se nejvíc tloustne?
Víte, co je to glykemický index? Tato stále dost záhadná veličina napoví, jak rychle po kterém jídle přiberete.
Pochopitelně, nejvíc se tloustne z jídla, kterého sníte moc. Ale ze kterého přiberete nejspolehlivěji? To napoví glykemický index.
Tato stále poněkud záhadná veličina není totéž co nízký či vysoký obsah sacharidů, i když s ním souvisí. Jeho hodnota se nepřekrývá ani s hodnotou kalorickou.
GI roste s délkou vaření
Věc je však ještě složitější. Například tytéž potraviny mohou mít různě vysoký glykemický index (GI) podle odrůd, a rozdíly jsou často dramatické. Příkladem může být rýže nebo mrkev. Tuky a bílkoviny zpomalují trávení sacharidů a tím i snižují GI.
Glykemický index také nepočítá s celkovým množstvím sacharidů přijatých danou stravou, tj. s různým objemem snědeného jídla. Ve větším množství jídla s nízkým GI tak můžete sníst vyšší GI, než když si jen uzobnete potraviny s vysokým GI. Na jejich výši se dál podepisuje tepelná úprava: čím déle je vaříme (pečeme, nebo nedej bože smažíme), tím víc roste GI.
Doporučujeme: 5 jídel pro snazší letní hubnutí
Navíc většina jídel není složená pouze z jediného druhu, ale ze směsi, což výrazně mění údaje. Tak je možné, že polotučný i nízkotučný neochucený jogurt mají shodně GI 35. Testy na Lékařské fakultě Univerzity Palackého také prokázaly, že ochucené, slazené výrobky, a to zakysané nápoje a zástupci středně tučných i smetanových jogurtů, měly nízký glykemický index pod 50.
Jak se glykemický index počítá?
Zůstaňme tedy u jednoduché definice: GI je číselný údaj, který vyjadřuje účinek potraviny na zvýšení hladiny cukru v krvi ve srovnání s glukózou (ta má číslo 100). Někdy se ale GI odvozuje nikoli od glukózy, ale od bílého chleba, což znají zejména diabetici, kteří si často odvažují jídlo podle "chlebových" jednotek.
Náš tip: 10 rad pro hubnutí, na které se často zapomíná
"Výše indexu je ovlivněna vzájemným poměrem tří základních živin - sacharidů, tuků a bílkovin, také obsahem vlákniny, jež zpomaluje využití cukrů, dále způsobem zpracování potraviny a velikostí porce," vysvětluje RNDr. Dana Dvořáková z vývojového oddělení společnosti OLMA.
Čím vyšší je číslo GI, tím rychleji stoupá hladina cukru v krvi, a naopak. Pro zajímavost: cukr nemá hodnotu 100, ale jen 87. Udává rychlost využití glukózy z konzumované potraviny lidským organismem.
Čím víc jíme, tím máme větší hlad
Zjednodušeně se dá říci, že po jídle stoupá hladina cukru v krvi a vyplaví se hormon inzulín. Ten sice zajistí pokles hladiny cukru v krvi, ale jakmile cukr příliš klesne, dostaví se opět pocit hladu nebo chuť na něco dobrého.
Další konzumací jídla se hladina cukru v krvi opět rozhoupe. Čím častěji dochází k těmto prudkým výkyvům, tím je větší pravděpodobnost vzniku nadváhy, případně zdravotních komplikací. U potravin s nízkým GI se glukóza vstřebává pomaleji a udržuje se tak stabilní hladina cukru v krvi. Člověk tedy nemá pořád hlad, nemusí jíst více potravy, a tím i nadměrné množství kalorií.
Z čeho se víc tloustne?
K potravinám s nízkým GI patří například ořechy, luštěniny, tmavá rýže a žitný tmavý chléb, mléko a jogurty a také většina ovoce a zeleniny. Ovšem vodní meloun, banány, datle, fíky nebo hroznové víno už jsou na opačném konci žebříčku. Za vyšší GI se považují potraviny s hodnotou nad 55, takže s těmi se tloustne snadněji.
Mimo velmi sladké ovoce sem patří například:
- bílé pečivo (klasický rohlík má GI 73)
- snídaňové cereálie (cornflakes mají GI 83)
- vařené brambory (bez slupky mají GI 70)
- pivo (GI dokonce 110)
"Paradoxem pro běžného konzumenta je, že čím více tuku mléčný výrobek obsahuje, tím nižší je jeho glykemický index. Při redukční dietě však nesmíme zapomínat na to, že tuk nejen snižuje GI, ale současně obsahuje mnoho energie. Je tedy nutné sledovat všechny důležité výživové parametry komplexně a také v návaznosti na bezprostředně plánovanou fyzickou aktivitu," dodává doktorka Dvořáková.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Hubnutí po padesátce: Triky, které pomohou
Taky máte vši? Stříhat se už nemusíte