reklama

Zase ten příšerný víkend. Už aby bylo pondělí! Proč?

Zuby začnou bolet, děti dostanou horečky a migréna řádí jako černá ruka. Volná sobota a neděle, na které se tolik těšíme, však často bývá větším průšvihem než ostatní dny.

Foto: Isifa/Thinkstock

Zuby začnou bolet, děti dostanou horečky a migréna řádí jako černá ruka. Volná sobota a neděle, na které se tolik těšíme, však často bývá větším průšvihem než ostatní dny.

Říká se tomu víkendový syndrom a trpí jim kolem osmi procent všech lid. Během volných dní a nám bývá paradoxně hůř než za běžného týdenního provozu.

Příliš mnoho spánku škodí

Lidé, naučení na schéma všedního dne, neumějí přepnout, a výsledkem jsou psychické i fyzické problémy. Nejčastější typickou víkendovou chorobou je migréna, ale dokázáno je, že se během volna zhoršují i další neurologické problémy. Zvyšuje se například počet epileptických záchvatů.

Doporučujeme:  Téma: Spánek

Odborníci upozorňují, že mnoha lidem zkrátka nesedí, když poruší zavedený denní režim a životní styl. O víkendu si dopřejí mnohem víc spánku než obvykle. Z přespání bolí nejen hlava, ale i záda, protože během dlouhého pobytu v posteli zůstává páteř v nepřirozené poloze. K tomu se přičte i zatuhnutí zádového svalstva - a koneckonců i jiných svalů a kloubů. 

Pozor na srdce

Od roku 1978 také kardiologové sledují tzv. syndrom svátečního srdce. Změna režimu totiž často způsobí i narušení srdečního rytmu. někdy zdánlivě bezdůvodně, jindy jako následek pátečního a/nebo sobotního popíjení. Srdeční arytmie nebo palpitace (zrychlení tepu) bývá následkem stresu, vyčerpání a dehydratace. A to i v případě, že konzumace alkoholu nebyla nijak přehnaná.

Víkendový syndrom podle odborníků zahrnuje nepřekonatelnou únavu, zvracení, bolest břicha, svalů a kloubů, poruchy vidění a podobně.

Náš tip: Spánek: Škodí ho moc i málo. Kolik je "tak akorát?"

K tomu se přičítají psychické obtíže, jako je podrážděnost, nervozita a nespokojenost  Rodinný víkend může působit stejně jako dovolená, o niž psychologové tvrdí, že znamená pro rodinné vztahy obrovské riziko.

Nejezme tolik

Prožíváme je s lidmi, s nimiž vlastně nejsme zvyklí být - přes týden se přece všichni rozprchnou do zaměstnaní a do škol. Očekávání, která do nich vkládáme, se většinou nenaplní. A ke všemu nás často postihne špatné svědomí, že jsme toho snědli, vypili víc, než jsme chtěli a měli.

Víkend je totiž vysoce rizikový i pro zavedený režim jídla. Sníme toho víc a v nevhodném složení. Výzkum v rámci mezinárodního projektu CALERIE (Celkové zhodnocení vlivu dlouhodobého sníženého příjmu energie) prokázal, že nejvíc kalorií do sebe dostaneme během soboty a neděle. Tyto dny jsou zároveň nejvíc rizikové pro porušení  diety a zásad zdravého stravování.

Útěchou nám může být, že většinu víkendových potíží běžný pracovní režim zase srovná...

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Když nespíte celou noc: Co se děje v těle?

Výrobci dávají do cigaret nové látky. Zabíjejí víc

Testy DNA: Chcete vědět, že nepatříte rodičům?

reklama
Doporučené recepty
    reklama