reklama

Zapomeňte na céčko: Vitamín D podpoří i boj s rakovinou

"Déčko" je supervitamín. Přiznejte si, že nejspíš chybí i vám! Jak to poznat?

Foto: Thinkstock

Chřipka. Virózy. Únava. Deprese. Lupénka. To všechno - a ještě mnohem víc - jsou signály našeho těla, že nám chybí vitamín D. Vědci dlouho věřili, že ovlivňuje jen stav kostí a zubů. V poslední době ale zjistili, že déčko je vlastně supervitamín.

Tisíce studií dokazují, že vitamín D pomáhá udržovat celkové zdraví, posiluje imunitu a snižuje riziko vzniku běžných i chronických onemocnění až o 60 procent. Přesto většina populace trpí jeho nedostatkem a problém přehlíží.

Vlivný ochránce

Podle výzkumu, jenž byl zveřejněný v odborném časopise European Journal of Clinical Nutrition, může nedostatek vitamínu D stát za více než polovinou úmrtí ve světě. Lékaři poukazují, že tento supervitamín totiž ovlivňuje celou řadu závažných nemocí, kterým dokáže předcházet či alespoň snižuje riziko jejich vzniku.

Doporučujeme: Chcete otěhotnět? Začněte se opalovat

Mezi takové patří kardiovaskulární onemocnění i rakovina. Přesto srdeční a cévní příhody jsou příčinnou 44,8 procent úmrtí u mužů a 48,7 procent u žen v Česku. Co se týká rakoviny, tak je každoročně v ČR diagnostikováno přes 80 tisíc nádorů a téměř 30 tisíc lidí  na ni zemře. To není ani zdaleka vše. Déčko pomáhá předcházet i roztroušené skleróze a diabetu.

Chybí nám slunce

Světová zdravotnická organizace vydala varování, že svět zachvátila epidemie nedostatku vitamínu D a je potřeba situaci řešit. Déčko neboli sluneční vitamín sice vzniká s pomocí ultrafialového záření a přeměnou v pokožce, jenže takto se ho v současnosti dostane do organismu jen minimum.

Brání tomu nedostatek slunečního svitu i ochranné opalovací krémy, které většina z nás používá, aby se nespálila a předešla rakovině kůže. Zásoby vitamínu D tělu dojdou zhruba tři týdny po "nachytání bronzu". Současný životní styl taky moc nepomáhá. Celé dny jsme zavřeni mezi čtyřmi stěnami - ať už v práci u počítače, nebo doma. Zejména v našem zeměpisném pásmu pak déčko chybí 50 až 70 procentům lidí.

Kolik sníte ryb?

Strava je další možností, na kterou lidé sází. Déčko se nachází v mléku, vaječných žloutcích a rybách. Jenže málokdo těchto potravin konzumuje takové množství, aby to stačilo. Zejména ryby jedí Češi podle průzkumů stále minimálně. 

Přečtěte si: Pojďte ven! Ubráníte se rakovině díky vitamínu D

Odborníci proto vidí řešení v doplňcích stravy, které dokážou bezpečně pokrýt doporučenou denní dávku vitamínu D. Je však potřeba se mít na pozoru a pečlivě vybírat. Sáhnout můžete například po kanadském Swiss Vitamínu D3-Efekt. U něj stačí jedna tableta denně a máte jistotu, že máte potřebnou denní dávku zajištěnou.

Týká se i vás

Pokud si právě říkáte, že se vás nedostatek vitamínu D netýká, pak se nejspíš pletete. I banální chřipka totiž může být signálem, že vám tento supervitamín chybí. Není úplně náhoda, že chřipkové epidemie nejvíce řádí na konci zimy, kdy je organismus po zimě vyčerpaný a oslabený. Podle výzkumů nedostatek "déčka" vede k respiračním onemocněním. Takže až vás postihne infekce dýchacích cest, vzpomeňte si na experty a v lékárně si k přípravkům na kašel a rýmu kupte i déčko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Opalovací krémy vám "sežerou" všechen vitamín D

Cholesterol: Opravdu škodí tak, jak si myslíme?

Češi přestávají růst. Škodí tak zdraví i kariéře

Lipovská: Dvořák o můj život neusiluje, porušuje ale zákon a není dobrým ředitelem ČT | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama