reklama

Češi přestávají růst. Škodí tak zdraví i kariéře

Češi se začali zmenšovat. Tělesná výška je ale důležitá pro zdraví i pro životní úspěchy.

Foto: Thinkstock

Češi byli se svými průměrnými 180 centimetry v osmnácti letech jedním z "nejvyšších" národů na světě. Po zhruba 20 letech neustálého růstu ale začínáme stagnovat a postupně se zase zmenšovat.

Podle výzkumu z Masarykovy univerzity zaostáváme za vůbec největšími Nizozemci téměř o čtyři centimetry. Stejně tomu bylo i s Američany a Australany, kteří vedli zhruba před sto lety, ale v průběhu 20. století je pak Evropané snadno přerostli. Dnes se ale růst lidstva všeobecně zpomalil. Lidstvo už asi vyšší nebude a Češi také ne.

Bod zlomu

Podle antropologů i dalších odborníků za to může špatný životní styl. Podobně jako v Americe mají i české děti málo pohybu a špatně se stravují, což negativně ovlivňuje výslednou výšku. Nejnovější čísla za celé Česko chybí, ale na regionální úrovni výzkum probíhá a naznačuje bod zlomu.

Doporučujeme: Nejvyšší muž na světě přestal růst. Až po operaci

Ideální podmínky z konce milénia tak už zřejmě skončily. Tělesnou výšku však z 80 procent ovlivňují geny, vepsané v naší DNA. Odráží  se v nich například to, na co se naše tělo muselo v průběhu vývoje adaptovat. Přitom nová studie německých vědců opět prokázala, že vzrůst člověka může mít dalekosáhlé důsledky pro jeho zdraví, píše britský deník Daily Mail.

Výška ovlivňuje zdraví

U vyšších lidí je větší riziko vzniku rakoviny, ale naopak srdeční choroby se jim spíše vyhnou. Zato malí trpí na srdce mnohem častěji. "Podle našich výsledků jsou vysocí lidé více citliví na inzulín a mají nižší obsah tuku v játrech. To vysvětluje nižší tendenci ke kardiovaskulární chorobám a cukrovce 2. typu," vysvětlují autoři studie.

Dlouháni však na druhou stranu mnohem snáze onemocní rakovinou. "Epidemiologická data ukázala, že s každými 6,5 cm se snižuje riziko úmrtí v důsledku srdeční choroby o 6 procent. Naopak v případě rakoviny o 4 procenta roste," uvedl profesor Matthias Schulze, který se na studii podílel. Jejich organismus  produkuje inzulínu podobný růstový faktor 1 a 2, který trvale aktivuje buněčný růst. To je bohužel spojeno s vyšším rizikem vzniku rakoviny, a to především prsu, tlustého střeva a také tvorbě melanomů.

Růst pro kariéru

Úspěchy sportovců, například basketbalistů nebo běžců, naznačují, že co největší tělesná výška je výhodou. Ač to zní nepravděpodobně, vzrůst člověka má vliv i na jeho kariéru a plat. V mnoha studiích se ukázalo, že "čahouni" jsou v práci úspěšnější - je to dané zřejmě jejich sebevědomím, neboť vysocí lidé jsou obecně jistější než jedinci s menším vzrůstem. To pak ovlivňuje jejich pracovní kariéru a potažmo i jejich výdělky.

Svoji výšku člověk neovlivní. Je ale dobré znát zdravotní rizika s ní spojená a zaměřit se na prevenci. Zdravý jídelníček a pohyb dětí podpoří jejich růstový potenciál. Pravděpodobně budou v životě úspěšnější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vypočítejte si, jak bude vaše dítě vysoké!

Cholesterol: Opravdu škodí tak, jak si myslíme?

Neuvěřitelné: Zhubnout se dá ve spánku. Jak?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama