Zánět močových cest: Co dělat, aby se nevracel?
Už zase vás sklátila infekce močových cest? Co děláte špatně, že se vám pořád vrací
Počasí s výkyvy teplot a studeným větrem bohužel přeje infekcím močových cest. U nás jde po zánětech dýchacích cest o druhou nejčastější infekci. Aspoň jednou za život se s ní potká celá polovina českých žen!
U mužů se objevují méně často, přibližně jen u každého pátého. Vyšší výskyt nemoci u žen je dán především anatomickou stavbou močových cest. Ženy mají oproti mužům kratší močovou trubici, která je navíc umístěna v blízkosti pohlavního ústrojí a konečníku. To vše usnadňuje vstupu infekce do močového traktu. Nejčastějším původcem zánětů je bakterie Escherichia coli, která je běžnou součástí normální střevní mikroflóry.
Co děláme špatně?
Největším problémem močových infekcí je, že jak se jednou objeví, často se vás už věrně drží celý život. Opakování choroby si často způsobujeme sami, i když bereme správné léky. Při léčbě močových cest se nejčastěji užívají různé typy antibiotik, které musí urologové podávat citlivě s ohledem na vzrůstající antibiotickou rezistenci. Jejímu vzniku mohou přispět i někteří pacienti, pokud podceňují doporučený režim.
- Užívejte antibiotika pravidelně a ve stanovený čas.
- Antibiotika vždy dobírejte.
- Neužívejte antibiotika, která nebyla předepsaná vám, i když kamarádce tak skvěle zabrala.
- Pokud máte v lékárničce stará, nedoužívaná antibiotika, vraťte je do lékárny.
- Neužívejte prošlá antibiotika.
- Antibiotika jsou dostupná pouze na předpis. Nesnažte se obejít lékaře a obstarat si je jinak.
- Uvědomte si, že antibiotika jsou určena pouze k léčbě bakteriálních infekcí. Pokud vám lékař antibiotika nepředepsal, vaše onemocnění je pravděpodobně jiného původu.
Doporučujeme: Zánět močových cest: 5 pravidel prevence
Další častou chybou je malý příjem tekutin. Při každé infekci močových cest je třeba dodržovat zvýšený pitný režim, složený především z vody, slabého čaje a minerálky. Člověk by měl denně vypít tolik, aby vymočil 2,5 litru moče za 24 hodin. Také by měl dodržovat klidový režim a správně provádět intimní hygienu - utíráme se vždy zepředu dozadu!
Léčba "naslepo"?
"Základ léčby u většiny zánětů močových cest představují antibiotika. Ta se často nasazují naslepo podle očekávaného účinku vzhledem k nejčastěji se vyskytující bakterii v dané oblasti. Dávka léku se pak přizpůsobuje hmotnosti pacienta," popisuje MUDr. Kateřina Bartoníčková z Urologické kliniky FN v Motole.
V poslední době se lékaři setkávají s trendem, že pacienti obchází více ordinací a hledají nejjednodušší řešení, místo aby dodrželi zásady správné léčby. Léky, které brali předtím, přitom často uvádějí nepřesně, někdy dokonce schválně. To se jim ale může vymstít.
Tímto způsobem pak vznikají na běžná antibiotika rezistentní a agresivnější kmeny bakterií. Proto je vhodné přesunout léčbu infekčních onemocnění močových cest pokud možno do rukou specialisty - urologa. "Antibiotika by se neměla nasazovat zbytečně jako léky proti bolesti a při teplotě nejasného původu. Pacienti by pak neměli přeceňovat módní alternativní režimy a včas konzultovat problém s urologem," upozorňuje MUDr. Bartoníčková.
Pozor i při sexu
Nejčastějším typem tohoto druhu onemocnění je zánět močového měchýře. Původci bývají obvykle bakterie obývající střevní trakt, mohou to být také sexuálně přenosné bakterie a zcela výjimečně i viry. Typicky se objevuje pálení, řezání při močení, pocit neúplného vymočení, močení po malých porcích, nucení na močení, bolesti v podbřišku. Moč může být zkalená, s příměsí krve a může zapáchat.
Při komplikovanějším průběhu může nemoc doprovázet i zvýšená teplota a celková únava, které znamenají rozšíření infekce směrem do ledvin. Infekci ledvin vyvolávají nejčastěji právě vzestupně se šířící bakterie z močového měchýře.
U mužů se setkáváme se samostatným zánětem močové trubice, který způsobují hlavně u mladších mužů sexuálně přenosné bakterie. U mužů může zánět postihnout i prostatu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak správně brát antibiotika: Tři dny jsou málo
Takové dárky jste ještě neviděli. Originální a zdravé
Jak si zdravě ochutit vodu i v zimě?