reklama

Zánět dutin - vlastní bratr rýmy. Jak se vyhnout punkci

Co dělat, aby se z "obyčejné" rýmy nevyvinul zánět dutin, který často končí punkcí?

Foto: Thinkstock

Listí už padá, a tak se přiblížilo i období nemocí z nachlazení. Virová infekce, jako chřipka a nachlazení, způsobuje otok a zanícení sliznice vedlejších nosních dutin. Ten je dobré nepodceňovat, rychle léčit a předejít tak nepříjemným komplikacím.

Zánět nosních dutin je velmi časté infekční onemocnění. Sliznice v nose je proti virům sice velmi dobře vybavena, ale častokrát se infekci neubrání. V zánětlivém prostředí se mohou uchytit bakterie, které způsobí další, tzv. superinfekci. Tlak v oblasti vedlejších nosních dutin a bolest hlavy signalizuje, že se jedná nejspíše o sinusitidu, tedy o zánět vedlejších nosních dutin. Někteří lidé na něj trpí často, a ti pak dobře vědí, co je to za peklo.

Jak se "dutiny" hlásí?

Rýma a zánět dutin mohou existovat samostatně. "Zánět dutin zpravidla nasedá na zánět nosní sliznice, ale není to pravidlem - kupř. zánět čelistní dutiny může vzniknout i bez rýmy a to v případě třeba stomatogenní etiologie - lidově zánětu zubu," komentuje praktický lékař MUDr. Michal Lazák.

Doporučujeme:  7 účinných kroků, jak se rychle zbavit rýmy

Nepříjemná akutní sinusitida je charakterizována minimálně dvěma z následujících příznaků: ucpaným nosem, bolestí hlavy nebo zvýšeným výtokem z nosu. Vzhledem k tomu, že jde velmi často o zánět horních cest dýchacích, mohou se projevovat i další příznaky: bolest vystřelující do ucha, porucha čichu, nevolnost, apatie nebo teplota až horečka. 

Děsíte se punkcí?

Pokud se ucpe vývod dutiny, může dojít na punkci - stěna dutiny se propíchne a její obsah odsaje, často opakovaně až do úplného vyléčení zánětu. Zní to dramaticky, ale od zkušeného odborníka nejde o nic výrazně nepříjemného.

Dodržováních těchto pár zásad zvyšuje pravděpodobnost, že se zážitku vyhnete:

  • často smrkejte, nepopotahujte
  • nosní kapky aplikujte až do důkladně vysmrkaného nosu
  • hlava v teple. V čepici klidně i spěte.
  • prohřejte končetiny (v tomto případě paže) horkou vodou , nejlépe v předklonu. Sliznice se prokrví a sekret se uvolní.
  • vypoťte se - léčba teplem má obdobné účinky

Ze zimy do tepla

Virům se v chladnějším období roku daří zejména kvůli tomu, že jsou naše sliznice vysušené od suchého vzduchu z topení. Nosní sliznice je oslabená a není schopna se virové infekci ubránit. Lidé na podzim a v zimě často přecházejí ze zimy do tepla, a to se může rovněž podepsat na obranyschopnosti.

Vliv na rozvoj zánětu dýchacích cest má také nesprávná životospráva, nedostatek spánku a stres. Doktor Lazák dodává: "V praxi převažuje akutní rýma, případně zánět nosohltanu - běžné banální virové onemocnění horních cest dýchacích. Sinusitida v souvislosti s akutními respiračními infekty je zpravidla až komplikací."

Jak se "dutiny" léčí?

Hlavním cílem léčby je uvolnit dýchací cesty, potlačit infekci a zabránit tak vzniku chronického onemocnění. Na antibiotika nemusí vždy dojít. Obecně je léčba založena na lécích s antimikrobiálním účinkem a lokálních či celkových dekongestivech, tedy lécích které snižují prokrvení a tím i otok.  

Záněty vedlejších nosních dutin jsou často provázeny bolestmi, a proto je vhodné zvolit lék, který obsahuje kombinaci dvou účinných látek - fenylefrin hydrochlorid a ibuprofen. Fenylefrin uvolňuje ucpaný nos, snižuje otok v nosní dutině, a tím zmirňuje tlak, který může způsobovat bolest hlavy. Ibuprofen je účinný proti zánětu, bolesti a otoku.

Když ani po deseti dnech léčby příznaky neustupují, i praktický lékař by měl uvažovat o tom, že pacienta pošle k odbornému lékaři na ORL.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rýma není banalita. Hrozí vznik astmatu!

Nádory ledvin - tichý zabiják. Nejvíc jich je u Plzně

Luxujete v noci ledničku? Tady jsou rizika!

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama