reklama

Žaludeční vředy: Jak je poznat a co na ně pomáhá?

Zvláštní - žaludek pozná, že je jaro. Hlavně v tomto ročním období se totiž nejčastěji hlásí jeho záněty a vředy, i když se neví proč.

Foto: Profimedia.cz

Zvláštní - žaludek pozná, že je jaro. Hlavně v tomto ročním období se totiž nejčastěji hlásí jeho záněty a vředy, i když se neví proč.

Žaludeční vředy jsou defekty žaludeční sliznice. Léčí nebo by se s nimi léčit měl každý desátý Čech, jak potvrzují statistiky. Poznáte snadno podle bolestí pod hrudní kostí.

Žaludeční vředy způsobuje kyselina

Někdy je ostrá a pálivá, jindy spíš tupá, přesné místo závisí na umístění vředu. Záludné je, že někdy nebolí vůbec a přijde se na ně teprve při vyšetření pro zdánlivě nesouvisející potíže. Bolest je často považována za pálení žáhy nebo prázdný žaludek.

Aby se přijatá potrava natrávila, je zapotřebí kyselina chlorovodíková, která se v žaludku tvoří. Žaludek sám je proti jejímu působení chráněn silnou žaludeční výstelkou. Pokud dojde k jejímu narušení, kyselina začne nerušeně hodovat na daleko méně odolných vrstvách tkání pod výstelkou. Vředy nemusí postihovat jen žaludek, ale i dvanácterník.

Doporučujeme: Zázvor léčí chřipku i žaludek

Obvykle platí, že vřed vznikne tehdy, pokud je žaludeční kyseliny příliš. Stejně často vznikne ale tam, kde žaludeční sliznici a její ochrannou hlenovou vrstvu poruší vliv alkoholu, černé kávy nalačno, kouření, a také nepravidelná, studená nebo naopak příliš horká potrava.

Vředová choroba pochází z infekce

K jejímu narušení samozřejmě přispívá také starý známý stres a mnohé léky - za ty nejčastěji užívané jmenujme alespoň acylpyrin nebo ipobrufen. Oslabené místo pak snadno naruší agresivní žaludeční šťávy.

Za masové rozšíření vředové choroby však může infekce bakterií Helicobacter pylori, kterou se člověk obvykle nakazí už v dětství a to v rámci rodiny, slinami nebo jinými tělními tekutinami. Pozor tedy na olizování dudlíku nebo lžičky, polibky a společné nádobí u svých dětí!

Zánět žaludku se přesunul mezi infekční nemoci a místo operace se doporučují antibiotika. Zajímavé je, že v mnoha zemích se v souvislosti s častým nasazováním antibiotik na jiné nemoci snížil výskyt žaludečních vředů, ale čeští lékaři tento trend zatím nepozorují.

Náš tip: Léky na žaludek nezpůsobují rakovinu

Nákaza Helicobacteru je nejrozšířenější infekcí na světě. Odhaduje se, že v rozvojových zemích ji má v žaludku až 90 % obyvatelstva, neboť se šíří infikovanými potravinami a vodou, a v průmyslově rozvinutých zemích více než 50 % obyvatelstva. Jak je ale zřejmé, ne všichni vředovou chorobou či zánětem onemocní. Roli hraje nejspíš genetická dispozice.

Vředy léčí voda, zelí a brambory

Kromě antibiotik se při silné bolesti používají léky k tlumení obtíží trávícího ústrojí (antacida), které sníží kyselost a na krátkou dobu pomohou. Situaci však neřeší. Nejpoužívanější a nejúčinnější jsou léky blokující sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, zejména blokátory protonové pumpy, jako Helicid a podobné přípravky.

Pro rychlou úlevu se doporučuje vypít větší množství vody, která zředí žaludeční kyseliny. Na křeče také dobře působí šťáva z kyselého zelí. Vymačkejte středně velkou hlávku zelí a vypijte polovinu skleničky třikrát denně, vždy asi hodinu před jídlem. Šťáva musí být vlažná.

Bakterie vede k rakovině

Vředař musí samozřejmě zapomenout na dráždivá jídla, ale překvapením může být doporučení omezit celozrnné pečivo. Velmi vhodné jsou brambory, které uklidňují a mají zásaditou reakci. Podobně působí také dýně, banány, doměkka uvařená rýže.

Bez doktora a odborného vyšetření se určitě neobejdete. Pokud se vředy neléčí, zadělává si člověk ještě na větší komplikace. Patří sem například akutní perforace žaludeční stěny a krvácení. Máte-li podezření, že byste mohli být tímto onemocněním postiženi, navštivte ihned lékaře. Vznik žaludečních a dvanácterníkových vředů může vést až k rakovině žaludku. Je dokázáno, že přítomnost Helicobakteru je hlavní příčinou karcinomu žaludku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

7 rad proti pálení žáhy aneb Reflux je daň z hýření

Prohlédněte si tělo: Hrozí nebezpečná nákaza

Velký horoskop na květen: Co vás čeká v měsíci lásky?

 

reklama
reklama
reklama