Zadarmo na záchod? Někdy otázka života a smrti!
Každý z nás to zažil: s očima vytřeštěnýma hledal nejbližší WC a když narazil na zamčené dveře, chtělo se mu umřít. Takovou situaci zažívají třeba i každé dvě hodiny lidé s Crohnovou chorobou.
Každý z nás to zažil: s očima vytřeštěnýma hledal nejbližší WC a když narazil na zamčené dveře, chtělo se mu umřít. Takovou situaci zažívají třeba i každé dvě hodiny lidé s Crohnovou chorobou.
"Netušíte, co je to za problém, když je sedm ráno, vy akutně potřebujete na záchod, jenže veřejné záchodky otevírají až v osm," řekl novinářům právník Michal T., který sám touto nemocí trpí. Někde ani veřejná WC nejsou a v restauraci vás odbudou, že "pouze pro hosty" - nebo za poplatek.
Dokáže vyřadit ze života
Je to jako epidemie. Dřív šlo o raritu, ale dnes počet Čechů s Crohnem, bolestivou nemocí střev, vzrostl takřka o polovinu! Postihuje především mladé lidi a dokáže je vyřadit ze života. Není divu - nezvladatelné průjmy, kvůli kterým potřebujete jít na toaletu až 20x za den je životní realitou pacientů s Crohnovou chorobou v tenkém střevě či ulcerózní kolitidou, která postihuje tlusté střevo.
Doporučujeme: Transplantace stolice pomáhá na střevní záněty
"Jde o onemocnění na celý život, klíčovou roli v progresi nemoci však hraje včasná diagnóza a zahájení odpovídající léčby, díky které se dá předejít nevratnému poškození střevního traktu," říká gastroenterolog MUDr. Martin Bortlík, PhD., z pražské kliniky ISCARE. Tyto chronická zánětlivá střevní onemocnění jsou rovněž rizikovým faktorem pro rozvoj rakoviny.
Vstup volný!
Postihují zejména mladé lidi ve věku od 15 do 30 let, objevují se však už i u dětských pacientů. Počet nemocných zejména v Evropě rok od roku stoupá, v současnosti Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou trpí na tři miliony lidí.
V některých zemích západní Evropy proto zavedli tzv. WC karty, které třeba ve Velké Británii či v Rakousku nemocným umožňují nemocným přístup na toalety v restauracích či veřejných budovách. Významně jim ulehčují každodenní život, jinak by totiž museli omezit své pracovní i společenské aktivity na minimum.
Tak, jak to bohužel bylo běžné i pro většinu z až 40 000 českých pacientů. I jim by teď měly pomoci překonat bariéry ve společnosti nové WC karty.
Pomůže i "záchodová mapa"?
"Chceme, aby WC karta vrátila lidem s IBD ztracené sebevědomí a pomohla jim v každodenním pohybu po městech. Díky ní se mohou prokázat na veřejnosti a požádat o přednost ve frontě na toaletu či o zpřístupnění neveřejného WC," vysvětluje Martina Pfeiferová, předsedkyně sdružení Pacienti IBD (IBD - zkratka pro anglický název těchto nemocí Inflammatory Bowel Desease).
Náš tip: Téma: Onemocnění imunitního systému
WC karty mají velikost kreditky a jejich držitelem může být každý člen sdružení Pacienti IBD, který prokáže svou diagnózu potvrzením od lékaře. V České republice by na ně měla navázat i online mapa toalet, která funguje například v sousedním Německu či Slovensku.
Postihuje i oči, kůži a klouby
Chronické střevní záněty neznamenají jen časté průjmy. Mezi další příznaky patří horečka, chudokrevnost, únava, krvácení z konečníku a bolesti a křeče břicha. Až 40 % nemocných má také mimostřevní projevy, jako je zánětlivé postižení očí, kloubů a kůže. Až 85 % pacientů s IBD muselo být v posledních pěti letech hospitalizováno a většina pacientů s Crohnovou chorobou musí být někdy v průběhu života operována.
Mezi standardní léčbu v ČR patří podávání tzv. amino-salicylátů a sulfasalazinu. Při nedostatečném účinku těchto léků či vysoké aktivitě nemoci se podávají kortikosteroidy, imunosupresiva a u nejtěžších případů se aplikuje velmi účinná biologická léčba.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
O čem se nemluví: Nemoc střev vám zničí život
7 zlodějů životního elánu: Poznej a znič!
Bulka v prsu: A co teď? Hlavně nepanikařit