reklama

Vyznejte se ve své bolesti. A zažeňte ji přírodně

Chcete zkrotit svou bolest? Nejdřív se v ní musíte vyznat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jauvajs, to bolí,  ulevíme si, když nás bodne vosa, spálíme se anebo zvrtneme kotník. Horší je, když se znenadání objeví krutá bolest a my nevíme  proč.

Bolestí nám naše tělo obvykle dává zprávu, že se v něm někde něco špatného děje a je potřeba problém řešit, nejlépe včas. A také se bohužel stává, že bolest může stát chronickou a sama se stane nemocí.

"Obyčejné" věci proti bolesti

Bolest nepatří k životu a mnoho i velmi nepříjemných bolestivých stavů můžeme sami aspoň částečně dostat pod kontrolu. odívejte se, co všechno máte doma, abyste  bolest zvládli a nemuseli sáhnout do lékárničky. 

  • Voda - když ji vypijeme na bolení hlavy. vyplaví chemické látky, které hlásí bolest. Zvenčí pak využijeme její schopnost odvádět bolest v podobě priznicových obkladů.
  • Extrakt z třešní - při zklidňování zánětu je 10 x účinnější než aspirin. Požadovaný účinek mají už pouhé dvě čajové lžičky koncentrované šťávy denně
  • Kurkuma - žluté koření, které je součástí směsi kari, je podle americké studie  účinnější proti akutním zánětům než kortikosteroidy. Zabírá především na chronické bolesti.
  • Hřebíček - další běžné domácí koření je také silným přírodním anestetikem. Pomáhá na bolesti zubů a sliznic v ústech a působí také antisepticky a dezinfikuje. Podobně účinkuje také šalvěj. 
  • Celer - v něm a jeho semenech nalezneme více než 20 různých protizánětlivých látek. Především apigenin, který má silné účinky proti zánětům.
  • Zázvor - snižuje hladinu prostaglandinů, které vyvolávají bolest. Hlavně v Indii se využívá pro léčbu zánětů a bolesti.
  • Káva - kofein se přidává do léků proti bolesti na zvýšení účinku, ale ukázalo se že káva působí i sama o sobě.  Snižuje bolesti svalů po fyzické námaze a také v tomto smyslu funguje preventivně. Dokáže totiž zvýšit práh bolesti.
  • Lněné semínko - čerstvě rozdrcené stejně jako "panenský" lněný olej obsahují protizánětlivě působící omega 3 mastné kyseliny.
  • Tvaroh - používá se k obkladům na bolavé klouby a otoky či při angíně a chrapotu na krk. Dokáže vytáhnout bolest často už přes noc.  Podobně účinkuje také teplý list zelí.

Proč bolí záda a hlava?

K nejčastějším problémům, s nimiž se všichni potýkáme, patří bolest hlavy. Obvykle jde o běžnou komplikaci při poruše dynamiky krční páteře - při špatném držení těla, ale také při viróze, při dehydrataci nebo při hladu, po větší dávce alkoholu, při přepracování, při potížích se spánkem, při změně počasí. Náhlé netypické bolesti hlavy mohou ale signalizovat závažné a život ohrožující onemocnění.

Doporučujeme: Opatrně s léky na bolest. Mohou i zabíjet

Znáte někoho, koho by ani jednou v životě nebolela záda? Že ne? Není divu. Záda bolí jak tělesně pracující, tak ty, kteří sedí u počítače, starší i mladé, muže i ženy. Jen s tím rozdílem, že někoho téměř stále, jiného - a ten má kliku - jen někdy.

I bolesti kloubů patří v naší populaci k hodně frekventovaným. Lidé si nejčastěji stěžují na bolesti kyčlí a kolen, anebo je může trápit tzv. tenisový loket, o němž už víme, že nevzniká jen z častého holdování tomuto sportu.

Odhalte příčiny bolesti

Někdy však mohou přijít situace, kdy je nutné, a to přímo životně, ihned volat "rychlou". Víme, které to jsou? Které příznaky jsou charakteristické pro cévní mozkovou příhodu nebo pro srdeční infarkt?

Někdy se dokonce všelijak "maskují" a nejsou typické; při infarktu nás může bolet v zádech, při mozkové mrtvici třeba jen hlava - pravda, tak nějak jakoby divně… Nejen proto by se žádná bolest neměla zanedbat.

Pokud se chcete ve svých bolestech a bolístkách lépe orientovat, podívejte se do knížky nazvané Stop bolesti (vydalo nakladatelství Malý princ).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nemůžete překonat únavu? Zkuste "zásadovat" tělo

Chcete otěhotnět? Jezte "potraviny plodnosti"!

Nelíbejte se na veřejnosti. Je to odporné

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama