reklama

Vysazujete antikoncepci? Tohle to udělá s vaším tělem

Určitě je to dobré rozhodnutí. Po vysazení pilulek se ale mohou objevit příznaky, se kterými je dobré počítat.

Foto: Shutterstock

Nemusí jít o touhu po dítěti, spousta žen přestává s užíváním antikoncepce prostě proto, že už si do těla nechce cpát umělé hormony, které je udržují v podstatě "těhotné" třeba v kuse dvacet let. 

Když s nimi pak přestanete, je to pro organismus velká změna. Nejspíš se vám zhorší pleť i vlasy, obzvlášť jestli jste s nimi měla problémy už předtím a byl to jeden z důvodů, proč jste pilulky začala brát. 

Každá je jiná

"Je to způsobené mírným vzestupem hladiny testosteronu. Tento hormon má vliv na zvýšenou produkci kožního mazu, což vytváří živnou půdu pro bakterie, které následně způsobují zánět," vysvětluje dermatoložka Ivana Plecháčková z kliniky Lasermed. 

Pravděpodobně se vám také vrátí větší výkyvy nálad včetně PMS, které pilulky úspěšně překrývaly. Totéž platí pro menstruační bolesti - pokud jste na pilulkách, pravidelné krvácení je pouze takzvanou pseudomenstruací, a nikoliv tou pravou. Kolísat může i váha, někdo zhubne, někdo mírně přibere. 

Rozdíly jsou způsobené tím, že prostředky hormonální antikoncepce se liší jak základním principem fungování, tak i obsaženými chemickými látkami. Navíc je každý člověk trochu jiný. Nic tedy nemusí být pravidlem ani u dalších zmiňovaných příznaků.

Co na to libido? 

Jedním z takových proměnlivých projevů je chuť na sex. Podle převažujícího názoru, potvrzeného některými studiemi, pilulky libido snižují. Přesto mnoho žen po ukončení HA pozoruje naopak menší sexuální apetit. Sexuolog a gynekolog Pavel Turčan potvrzuje, že se jedná skutečně o individuální záležitost.

"Z přetrvávající ztráty či snížení chuti na sex po vysazení tablet s hormony je antikoncepce částečně obviňována neprávem, neboť ji může vyvolat rovněž dlouhodobý stres, nezdravý životní styl a partnerské problémy či konflikty," říká. Taky se může takhle projevovat obava z početí, pokud by těhotenství nebylo vítané. 

Tělu trvá, než "nastartuje"

Po vysazení HA však bývá nejčastějším problémem nepravidelná menstruace. Lékaři obvykle tvrdí, že stačí s pilulkami přestat a organismus v podstatě okamžitě "nastartuje". Skutečnost bývá jiná: u 80 procent žen trvá až dva cykly, než se jim funkce vaječníků srovná, někdy ještě déle.

Tělo prostě potřebuje určitý čas, aby se vyrovnalo s tím, že cyklus už za něj neřídí hormony obsažené v pilulkách. Důvod k obavám nastává tehdy, když se cyklus nesrovná během pěti měsíců. Teprve pak se ukáže, co "ve vás je". 

"Hormony z hormonální antikoncepce máte odplavené cca za tři až čtyři týdny po vysazení, respektive parametry v těle, které byly ovlivněny, jsou do tří až čtyř týdnů zcela normální. Máte-li nepravidelnosti po delší době, pak to většinou nemá souvislost s antikoncepcí," připomíná primář gynekologie z ostravské nemocnice Marek Ožana. 

Jak funguje žena? 

Nejčastěji potížemi trpí ženy, které měly dané problémy již před nasazením antikoncepce, či ty, které hormony začaly užívat už během dospívání, a neměly tak vlastně šanci zjistit, jestli jejich vaječníky budou někdy správně fungovat.

S návratem těla k normálnímu fungování vás může překvapit i výtok. Objevuje se pravidelně v plodných dnech, tedy kolem období dozrávání vajíčka, a zvláště při ovulaci. Jde o přirozený jev a nemusíte se bát zánětu. 

Nezapomeňte ale, že pokud se rozhodnete přestat HA brát, je nutné počkat na konec cyklu, a dojíst tedy celé platíčko. Další měsíc už prostě nezačnete, ale pilulky nepřestávejte brát uprostřed cyklu.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama