reklama

Sex musí být rychlý. Jinak nudí!

Příliš krátký sexuální akt je noční můrou. Vědci se proto pokusili stanovit, jak dlouho má trvat běžná soulož. A všichni se můžeme uklidnit!

Foto: Profimedia.cz

Příliš krátký sexuální akt je noční můrou, která trápí obě pohlaví. Vědci se proto pokusili stanovit, jak dlouho má trvat běžná soulož. A všichni se můžeme uklidnit!

Zejména na počátku sexuálního života lidé zkoumají, jak obstojí "v konkurenci" s ostatními. Podceňování a přílišná přísnost k vlastním kvalitám se však nevyhýbá ani starším ročníkům, částečně pod vlivem medializované podoby sexu. I v středněproudových filmech, reklamě a knihách se sex předklád jako "kosmická" záležitost,  která zabere celou noc. Což je hodně daleko od pravdy.

Tři minuty úplně stačí

V rozsáhlém výzkumu amerických a kanadských sexuálních terapeutů z univerzity Penn State Erie se ukázalo, že pro většinu lidí je při sexu "normální" rozmezí tří až sedmi  minut. Soulož trvající sedm až 13 minut pak respondenti označovali za "žádoucí". Obavy mužů z příliš rychlého vyvrchlení jsou tak z velké většiny naprosto "mimo".

"Naší studií bychom chtěli rozbít tyto fantazie a povzbudit muže i ženy realistickými údaji o sexuálním spojení. Tím snad  zabráníme sexuálním dysfunkcím a zklamáním," dodal Eric Corty, který  působí jako profesor psychologie na pennsylvánské státní univerzitě.

Nerozhoduje ani rychlost!

Zajímavé jsou také výsledky jiného výzkumu o rychlosti sexu. To, jak rychle se spolu vyspíte, vůbec neovlivní, zda vám vztah vydrží.

Podle analýzy vědců z univerzity v Iowě lidé, kteří se "dají dohromady" jen díky nahodilému sexu, mají stejnou šanci navázat vážný vztah jako ti, kdo stavějí na vzájemném poznání a pochopení, a pohlavní život odkládají na později. 

Co už je moc

Vědci Eric Corty a Jenay Guardiniová zkoumali údaje mnoha  desítek sexuologických terapeutů, kteří sledovali tisíce svých pacientů po několik dekád. Závěry, k nimž na jejich základě dospěli, publikovali v časopisu Journal of Sexual Medicine. Část výzkumu byla zaměřena právě na průběh soulože od penetrace až po ejakulaci, kde měly být různý časové úseky označovány za „přiměřené", „žádoucí", „příliš dlouhé" a „příliš krátké".

Z uvedených zjištění pak vyplynulo, že uspokojivý styk trvá od tří do třinácti minut. Jde tedy o jasný protiklad k častým představám a průzkumům, kde se objevovaly názory, že sex trvá 30 minut či dokonce hodinu. 

Nesmíte všemu věřit

Nyní už tedy díky vědeckým zjištěním  víme lépe, co je v sexu skutečně žádoucí a přiměřené. Jako "příliš krátký" byl označován sex v trvání 1-2 minuty, zatímco mezi 14 a 30 minutami už byl „příliš dlouhý".

"Současná populární kultura bohužel vytváří stereotypy o sexuální aktivitě. Muži i ženy věří fantaziím o obřích penisech, erekci tvrdé jako kámen a o souloži trvající celou noc. To vytváří prostor pro nespokojenost a zklamání," upozorňuje profesor Eric Corty.

Potřebujeme poznat sami sebe. Při meditaci se vynořují bolesti a zranění, říká Bob | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama