reklama

Bolí vás záda, míváte splíny a špatně spíte? Možná vám chybí vitamin D

Pevné zdraví a dobrá imunita jsou základem spokojeného života. Jak obranyschopnost našeho organismu ovlivňuje vitamin D, kde ho najdete a podle čeho poznáte, že ho máte nedostatek?

Ilustrační foto Prohlédnout grafiku
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Když se řekne vitaminy, pravděpodobně každý rozumí, o čem je řeč. Jde o specifické mikroživiny, které náš organismus potřebuje v relativně malém množství, ale jejich dopad na zdraví je zásadní. V současné době se - i díky onemocnění covid-19 - často hovoří o vitaminu D. Ten je zásadní pro imunitu a většina Čechů trpí jeho nedostatkem.

Vitamin D - spolu s vitaminy A, E a K - patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Ovlivňuje více než 200 reakcí v našem těle, zásadní je pro imunitu, nezbytný je pro vstřebávání vápníku a fosforu a pomáhá zachovat zdravé kosti a zuby. Slouží jako prevence křivice (rachitidy) u dětí a důležitou roli hraje i v rámci ochrany a průběhu některých onemocnění, včetně aktuální hrozby covidu-19. 

Vědeli jste, že

Vědeli jste, že

S postupujícím věkem klesá schopnost kůže vytvářet vitamin D až o tři čtvrtiny. Senioři nad 65 let by proto měli trávit na slunci alespoň dvakrát delší dobu než mladší jedinci.

Lidský organismus si vitamin D dokáže sám vyrobit, to však jen za předpokladu dostatečného množství slunečního svitu. Důležitou roli v této souvislosti hraje kromě délky pobytu na slunci i úhel dopadu slunečního svitu; ideálním je v našich podmínkách období od května do října, kdy lze vitamin D tímto způsobem načerpat. 

Syntéza vitaminu D probíhá na základě pronikání paprsků UVB přes kůži, nicméně proces jeho produkce nenastává okamžitě, ale až po přibližně 10-15 minutách slunění. Pobyt na slunci se doporučuje alespoň dvakrát týdně po dobu okolo 20 minut, což by nám v konečném důsledku mělo zajistit dostatečné množství tohoto vitaminu. Jinými slovy tělo tímto způsobem dokáže přirozenou cestou získat až 90 % z celkového doporučeného množství. Zbytek lze načerpat z přirozené stravy, případně doplňky stravy z lékárny.

Jaké jsou příznaky nedostatku vitaminu D a kde jej kromě slunečního svitu lze načerpat? Odpovědi najdete v grafice.

reklama
reklama
reklama