VIDEO: Jak v těle roste rakovina: Podívejte se!
Teď, když čtete tento článek, máte v těle rakovinové buňky. Má je v sobě každý člověk. Kdy už ale začne zhoubná nemoc?
Teď, když čtete tento článek, máte v těle rakovinové buňky. Má je v sobě každý člověk.
Rakovina není jen jedna. Existují stovky a tisíce druhů nadorového bujení, a proto jediný lék na rakovinu nikdy nebude objeven. Vědci objevují stále nové druhy této nemoci - a naštěstí také stále víc a stále účinnějších léků.
Když imunita nestíhá
Náš imunitní systém však dokáže tyto buňky bezpečně zjistit a většinou je umí také zrychle zlikvidovat. Pokud však dojde k nerovnováze mezi výkonností imunitního systému a počtem rakovinových buněk, pak onemocníme.
Jak se stane, že se buňka "zvrhne", podívejte se na video:
Jinými slovy, když něco poškodí imunitní systém nebo způsobí tvorbu příliš velkého množství rakovinových buněk, přetížený imunitní systém je nestíhá likvidovat. Jejich abnormálně vysoký počet pak může dál neřízeně růst a člověku nakonec najdou rakovinu.
Co způsobuje rakovinu?
To dnes není s určitostí schopen říct nikdo. Je kombinací více faktorů a spouštěcí mechanismus může být různý. U každého člověka je horní hranice zmutovaných buněk v těle jiná, a proto někdo prožije celý život nezdravě, kouří, pije, jí tučné a dožije se 80 let a jiný ve třiceti onemocní rakovinou, i když se snaží dodržovat zásady správné výživy, cvičí, nepije a nekouří.
Doporučujeme: Téma: Rakovina
Podle profesora Jiřího Vorlíčka, předsedy České onkologické společnosti a ředitele Masarykova onkologického ústavu, ročně lékaři v ČR zjistí téměř 80.000 nových onemocnění, 27.000 pacientů zemře. Celkem žije v ČR 460 000 lidí, kteří rakovinu mají nebo měli.
Rakovina je i z nachlazení!
Je to šok: K nastartování rakovinného bujení vede v jednom ze šesti případů infekce, tedy bakteriální či virové onemocnění, jemuž se lze v mnoha případech vyhnout, nebo aspoň efektivně léčit.
Brtiští vědci z univerzity v Newcastlu například zjistili, že virus, který způsobuje obyčejné nachlazení, může u nenarozeného dítěte nebo kojence zapříčinit výskyt některých druhů rakoviny - jde zejména o leukémii a nádory mozku.
Kromě obyčejných lehkých onemocnění - kašel, chřipka nebo respirační problémy - rakovinu "spouštějí" i viry dalších obvyklých onemocnění.
Pozor na infekce!
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny IARC publikovala v odborném magazínu Lancet Oncology zjištění, že asi 16 % všech zhoubných bujení způsobují především čtyři původci infekce.
Jedná se o:
- lidský papillomavirus (HPV), v populaci široce rozšířený vir, který vovolává rakovinu děložního čípku, hrdla, rodidel a nosohltanu
- Helicobacter pylori - bakterie napadající žaludeční sliznici a způsobuje žaludeční vředy. Což může vést k rakovině.
- viry žloutenky typu B a C - následně způsobují například rakovinu jater.
- viry ovlivňující imunitu (například HIV) -způsobuje Kaposiho sarkom, nebo vir způsobující schistosomózu, jež vede k rakovině močového měchýře.
Nové objevy pak umožňují i vznik nových léků: ve světě je nyní ve vývoji 981 léků na rakovinu, hlavně plic, prsu a na lymfomy. Nejvíc, 121, jich je na rakovinu plic, devět z deseti pacientů totiž na ni stále ještě umírá. Nové léky jsou nadějí, že nepříznivá statistika se zlepší. ´
Video: Rakovina je nastavené zrcadlo společnosti, tvrdí Jan Hnízdil
Výzkum se nevyhýbá ani České republice. Z databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyplývá, že loni probíhalo260 klinických studií, do kterých byly zapojeny stovky pacientů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vitamínem C se dá léčit i rakovina
PMS vrací úder. Trpí už 80 % Češek
Hubnutí může vést k vážné psychické poruše