reklama

Vezměte imunitu do posilovny. Teď je nejlepší čas připravit sei na zimu

Zatím to tak ještě nevypadá, ale brzy začne foukat ze strnišť a s podzimem přijdou rýmy, chřipky, angíny a další nemoci. Právě teď je nejlepší čas začít s otužováním.

Foto: Thinkstock

Je snadné a zadarmo. Otužilý člověk také ušetří za různé vitamíny a medikamenty, ale ještě ke všemu je víc v pohodě. Otužování je jako posilovna pro imunitní systém

Otužování bylo vždycky považováno za velkou ctnost, Naše babičky a dědečkové, kteří chodili do Sokola, dobře věděli, že představuje účinnou prevenci proti nemocem dýchacího ústrojí a dalším onemocněním podzimní a zimní sezóny. A to ještě naši předkové ani nevěděli, že když se obranyschopnost našeho organismu nevyčerpá neustále opakovanými banálními nemocemi, zůstane jí víc sil i na boj s těmi vážnějšími.

Jděte ven na vzduch

Otužováním se zvyšuje pružnost cév, zlepšuje se výkonnost srdce, stabilizuje se hladina cholesterolu a dokonce se posílí i nervový systém. Vyplavuje se při něm "hormon štěstí" endorfin - proto mají lidé po otužování vždy dobrou náladu. Můžeme tedy hned začít - nemusíte se bát, bude se vám to dokonce líbit.

Nepředstavujte si, že budete muset začít ledovou sprchou nebo koupelí. Ze všeho nejdřív si dobře všímejte, jaká je teplota u vás doma (v létě to pochopitelně neplatí). V bytě obecně by měla být jen mezi dvaceti a dvaadvaceti stupni, v ložnici osmnáct. Pokud je tepleji, stáváme se choulostivější. Takže už pouhé snížení teploty na tu ideální je předehra k otužování.

Nejlepší je začít s otužováním vzduchem. To znamená chodit co nejčastěji ven a hlavně spát důsledně při otevřeném okně. A ráno si u otevřeného okna ve svižném tempu zacvičit.

A jsme konečně u vody

Otužování studenou vodou je až fáze číslo dvě. Probíhá pozvolna. Nejdříve se člověk otírá houbou nebo žínkou namočenou ve studené vodě. Sprcha přijde na řadu až po několika týdnech. A zase ne studená! Nejdříve se začíná vlažnou vodou, která se pozvolna ochlazuje.

Důležité je sprchovat se zásadně od nohou a postupovat směrem nahoru k srdci. Kdy? "Na to je jasná odpověď: nejlépe ráno, hned po ranní rozcvičce. Sprchování by mělo trvat jen tři minuty, takže na ranní spěch do školy a do práce se nikdo vymlouvat nemůže. Nezapomeňte se po osprchování rychle utřít. Na studené koupele  zatím vůbec nemyslete," doporučuje koučka zdravého životního stylu Tamara Černá. 

Přestávka vás hodí zpátky

Důležité je vědět, že jakmile otužování z jakéhokoliv důvodu přerušíte, je třeba po nucené přestávce začít úplně od začátku. Rozhodně nepokračujte v otužování během jakékoliv nemoci. V té době je tělo oslabené a ještě víc by se vyčerpalo.

Velkými zastánci a propagátory otužování a léčby vodou byli léčitelé Sebastian Kneipp (podle něj byla pojmenována známá "Kneippova kůra") a rodák z Jeseníků Vincenc Priessnitz, jehož účinný zábal používáme dodnes při mnoha nepříjemných problémech. 

Zásady zdravého života - nesmějte se!

O významu zdravého životního stylu Priessnitz prohlásil: "Zdraví nespočívá v jednom receptu, spočívá v součtu toho, jak prožíváme den." Chytré, ne? 

Podívejte se na 13 Priessnitzových zásad zdravého života, které popsal ve své Rodinné knize o vodě z roku. 1847. Otužování má mezi nimi důležité místo a jinak taky nejsou k zahození- minimálně proto, že pobaví.

  1. Spát v chladném prostředí a při otevřeném okně a pokaždé mít tolik čerstvého vzduchu, aby se člověk nikdy nezapotil.
  2. Po povstání z postele se okoupat, otřít nebo omýt a vypít několik sklenic vody.
  3. Po osušení provést vzdušnou lázeň a při tom se intenzivně pohybovat, pak se projít nebo pracovat, až se ruce a nohy zahřejí.
  4. Studená snídaně a studená večeře.
  5. Hodně se procházet a pracovat venku.
  6. Nejíst žádnou teplou polévku.
  7. Když se člověk prostřednictvím práce nebo jinak poněkud unaví, dostane závrať nebo má strach, pak si má omýt obličej a nohy třít ve studené nožní lázni tak dlouho, až se celý zahřeje, a i po velkém vyčerpání nic nejíst.
  8. Při zkaženém žaludku se musí pít hodně vody, přiložit si tenký obklad (zábal na břicho), hodně se zdržovat v chladném prostředí a mírně se pohybovat.
  9. Za těchto okolností musí být teplota v pokoji maximálně 14°C.
  10. Ráno časně vstávat a časně jít spát.
  11. Požívat prostá jídla a málo sladkostí nebo vůbec žádné.
  12. Dle možnosti se vyhýbat všem zahřívajícím nápojům.
  13. V příbytku se teple neoblékat, chodit bez punčoch, s výjimkou cestování, kdy člověk nemá žádný pohyb.
reklama
Doporučené recepty
    reklama