Umíte používat klimatizaci? Oči může poškodit navždycky
Kromě rýmy, agíny a zatuhlých svalů může klimatizace způsobit i potíže se zrakem. Vysuší vám oči!
Horké letní sluníčko rozpaluje domy doběla a vy místo dovolené sedíte v kanceláři. Ti šťastnější pustí klimatizaci. Je to ale opravu taková výhra?
To, že z prudkých změn teplot způsobených klimatizací můžeme nastydnout nebo chytit angínu, to není žádné tajemství. Ovšem nástrah číhá v chladícím zařízení mnohem více. A některé důsledky mohou být dokonce nezvratné.
Suchý vzduch - suché oko
Kromě bolesti hlavy, zatuhlých krčních svalů, vysušené kůže či zhoršeného astmatu může přivodit klimatizace také syndrom suchého oka. A ten může v krajních případech nezvratně poškodit váš zrak! Dochází totiž k osychání povrchu oka - spojivky a rohovky
Doporučujeme: Jak používat klimatizaci, aby neškodila?
Náchylnější bývají oči těch lidí, kteří mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. "V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí," popisuje MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize.
Hrozí vřed na rohovce
Syndrom suchého oka je stav, kdy je oko nedostatečně zásobeno slzným filmem. "Patří mezi nejčastější oční problémy současné doby a znamená poruchu slzného filmu na povrchu oka. Tato porucha může být způsobena nedostatečnou tvorbou slz, jejich rychlejším odpařováním nebo změnami ve složení slzného filmu," vysvětluje Radan Zugar, primář Očního centra Praha.
Zanedbání nebo podcenění vysychání oka může člověku způsobit velmi závažné zdravotní komplikace. "Syndrom suchého oka na počátku způsobuje zejména subjektivní potíže typu pálení očí, pocit písku v očích, řezání očí. Pokud se tyto počínající příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se zároveň tvoří vlákna - filamenta, která zhoršují nepříjemné pocity spojené se suchostí očí. Zároveň dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky - epitelu a slzného filmu, což může vést ke snadnému průniku infekce rohovkou a vzniku rohovkového vředu," varuje MUDr. Mikšovská.
Větrák škodí ještě víc!
Mnozí vidí bezpečnější alternativu v podobě větráku, který pouze rozhání vzduch. Ten je ale pro oči možná ještě nebezpečnější. "Snížením pocitu horka pomocí větráků neodstraníme projevy sucha v očích. Naopak často proud teplého vzduchu vede ještě k výraznějšímu osychání povrchu oka a tím ke zhoršení potíží," varuje doktorka Mikšovská.
Co tedy s tím? Důležité je zajistit vlhkost vzduchu, což některé moderní klimatizace umožňují. Měla by se pohybovat mezi 40 až 50 %, tak aby se minimalizovalo osychání nejen očí, ale i sliznice nosu a dutiny ústní. U citlivých očí doporučuje doktorka Mikšovská použití umělých slz - kapek, které volně koupíte v lékárně. Používání slz bývá dlouhodobé a je vhodné zejména preventivně. Kapejte raději dřív, než se dostaví nepříjemné, výše zmiňované, pocity."
Jak správně používat klimatizaci?
Nebude se vám to líbit, ale odborníci doporučují toto_
- Rozdíl mezi teplotou v klimatizované místnosti a okolní teplotou by neměl překročit 5°C.
- Klimatizační jednotku udržujte v dobrém hygienickém stavu.
- Klimatizaci v autě spouštějte a vypínejte v patnáctiminutových intervalech
- Nikdy nenechte chladný vzduch z klimatizace foukat přímo na vaše tělo, směřujte proud vzduchu do volného prostoru.
- Klimatizovanou místnost pravidelně větrejte, obměňujte vzduch.
- Lidé s astmatem, chronickými dýchacími obtížemi a oslabenou imunitou by se měli klimatizacím zcela vyhýbat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
7 zdravotních problémů, za které může klimatizace!
7 tajných zbraní při hubnutí: To jste ještě neslyšeli
Zlomená noha na dovolené vás přijde na statisíce