reklama

Ucpaný žaludek? Seznamte se s gastroparézou

Ucpaný žaludek neboli gastroparéza se může poprvé přihlásit chaosem v zažívání, když se pořádně přejíte.

Foto: Thinkstock

Zatímco na přecpaný žaludek přemírou těžkého jídla pomůže hořký čaj, hladovka a mírný pohyb, ucpaný žaludek bývá horší problém. Přihlásit se však poprvé může právě při velkém svátečním přejedení.

Gastroparéza je stav, kdy se žaludek nemůže normálním způsobem vyprazdňovat do tenkého střeva. Je to velmi svízelné onemocnění často doprovázející neléčený diabetes. Řešením bývají léky, někdy ale musí přijít ke slovu i skalpel.

Chaos v zažívání

Příznaky mohou být velmi odlišné a různě těžké. Nejčastěji se objevuje pálení za hrudní kostí, reflux (zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu), nevolnost i při jídle, zvracení, nadýmání, ztráta chuti k jídlu a hubnutí. Nestrávené jídlo, které zůstává v žaludku, může podlehnout zkáze. Také se může utvořit bezoár, což je útvar vzniklý ztvrdnutím žaludečního obsahu. Přítomnost bezoáru může vést k dalšímu ucpání žaludku a situaci ještě zhoršit

Doporučujeme: Jak si zchladit žáhu aneb když jídlo způsobuje bolest

Gastroparézu způsobuje zvýšené napětí pyloru - tj. svěrače, který odděluje žaludek od tenkého střeva. To vzniká poškozením bloudivého nervu (nervus vagus) a znemožňuje normální funkci trávicího traktu. Příčinou může být nejen neléčený diabetes, ale například také

  • léky na spaní či antidepresiva,
  • Parkinsonova choroba,
  • roztroušená skleróza.
  • přerušení nervu operací.

Diagnostika bývá složitější

Po absolvování fyzikálního vyšetření a odběru krve můžete očekávat, že vás lékař pošle ještě na další kontroly:

Rentgenové vyšetření. Je před ním třeba spolknout tekutou kontrastní látku. Ta pokryje povrch trávicího traktu a tím umožní jeho zobrazení.

Radioizotopová kontrola. Sleduje se vyprazdňování žaludku - předem pacient sní jídlo značené velmi malým množstvím radioaktivní látky a poté je skenován snímacím přístrojem. Pokud se prokáže, že 4 hodiny po konzumaci je více než 10 % žaludečního obsahu stále na místě, je gastroparéza potvrzena.

Ultrazvuk. Výborně zobrazuje měkké tkáně, ale jeho přínos u trávicího traktu je omezený pro přítomnost bublin plynu, které znemožňují průnik ultrazvuku.

Gastroskopie. Do žaludku je jícnem zaveden endoskop, který za pomoci kamery snímá vzhled a obsah žaludku.
Tyto metody by měly k diagnóze postačit, v případě nejasností je možné provést i jiná speciální vyšetření.

Někdy vše vyřeší až operace

Na začátku je vždy třeba zvážit příčinu onemocnění a pokusit se v první řadě o její řešení. Pokud se při rozborech krve zjistí, že je gastroparéza následkem neléčeného diabetu, je bezpodmínečně nutné začít léčbu jeho kompenzací.

Z léků, které mohou poskytnout úlevu od příznaků gastroparézy, můžeme jmenovat:

  • Metoklopramid - jedná se o preparát, který povzbuzuje vyprazdňování žaludku. Také snižuje výskyt nevolnosti a zvracení.
  • Erythromycin - antibiotikum, jehož přirozeným vedlejším účinkem jsou stahy hladkého svalu ve stěně trávicího traktu. Nežádoucím účinkem je průjem a rezistence vůči další léčbě tímto antibiotikem v případě infekce.
  • Antiemetika neboli léky proti zvracení, kterých je celá řada.

Doporučuje se jíst menší porce stravy řidší konzistence a bez nestravitelných částí - např. ovoce bez slupek. Také je dobré vyhnout se tučným jídlům, která zpomalují trávení, a přebytku vlákniny, která se v zažívacím traktu obtížně zpracovává. V těžkých případech je možné operační řešení nebo použití botoxu pro uvolnění pyloru.

(pez)

Zdroj: http://www.webmd.com

více na uLékaře

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se poprat s větry a nadýmáním?

Voňavé koření Vánoc: Zkuste jeho léčivé účinky

Mluvíte sprostě? Vědci to schvalují!

reklama
Doporučené recepty
    reklama